Ve spojitosti s čínskou značkou Huawei se toho v poslední době (nejen) v našich médiích napsalo více než dost a nemálo z nás je přesvědčeno, že se jim nasazuje psí hlava z velké části nezaslouženě. Ať už je to ale jak chce, tak je bez debat jejich příspěvek k technologickému pokroku, protože zejména v oblasti mobilní umělé inteligence se jedná o naprostou špičku a průkopníky. A dnešní zprávě o počinu jejich duálního NPU čipu v čipsetu Kirin 980 (použitém například u Mate 20 Pro) jsem jako člověk živící se klasickou hudbou prostě nemohl odolat.

Na Youtube se totiž objevila krátká pozvánka spojená s tiskovým prohlášením o velmi zajímavém využití právě umělé inteligence Kirinu 980. Pomocí pokročilé analýzy a AI funkcí se totiž umělá inteligence pokusila dokončit legendární Schubertovu 8. symfonii z roku 1822, známou jako „Nedokončená“. Ve spolupráci s hudebním skladatelem Lucasem Cantorem (má na poličce třeba cenu Emmy) se tak zhmotnily třetí a čtvrtá věta této obří symfonie a možná nám tak poskytnou další důkaz o síle a možnostech umělé inteligence.

Navíc se nejedná o teoretický projekt a a 4. února by se v londýnské Cadogan Hall měl konat koncert symfonického orchestru právě s vytvořenými novými částmi Schubertovy 8. symfonie. Z profesionálního hlediska jsem velmi zvědav na výsledek, i když jsem si naprosto jist, že v dohledné době (a možná nikdy) nemá stroj šanci napodobit chaos a genialitu mozku skladatele Schubertova formátu. Každopádně palec nahoru pro Huawei za velmi zajímavý projekt.