Benchmark DxOMark už je nějaký ten pátek uznávaným etalonem hodnocení kvality mobilních fotoaparátů a většina i velkých jmen výrobců se na něj s chutí odvolává. Až do dnešního dne však šlo jen o žebříček hlavních zadních fotoaparátů telefonů, což v moderním selfie věku prostě nejde. Takže všichni narcisové mohou zaplesat, protože už je na světě konečně i oficiální žebříček hodnocení selfie fotoaparátů DxOMark Selfie.

Samozřejmě došlo i k nějakým těm úpravám metodiky hodnocení, protože selfie snímky mají přece jen specifickou úlohu a využití. A jak tedy dopadly výsledky prvních testů a jak vypadá první žebříček selfie fotoaparátů ? Na prvním místě pelotonu se v celkovém součtu skóre usadily Google Pixel 3 a Samsung Galaxy Note 9 se 92 body, přičemž další pozice pak obsadily Xiaomi Mi MIX 3 (84 bodů), iPhone XS Max (82 bodů) a Samsing Galaxy S9 Plus (81 bodů).

Stejně jako u „velkého“ žebříčku se skóre skládá ze dvou částí, samotného focení a pak i snímání videa. V čistě selfie foto oblasti se na špici utrhl Pixel 3, který má údajně lepší ostření, vyšší kontrast a lepší vyvážení bílé. Ale Samsung Galaxy Note 9 není příliš pozadu s lepší expozicí, barvami a více přirozenými detaily obličeje. Rozdíly se pak projeví i za horších světelných podmínek, kdy Pixel 3 sice nabídne lepší prokreslení a detaily, ale za cenu mírného šumu.

Video test pak vyzněl nejlépe pro Samsung Galaxy Note 9 a Pixel 3 se propadl až na třetí místo, když se mezi ně podařilo vklínit Xiaomi Mi MIX 3. Note 9 boduje hlavně výbornou stabilizací videa a je nutné zdůraznit, že hlavní hráči podporují u videa autofokus, což není zdaleka samozřejmostí. Testované portfolio telefonů by se velmi rychle mělo výrazně rozšířit, protože přece jen je na trhu spousta dalších zajímavých kousků, co by si podobný test selfie kamerky určitě zasloužili.