Když v únoru 2017 Xiaomi s velkou slávou oficiálně představili vlastní čipset Surge S1, tak mobilní svět očekával, že čínský gigant se po vzoru konkurentů z Huawei nebo Samsungu časem osamostatní a naplní své telefony procesory z domácí líhně. Prvním kusem se stal Xiaomi Mi 5C a z mnoha důvodů nešlo zrovna o velký hit, telefon trpěl na slabou výdrž baterie a obecně velmi pofidérní hardwarový výkon. I tak se obecně čekalo, že další rok bude s Mi 6C následovat nová generace procesoru Surge. Na což ale nikdy nedošlo.

Xiaomi se totiž ohledně následovníka neúspěšného Surge S1 zcela odmlčeli a zdálo se, že procesory Surge tak zcela zmizí v propadlišti dějin. Na chvíli se sice znovu vynořily díky zvěstem o vydání nového kousku minulý rok zhruba kolem vydání Mi 8, ale nikdy nešlo o potvrzené informace z oficiálních míst. To se dnes změnilo, protože jeden z produkčních ředitelů Xiaomi pan Wang Teng Thomas na sociální síti Weibo potvrdil, že se na nové generaci procesorů Surge stále pracuje, i když byl v minulosti vývoj z mnoha důvodů opožděn.

Otázkou tak zůstává, zda už Xiaomi ve vývoji zcela „neujel vlak“, protože odhadované specifikace Surge S2 jsou kulantně řečeno…prostě zastaralé. Mělo by se jednat o octa-core procesor se čtveřicí jader Cortex-A73 (taktovaných asi na 2.2 Ghz) spolu se čtveřicí jader Cortex-A53 (asi na 1.8 GHz), dále pak grafickým jádrem Mali-G71MP8 nebo podporou pamětí LPDDR4 a UFS2.1 úložiště. To jsou parametry zhruba na úrovni Kirinu 960 nebo Snapdragonu 835, tedy špičkových kusů roku 2017. S tím by asi Xiaomi díru do světa opět neudělali a lze tak jen doufat, že při vývoji došlo k nějakému výraznému výkonnostnímu posunu.