Taiwanský Mediatek stále patří k největším dodavatelům mobilních čipů, i když samozřejmě v poslední době zaznamenal masivní ústup ze slávy a v podstatě vyklidil vyšší třídu. Ale ve střední a nižší kategorii se jejich procesorům stále daří velmi slušně, i když většinou jde odbyt hlavně k výrobcům menšího kalibru. Ale i velká jména jako Xiaomi, Meizu nebo Honor se občas nebojí po nějakém tom Mediateku sáhnout a tak bylo poměrně překvapivé, když se nedávno objevily zprávy o rozvázání spolupráce právě se Xiaomi. Což bleskurychle vyprovokovalo oficiální odpověď ze strany Mediateku.

A včera tak oficiálním prohlášením Mediatek rázně uťal veškeré dohady a spekulace ohledně spolupráce se Xiaomi a zmíněné zprávy označil jako fámy a moderně i jako fake news. Doslova pak prohlášení hovoří o výborných vztazích mezi firmami a pokračující bezproblémové spolupráci do budoucna. Nedošlo tak údajně ani k žádným problémům s dodávkami, případně technologiemi. Prohlášení pak dále pokračuje klasickými PR omáčkami o soustředění firmy na dodávání moderních technologií zákazníkům a obecné další světlé zítřky a zářná budoucnost. Vše podstatné však již bylo řečeno hned na začátku.

Posledním kouskem od Xiaomi s čipem od Mediateku je velmi nedávný Xiaomi Mi Play a použitý osmi-jádrový procesor Helio P35 vyráběný 12nm FinFET procesem nabízí zajímavou výkonnostní alternativu ke konkurenčnímu Snapdragonu 630 od Qualcommu. Uvidíme jak osamostatnění značky Redmi ovlivní dodávky procesorů od Mediateku pro modely Xiaomi, protože kromě právě zmíněného Mi Play se jednalo v podstatě vždy jen o modely Redmi, které tyto procesory využívaly. Každopádně žádný monopol není dobrý, takže držme Mediateku palce.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.