Během loňského roku jsme byli svědky několika obvinění proti Huawei v různých zemích, včetně naší. Velká část se točila okolo tvrzení, že společnost dodává síťové prvky a telefony s předinstalovaným backdoorem, který by mohl shromažďovat důvěrné informace od společností a uživatelů a posílat je zpět do Číny.

Hlavním tahounem byly v tomto případě Spojené státy společně s Velkou Británií. Jejich tajné služby doporučovaly spojeneckým zemím nepoužívat zařízení pro 5G sítě od společnosti Huawei. A mnoho zemí toto varování bralo vážně, jako například Austrálie nebo Kanada, kde vše vyústilo v uvěznění finančního ředitele Huawei a před pár dny dvou zaměstnanců této společnosti v Polsku.

Nedávné info, které se objevilo ve Financial Times však říká, že zakladatel společnosti Huawei – Ren Zhengfei – popřel, že společnost špehuje pro čínskou vládu. V citaci se rovněž uvádí, že společnost Huawei nikdy neměla v úmyslu poskytovat žádné informace žádné vládě. Dodává také, že v Číně neexistují žádné zákony, které by vyžadovaly, aby společnost Huawei nebo jiní výrobci instalovali backdoor do svých telefonů nebo síťových zařízeních.

Zakladatel Huawei

Výkonný ředitel Huawei dále prohlašuje, že jeho společnost překoná toto problematické období tím, že se prostě zaměří na země, kde Huawei neočerňují. Podle něj společnost rezignovala na snahu zlepšit svou pověst ve Spojených státech a namísto posílá svou přítomnost v jiných regionech. Podle pana Zhengfei společnost již uzavřela 30 smluv o vybudování 5G sítě v různých zemích.

Pan Zhengfei založil Huawei v roce 1987 a v současné době vlastní 1,14% akcií. Je zároveň i otcem finančního ředitele Huaweiho Meng Wanzhou, který je v současné době držen v Kanadě a čelí hrozbě vydání do USA. Je obviněn ze spáchání bankovních podvodů s cílem umožnit čínské společnosti obchodovat s Íránem a Sýrií, dvěma zeměmi, které jsou na seznamu amerických sankcí.

Huawei je v současné době druhým největším světovým výrobcem smartphonů a světovým lídrem v oblasti síťového vybavení. Cílem společnosti je stát se také největším světovým dodavatelem smartphonů.