Velká většina výrobců telefonů používá vlastní nadstavbu UI naroubovanou na systém Android a i když tyto nadstavby často přináší extra funkce, tak je jejich popularita u uživatelů v mnoha případech diskutabilní. V tom případě se ke slovu dostává instalace alternativního launcher (mezi nejpopulárnější patří třeba Nova Launcher) a úprava UI přesně podle představ uživatele. S touto praktikou by však údajně měl být brzy konec u telefonů Huawei s novou verzí nadstavby EMUI 9, protože podle vyjádření na fórech by brzy měl Huawei tyto alternativní launchery v EMUI 9 blokovat.

Samozřejmě je vše zabaleno do korektního PR vyjádření a je nás tak podsouváno, že vše je reakcí na stížnosti uživatelů na problémy s alternativními launchery, případně pak na častou přítomnost bloatware v těchto launcherech. To pak prý často zahlcuje telefon a způsobuje jeho přehřívání. Dalším zmíněným důvodem je pak i časté napěchování alternativních launcherů extra reklamami a bannery, což může vést ke zhoršení pohodlnosti užívání telefonu a samozřejmě teoreticky i bezpečnostnímu risku. To vše zní na papíře velmi vznešeně, ale realita bude drobátko odlišná.

Tento krok (který už mimochodem v Číně proběhl) bude určitě extrémně nepopulární u drtivé většiny uživatelů a po zamčení bootloaderu je to další krok k otrávení atmosféry u komunity a fanoušků. V případě nemožnosti instalace launcheru dle vlastního výběru je pak uživatel odkázán na milost a nemilost pouze a jedině oficiální verzi a do jisté míry tak podkopává hlavní benefity ekoysystému Android, kde se cení možnost volby a modifikovatelnost. Počkejme na oficiální vyjádření Huawei, protože se zatím jedná jen o nástřel na fórech, ale pokud by se tato informace potvrdila, tak půjde o tvrdou ránu nemalé fanouškovské základně značky Huawei.