Možná nám na konci roku potají bublá nová kontroverze spojená s Googlem a pokud by se tyto spekulace potvrdily, tak určitě nepotěší majitele zařízení na platformě Android One. Ta byla původně představena s garancí minimálně dvou let nejnovějších softwarových updatů pro všechna zařízení pod touto hlavičkou a jednalo se tak o jistotu mezi kvanty pofidérních a občasných updatů a slibů. Kolegové z Gizchina.com si ale všimli změny popisu této platformy na stránkách Googlu, což by mohlo mít poměrně fatální následky.

Původní text na stránkách Google

Původní text na stránkách Googlu totiž nepřipouštěl žádnou interpretaci a doslova se v něm hovořilo o tom, že „s platformou Android One obdrží váš telefon alespoň dva roky updatů systému na nejnovější verzi Androidu, takže budete mít přístup k nejnovějším aktualizacím a váš telefon tak poběží vždy stejně rychle jako v okamžiku koupě.“ Tato formulace však potichu zmizela, což nahrává spekulacím a obavám, zda se snad Google nesnaží z celého projektu pěkně po anglicku vycouvat. Může se samozřejmě jednat jen o nešťastné vypuštění jedné fráze, ale člověk nikdy neví…

Nový text na stránkách Google

Z nového textu a formulací tak pouze jasně vyplývá, že se tato garance dvou let aktualizací vztahuje jen na telefony přímo z googlovské líhně řady Pixel. To vy znamenalo velký zásah do celého ekosystému, protože by se tak tento dvouletý slib vztahoval jen na již existující modely platformy Android One a ne na nová zařízení. Google zatím k celému problému nevydal oficiální prohlášení, takže se kola spekulací roztočila na internetu opravdu naplno. Situaci samozřejmě budeme sledovat, protože se týká i celé řádky čínských telefonů včetně třeba populární série Xiaomi Mi A.