Hodnocení recenzenta

Nová generace chytrého náramku od Xiaomi se v pestré nabídce obdobných zařízení neztratí. Atraktivní cena i dobře zpracovaná mobilní aplikace lákají minimálně k vyzkoušení.

7.5
x/10

Fitness či chytré náramky Mi Band od Xiaomi se již od své první generace těší velké oblibě. Zejména druhá generace Mi Band 2 nabízí výborný poměr mezi cenou a užitnou hodnotou, což potvrzují i prodejní čísla. Na jeho nástupce jsme čekali poměrně dlouho, konkrétně do jara tohoto roku. Zda se čekání vyplatilo a má smysl, abyste svůj stávající Mi Band 2 poslali na zasloužený odpočinek, se pokusím zodpovědět v následující recenzi.

RECENZE XIAOMI MI BAND 3 – BALENÍ

Náramek výrobce prodává v tradičně bílé papírové krabičce s průhledným víčkem. Krabička obsahuje pryžový řemínek, nabíjecí kabel a manuál v mnoha jazycích, český distributor doplnil i návod v češtině. Nic víc pro zprovoznění náramku nepotřebujete.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Standardně je Mi Band 3 dodáván s černým řemínkem. Pokud však zabrousíte ať už na české či čínské e-shopy, najdete spoustu různých barevných provedení. Není tedy problém si vzhled náramku přizpůsobit vlastnímu vkusu. Samotné tělo, či chcete-li jádro, je taktéž černé a o pár milimetrů větší ve všech rozměrech než Mi Band 2. Krycí sklo/plast displeje už není ploché, ale s výrazným zaoblením po celém obvodu. Sklo zakrývá také dotykové tlačítko, na jehož místě je mírně prohnuté. Na první pohled zaoblení vypadá poměrně atraktivně, ovšem jeho nevýhodou bude nemožnost jej chránit před poškrábáním pomocí fólie, jako u jeho předchůdce.

Nabíjecí konektory jsou opět vyvedeny na bok těla a pro nabíjení slouží dodávaný USB kabel. Vzhledem k větším rozměrům nelze použít kabel od Mi Band 2. Spodní strana těla je osazena snímačem srdečního tepu, který můžete aktivovat manuálně tlačítkem, nebo přes aplikaci v telefonu. V řemínku drží tělo velmi pevně a k jeho vyjmutí např. při nabíjení budete muset vynaložit výrazně více síly. Výhodou ovšem bude, že vám z řemínku nevypadne, což se u Mi Band 2 občas stávalo. Drobností, která potěší, je menší vzdálenost mezi očky, do kterých zapadá kovový trn na konci řemínku. Lépe tak nastavíte vhodnou délku, aby řemínek netlačil nebo nebyl příliš volný, což by vadilo při pravidelném měření srdečního tepu.

Velkou novinkou Mi Bandu 3 je voděodolnost až do 50 metrů, nebo-li 5 ATM. S náramkem se tak můžete bez problémů nejen sprchovat, ale klidně i plavat. Pokud si potrpíte na přesná čísla, vězte, že Mi Band 3 měří 17,9 x 46,9 x 12 milimetrů a váží pouhých 20 gramů. O jeho přítomnosti na ruce nebudete vůbec vědět.

DISPLEJ

Displej je nejvýraznější změna, kterou Mi Band 3 přináší. Nejen, že je větší a s vyšším rozlišením, je i dotykový. Vyjádřeno čísly je úhlopříčka displeje velká 0,78 palce, rozlišení pak činí 128 x 80 px. Jeho velkou výhodou je možnost zobrazování celých textů zpráv či jména volajících. Displej je typu OLED a obejde se tak bez podsvícení. Během testování, bohužel, nepanovaly dostatečně vhodné meteorologické podmínky, abych vám řekl, jak dobře je či není displej čitelný na slunci. Dle čitelnosti při zatažené obloze lze ale usuzovat, že to úplná hitparáda nebude. Určitě se ale informace z displeje odezírají lépe než u jeho předchůdce. Otázka ovšem je, zda si již výrobce poradil s degradací displeje, která trápí Mi Band 2. U něj je do dvou let displej absolutně nečitelný i v šeru.

FUNKCE NÁRAMKU

Mi Band 3 rozhodně nepřináší do segmentu žádnou revoluci, jde o slušnou evoluci, což dokazuje i nabízenými funkcemi. Výchozí obrazovka informuje o čase a datu, zvolit však můžete i jiný vzhled, který přidává informaci o dni v týdnu a ušlých krocích. Při pohybu prstem od tlačítka směrem nahoru se dostanete do sekce o denní aktivitě, kde se na prvním místě dozvíte kolik kroků jste již ušli, dále vzdálenost, počet spálených kalorií i trochu nelogicky stav baterie. Mezi jednotlivými obrazovkami se pohybujete posunem prstu zprava doleva a naopak.

Dalším posunem odspodu vzhůru se dostáváte k obrazovce pro měření tepové frekvence, kterou aktivujete přidržením tlačítka. Další obrazovka je určena záznamu o cvičení. Po nedávné aktualizaci přibyl režim pro běžecký pás, přepnout se však můžete i na obecné cvičení, kdy se spustí stopky a počítají se spálené kalorie. Následující sekce patří notifikacím, které se ukládají do paměti náramku. Můžete si tak zpětně přečíst zprávy např. Messengeru, Hangouts či SMS. Posledním blokem jsou různé funkce, kam patří stopky, aktivace tichého režimu připojeného telefonu, prozvonění telefonu, když jej hledáte, výběr vzhledu úvodní obrazovky a informace o zařízení.

ZKUŠENOSTI

Jak tedy jednotlivé funkce náramku fungují? Začněme od měření ušlých kroků. Po dobu testování jsem měl na ruce současně jak Mi Band 2, tak i 3 a výsledky nemohly být rozdílnější. Při běžné chůzi oba náramky měří stejně a poměrně přesně. Ovšem během celodenních aktivit se výsledky velmi výrazně lišily. Ve prospěch nové verze hovoří lepší zaznamenávání pomalejší chůze či menších kroků, které uděláte doma. Snadněji jej ale také dokážete zmást např. krouživými pohyby při domácím úklidu. Podobných výsledků v počtu kroků za den jsem se od obou náramků nedočkal ani jednou. Rozdíly byly i několik tisíc kroků. Vzhledem k množství pohybu během dne, bych více věřil hodnotám Mi Bandu 2.

Příliš spokojen jsem nebyl ani s měřením tepové frekvence. Výsledky měření jsou opět přibližné, stejně jako u Mi Bandu 2. Při zkoušení se mi nejednou stalo, že Mi Band 2 tep bez problémů změřil a Mi Band 3 nikoliv. Pokud se hýbete a máte žíly více prokrvené, pak není s měřením problém. Pokud jste v klidu a nehýbete se, má s tím Mi Band 3 již potíže. Zobrazování notifikací taktéž není bez komplikací. Pokud pro odesílání notifikací využijete výchozí aplikaci Mi Fit, musíte počítat s absencí podpory českých znaků, místo kterých se zobrazují otazníky. Naštěstí je na Google Play dostatek alternativ, které si s tímto poradí. Osobně mohu doporučit aplikaci Mi Band Tools. Je sice placená, ale dokáže z náramku vymáčknout mnohem víc. Poslední funkcí, o které jsem zatím nepsal, je záznam průběhu spánku. Ten mi oba náramky dokázaly podat s obdivuhodnou přesností.

APLIKACE MI FIT

Jakýkoliv chytrý náramek by bez doprovodné aplikace byl téměř k ničemu. Nejinak je tomu u Mi Bandu 3, který se s telefonem baví prostřednictvím více než dobře známé aplikace Mi Fit. Za dobu, co jí Xiaomi provozuje, se jí podařilo velmi dobře odladit a pokud jste s ní ještě neměli co do činění, poměrně rychle se v ní zorientujete. Jediné, co mě u ní trochu vadí je, že nemohu mít pod jedním účtem současně spárovaných více zařízení stejné kategorie, např. pro účely této recenze jsem si musel vytvořit nový účet, jelikož dva Mi Bandy, byť jiné generace, najednou do aplikace nepřiřadím. Co vše aplikace umožňuje, najdete velmi detailně popsáno v recenzi hodinek Xiaomi Amazfit Bip. Já se zaměřím na těch pár rozdílů oproti náramku Mi Band 2.

Ty najdete až v sekci Profil – Moje zařízení, kde Mi Band 3 umožňuje vytvořit upozornění na událost, kterou zanesete do kalendáře s konkrétním časem i možností opakování. Název události je omezen na 16 znaků, což není mnoho. Bohužel tato určitě užitečná funkce běží zcela odděleně od ostatních služeb a nelze si tak jednoduše nechat na náramku připomínat události z Outlooku, Google kalendáře apod. Snad se někdy v budoucnu tato funkce doplní.

Další novou funkcí je možnost sdílení srdečního tepu při cvičení, kdy pomocí Bluetooth lze aktuální data o srdečním tepu posílat do jiných chytrých zařízení. Z mého pohledu užitečnější už je možnost nastavení frekvence měření srdečního tepu během dne v pravidelných intervalech, což Mi Band 2 z nepochopitelného důvodu postrádá. V tomto nastavení lze také aktivovat Spánkového asistenta, který měří tep během spánku a má tak podávat přesnější informace o průběhu spánku.

Aktivovat můžete také Noční režim, který sníží jas displeje, a to buď v předem nastavených časových intervalech nebo automaticky po západu slunce. Vzhledem k tomu, že jas displeje není nijak extra silný, beru tuto možnost jako velmi okrajovou. Totéž bych řekl o volbě Zámek obrazovky náramku, který uzamkne dotykové tlačítko a pro aktivaci náramku musíte nejprve přejet prstem po displeji.

Poslední změnou je Nastavení počasí, kde můžete zvolit místo, pro které bude náramek zobrazovat předpověď počasí včetně automatické změny dle aktuální polohy, dále jednotky teploty a Push výstrahy počasí. Během testování se žádná živelná pohroma v okolí nevyskytla, takže nemohu popsat, jak tato notifikace funguje. Každopádně příliš bych se na tuto předpověď nespoléhal, jelikož se rozcházela s jinými zdroji pro předpověď počasí a také se stávalo, že trvalo poměrně dlouho, než se v náramku předpověď začala zobrazovat.

VÝDRŽ NA BATERII

Kapacita baterie tohoto náramku činí 110 mAh, což je oproti 70 mAh u Mi Bandu 2 výrazný nárůst, přesto se teoretická udávaná maximální výdrž mírně snížila. Větší displej je zkrátka náročnější. Dle výrobce se budete po nabíječce shánět až dvacátý den po nabití. Samozřejmě velmi bude záležet na tom, jak moc budete náramek a zejména měření srdečního tepu využívat. Já jsem s běžným využitím, kdy mě náramek informoval o příchozích notifikacích a občasným měřením srdečního tepu, po sedmi dnech odčerpal z baterie 27 % její kapacity. Při tomto stylu používání tedy není problém avizované výdrže bez problémů dosáhnout. Pokud budete aktivně využívat měření srdečního tepu, pak se adekvátně výdrž zkrátí. Nicméně si troufám tvrdit, že i náročnému uživateli týden bez problémů náramek vydrží.

RECENZE XIAOMI MI BAND 3 – ZÁVĚR

Náramek Mi Band 3 bez zásadních problémů plní to, k čemu je určen. Že by ale přinesl výraznější pokrok tak, jak se to svého času povedlo jeho předchůdci, říct nemůžu. Pokud máte svůj Mi Band 2 a dobře vám slouží, není důvod jej zahodit a hnát se pro Mi Band 3. Jeho větší a jasnější displej určitě přináší lepší čitelnost za všech okolností. Funkce navíc v podobě stopek, režimu pro běžecký pás či cvičení vás do jisté míry částečně zbaví závislosti na telefonu. Pochvalu si Mi Band 3 zaslouží za zvýšenou vodě odolnost. Škoda, že ji nemůžete využít pro záznam plavání. Samotné tělo lépe drží v řemínku, který díky menší rozteči mezi dírkami umožní lepší nastavení jeho délky. Náramek vás nezklame ani svojí výdrží na baterii.

Nad čím se budete muset před koupí zamyslet jsou větší rozměry, zaoblené sklo, které nelze proti poškrábání nijak chránit a absence podpory českých znaků ve zprávách. To však lze vyřešit alternativní aplikací. Ti zručnější z vás pak mohou do náramku nahrát i počeštěný firmware. Jen pozor na záruku. Pokud máte možnost, pohlídejte si také krokoměr, jehož výsledky mě příliš nepřesvědčily. Nemohu však vyloučit chybu konkrétního kusu.

Za zapůjčení náramku k recenzi děkujeme e-shopu xm.cz, kde si jej můžete zakoupit za aktuální cenu 730 Kč. V nabídce jsou i náhradní řemínky v mnoha barvách.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.