V posledních dnech se i naší poklidnou mobilní kotlinou prohnala ozvěna vlny globálnějšího souboje gigantů a náš Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval před používáním zařízení značky Huawei. Což samozřejmě spustilo očekávanou lavinu reakcí od náruživé paranoie k zatrvzelému cynismu. A protože se v této oblasti přece jen nějakou dobu pohybujeme, tak si dovolím jeden lehce polemický článek v souvislosti s tímto dnes tak žhavým a propíraným tématem.

Pro začátek bych asi zdůraznil, že musíme oddělit různé kategorie zařízení Huawei, protože hlavní kontroverze v několika státech Západu (hlavně USA, Británie nebo Austrálie) způsobily současné plány lokálních telekomunikačních operátorů o vybudování 5G síťových infrastruktur právě na produktech Huawei. Což samozřejmě se samotnými telefony má společného velmi pramálo. Ale právě v této oblasti je zakopaný ten největší (čínský) pes.

Střízlivým pohledem je vždy svěření klíčové infrastruktury (a to jistě mobilní sítě jsou) do rukou mega-korporace z politicky potenciálně problematické země rizikem a dá se tudíž podobný „haló“ efekt pochopit. To je bez debat. Na druhou stranu už v podstatě většina světa na síťových prvcích Huawei funguje „léta páně“ (včetně ČR) a nikomu to překvapivě nevadilo. Problém nastal v momentu, kdy Huawei získal technologický náskok a v 5G řešeních je momentálně na špici, což se konkurenci (překvapivě hlavně americké firmě Cisco) samozřejmě nemůže líbit, protože byly právě projednávány obří zakázky právě na výstavbu 5G infrastruktury ve spoustě zemí. Také věříte na shodu náhod ?

Pokud však odhlédneme od obřích miliardových zakázek a podíváme se na samotné telefony Huawei, tak i zde jsme se dočkali různých varování před hrozbou ze strany jejich užívání. Pohříchu bez jediného důkazu kromě obligátních výlevů na téma každé velké čínské firmy úpící pod dohledem Velkého Bratra čínského státního aparátu. Což bude do určité míry opět pravda, ale proč se tedy nevydávají fatwy (pardon, chtěl jsem říci varování) i na ostatní čínské giganty jako jsou Xiaomi nebo OPPO ? Mají o jednoho strýčka komunistu v představenstvu méně ? Nebo je opět Huawei na ráně kvůli stoupající dominanci a reálnému ohrožení Samsungu (o Applu nemluvě) na špici mobilního žebříčku ?

V minulosti se objevily problémy s některými čínskými telefony, které posílaly osobní marketingové informace na čínské servery, ale konkrétně Huawei se nikdy nic podobného prokázat nepodařilo. A globální obviňování z „možnosti instalace backdoor přístupu pro potřeby čínské vlády“ ? Pamatujete na nedávného nešťastníka Edwarda Snowdena s kauzou WikiLeaks, ve které zmiňoval nátlak amerických agentur na Apple/Samsung a jiné k umožnění „backdoor“ přístupu ? Touží Čína po něčem podobném ? Zcela určitě. Ale obávám se, že už jsou druzí v pořadí, protože celý svět už se v podstatě (ne)dobrovolně rozhodl odevzdávat i velmi kritická data cloudovým serverům Google, Microsoftu a jiným mega-korporacím. Takže z osobního pohledu uživatele vám to může být asi opravdu jedno, pokud chcete opravdu bezpečný telefon, kupte si NoPhone.

A abych jen neplácal prázdnou slámu, tak samozřejmě máme k dispozici i oficiální stanovisko českého zastoupení firmy Huawei :

Oficiální vyjádření společnosti Huawei k vydané správě NÚKIB

Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost.
Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv
důkazů.

Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných
zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V
třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv
prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali
důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice.
Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých
síťových řešení v České republice.

V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou
společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády
nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.

Potud přímo slova Huawei a my se jen můžeme zeptat na Váš názor do diskuze, komentáře jsou otevřeny právě pro tuto příležitost.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.