Hodnocení recenzenta

Odlehčená verze letošního top modelu Xiaomi se nadmíru povedla a bude konkurenci v nižší střední třídě hodně zatápět. Pokud překousnete pár nedokonalostí, které mnoho uživatelů ani trápit nebude, budete nadmíru spokojeni.

9
x/10

Letošní vlajková loď Xiaomi, model Mi 8 si z naší recenze odnesl velmi dobré hodnocení. Tzv. odlehčené verze top modelů, které velmi často nabízejí podobnou výbavu, ovšem za výrazně nižší cenu, jsou u zákazníků právě kvůli atraktivnímu poměru cena/výkon velmi oblíbené. Zda se obliby a prodejního úspěchu dočká i model Mi 8 Lite, jehož papírové předpoklady hodně naznačují, se dočtete v následujících řádcích. V celé recenzi Xiaomi Mi 8 Lite se budu často odkazovat na čerstvou recenzi Honoru 8X, jakožto přímého konkurenta a zároveň taktéž podzimní novinku.

BALENÍ

Telefon dorazil v pěkné modrofialové krabici, v níž najdete vše velmi pěkně urovnané. Po otevření víka neuvidíte hned telefon, ale papírovou krabičku, do níž výrobce umístil brožurku, trn pro vysunutí šuplíku SIM karet, redukci pro připojení sluchátek do USB-C konektoru a silikonový kryt. Ten je vyroben z velmi měkkého materiálu a snadno se na telefon nasazuje. Pod touto krabičkou pak je vanička s uloženým telefonem a pod ní pak nabíječka a USB kabel. V balení tedy najdete vše potřebné.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Kov a sklo už nejsou materiály, které si výrobci schovávají jen pro prémiové modely. Tvrzené sklo najdete nejen na přední straně, ale také na zádech. K jejich vložení do kovového rámu nelze mít sebemenší výtku. Totéž lze říci o sestavení jednotlivých částí rámu. Přechody jsou po hmatu absolutně neznatelné.

Samozřejmě kombinace kovu a skla je efektní do okamžiku, než vezmete telefon do rukou. Otisky prstů jsou okamžitě vidět, a to i u této černé verze. Většina z vás asi spíš sáhne po efektnější modré verzi s gradientovým efektem, ale ani toto provedení nevypadá vůbec špatně. Barva je spíše antracitová, než temně černá se zajímavým přechodovým efektem na zádech. Osobně ale vřele doporučuji zapomenout na efekt a uložit telefon do obalu. Skleněná záda jsou velmi kluzká a stačí mít telefon položen mírně zešikma a už vesele sjíždí dolů.

Při bližším zkoumání si všimnete, že displej vystupuje z těla telefonu, čímž vznikl malý schůdek s drobnou hranou. Vzhledově to nevypadá nic moc, ale výborně díky tomu drží dodávaný obal. Každopádně ať už budete mít telefon v obalu nebo bez něj, velmi dobře se drží. Použitý displej má úhlopříčku 6,26 palce s relativně tenkými rámečky na všech čtyřech stranách. Honor 8X dokáže nabídnout rámečky ještě tenčí, a může tak být osazen větším displejem při jen nepatrně větších rozměrech. Xiaomi Mi 8 Lite narostl do výšky 156,4 mm, v pase měří 75,8 mm a tloušťka se zastavila 7,5 mm. Hmotnost 169 gramů je vzhledem k použitým materiálům naprosto v pořádku.

Ve výřezu tradičně sídlí sluchátko, přední kamera, senzory a zbylo místo i na bílou notifikační LED. Ta je taktéž tradičně velmi slabá a na denním světle se budete muset hodně soustředit, abyste si jejího blikání všimli. Jednolitost zad narušuje čtečka otisků prstů a duální fotoaparát s bleskem. Na čtečku mohu pět jen a jen chválu. Její rychlost a spolehlivost jsou vynikající. Čočky hlavní kamery vystupují velmi mírně, bohužel je před poškrábáním neochrání ani dodávaný obal, po jehož nasazení je jejich krycí sklo s obalem v jedné rovině.

Pravý bok je vyhrazen dvojtlačítku pro regulaci hlasitosti a spínacímu tlačítku. Obě nabízejí dobrý stisk a odezvu, jenže mají také nemalou vůli, což na funkci nemá vliv, ale působí to lacině. Na levém boku najdete slot pro SIM karty. Opět se jedná o hybridní řešení. Zde ukazuje Honor 8X, že to jde i bez tohoto kompromisu. Na spodní straně se nenechte zmást dvojím totožným perforováním. Nejedná se o dva reproduktory, ale o mikrofon a reproduktor. Ten dokáže hrát nahlas, ovšem nijak zvlášť čistě. Jde o takový běžný standard s mírně hutnějším podáním. Za USB-C konektor určitě patří výrobci pochvala. Mnoho z vás ale nepotěší, že zároveň zastupuje sluchátkový výstup, k čemuž slouží zmíněná přiložená redukce. Na horní straně pak tedy najdete již jen zdířku pro sekundární mikrofon.

DISPLEJ

Poměrně dlouhou dobu u Xiaomi odolávali použití displejů s výřezem. Trend však velí něco jiného, a pokud vám výřez vadí, budete se muset poohlédnout po jiném telefonu, nebo si jej softwarově skrýt v nastavení. Úhlopříčka displeje činí 6,26 palce, což v kombinaci s rozlišením 2 280 x 1 080 px zaručuje více než dostatečnou jemnost zobrazení. Barvy displeje jsou mírně bledší a moc s tím nesvedete ani v nastavení. Tam také najdete volbu pro probuzení poklepáním i automatickou aktivaci čtecího režimu. Čitelnost na slunci je velmi dobrá, a to i díky rychle a spolehlivě reagujícímu senzoru pro automatickou regulaci podsvícení. Rozsah podsvícení je dostatečně široký, aby vám ani ve tmě displej nevypálil oči.

HARDWARE A VÝKON

Xiaomi Mi 8 Lite spoléhá na procesor Snapdragon 660, který si svoji premiéru odbyl již loni na jaře. Jedná se tedy o ověřený procesor s dostatečným výkonem na jakoukoliv běžnou činnost i hraní náročných her. Standardem je dnes již i 4 GB operační paměť a 64 GB interní úložiště, které procesor doplňují. Celkový výsledek v Antutu je téměř totožný  jako u Honoru 8X. Dílčí rozdíly najdete u GPU a rychlosti paměťového úložiště. Grafický čip Snapdragonu nad Kirinem vítězí, naopak rychlost úložiště Mi 8 Lite za Honorem 8X výrazně zaostává. Použití pomalejšího čipu potvrzuje i benchmark Androbench a projevilo se to i v přenosu dat z a do počítače. Oběma směry se data přenášejí nanejvýš rychlostí 25 MB/s.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Xiaomi Mi 8 Lite, stejně jako drtivá většina jeho sourozenců, má předinstalovaný systém MIUI, který je ve verzi 10, ovšem postavený stále ještě na Androidu 8.1.0. Nicméně aktualizace na Android 9 Pie je přislíbená. Odladění systému je tradičně na výbornou. Vše běhá svižně a bez jakýchkoliv náznaků nestability. Pokud již nějaký telefon s MIUI máte, nebude pro vás problém se v záplavě všemožných nastavení zorientovat. Systému nechybí možnost nastavení ovládání pomocí gest, kdy softwarová tlačítka z displeje úplně zmizí, tradičně najdete položky pro duální aplikace i oddělení pracovního a soukromého prostoru. Zároveň stále nenajdete možnost volby matice ikon a na obrazovkách tak zůstává zbytečně mnoho nevyužitého prostoru.

Systém podporuje taktéž odemykání pomocí rozpoznání tváře. Má to jen drobný háček, v nastavení musíte jako oblast nastavit Hongkong. Aktivace rozpoznávání tváře nastane až po rozsvícení displeje. Zda tak učiníte pomocí tlačítka, poklepáním na displej nebo zvednutím telefonu, je na vás. Odemknutí pak proběhne bleskově i za horších světelných podmínek.

Co se však příliš nepovedlo, je zdvojení nastavení témat vzhledu. Nejprve musíte vstoupit do aplikace Témata, kde si konkrétní styl vzhledu vyberete a stáhnete. Poté se musíte přesunout do nastavení, kde ve stejnojmenné volbě Témata teprve téma aktivujete. Daleko otravnější je ale absence notifikačních ikon ve stavovém řádku. Xiaomi se tímto způsobem vypořádalo s malým prostorem, který stavovému řádku zůstává při použití výřezu displeje. U telefonů, jako je Xiaomi Mi 8, bych to ještě pochopil, jeho výřez zabíral víc než polovinu stavového řádku. Ovšem Lite verze má výřez výrazně menší a prostor pro ikony tedy je. Oficiální řešení zatím není, snad ale Xiaomi vyslyší volání uživatelů a ikony umožní zobrazovat.

BATERIE A VÝDRŽ

Kapacita baterie 3 350 mAh není hodnota, ze které byste si sedli na zadek. Telefon s ní však hospodaří poměrně rozumně a pokud nebudete telefon zatěžovat náročnými 3D hrami, dva dny se bez nabíječky obejdete. A to byl i můj případ. Telefon jsem běžně používal s neustále zapnutými datovými přenosy či Wi-Fi, aktivní synchronizací dvou mailových účtů, on-line komunikací, brouzdáním po webu i hraním méně náročných her. Samozřejmě jsem s telefonem uskutečnil i několik hovorů denně. Přes noc v režimu Letadlo ubyla 3 %, což je velmi dobrý výsledek.

Ve specifikacích se dočtete, že telefon podporuje rychlé nabíjení QuickCharge 3.0, což je určitě fajn. Jenže výrobce vám už kompatibilní nabíječku nedodá a vy si ji musíte dokoupit. Ne ve všem by se Xiaomi muselo po Applu opičit. Naštěstí nemusíte věšet hlavu. Dodávaná nabíječka se standardním 5V/2A výstupem dokáže z 20 % do plna telefon nabít za cca 110 minut. Telefon jsem nabíjel i nabíječkou se starším typem QuickCharge a doba nabíjení byla jen o 10 minut kratší. S novějším typem byste si určitě ještě o nějakou  minutu polepšili. Je tedy na zvážení, zda investice do další nabíječky má smysl.

KONEKTIVITA

V oblasti bezdrátové komunikace je na tom Xiaomi Mi 8 Lite velmi podobně jako ostatní telefony ze stejné stáje. Podpora všech českých pásem LTE neschází, potěší Bluetooth ve verzi 5.0 a velkým zklamáním by byla absence Wi-Fi 5 GHz, kterou telefon ovšem má. Všechny uvedené bezdrátové technologie fungují na jedničku a nezaznamenal jsem žádný problém s nestabilitou Wi-Fi v místech se slabým signálem nebo neochotou Bluetooth komunikovat s jinými modrozubými zařízeními.

Jenže tradice se dodržuje i v případě absentujících prvků výbavy. Zapomeňte tedy na NFC i VoLTE. V menu sice volba Použít mobilní data během VoLTE hovorů na druhé SIM kartě je, ale hovory přes LTE síť neprobíhají.

GPS

Trojici lokalizačních funkcí podporuje telefon v plné parádě, takže byste neměli mít problém se najít kdekoliv na světě. Fix GPS byl bleskový a přesnost naprosto špičková. Nadšenci do geocachingu budou jásat. V přírodě se neztratíte ani díky přítomnosti elektronického kompasu, který musíte doplnit potřebnou aplikací. Ve standardní výbavě MIUI není.

FOTOAPARÁTY

Hlavní kamera spoléhá na primární 12 Mpx snímač o velikosti 1/2,55 palce s PDAF ostřením a velmi dobrou světelností f/1.9. Sekundární snímač pro lepší podání hloubky ostrosti disponuje 5 Mpx rozlišením, velikostí 1/5 palce a světelností f/2.0. Papírově solidní základ doplňuje umělá inteligence. Její vliv na výslednou kvalitu fotek jsem ale příliš nezaznamenal. Rozhodně není tak agresivní jako v případě Honoru 8X. Důležitější ale je, že pořízené fotky jsou na danou třídu hodně nadprůměrné. Fotkám nechybí detaily, HDR režim dokáže pěkně prokreslit tmavší části scén a ani ostré protisvětlo nezabrání kameře ve vykreslení slušných detailů. Za šera do fotek vstupuje šum jen mírně a blesk dokáže případně výrazně pomoci. Noční fotky příliš detailů neposkytují. Do galerie přidávám i výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Když přepnete fotoaparát do režimu videa, máte na výběr zrychlené i zpomalené záběry pořizované frekvencí až 240 sn./s, možnost natáčet ve Full HD při 60 sn./s a dokonce i 4K při 30 sn./s. Vyšší kvalitu natáčených videí má zajistit elektronická stabilizace, jenže její účinek je minimální až žádný. To je určitě škoda, protože kvalita pořízených videí je jinak velmi dobrá.

Přední kamera nabízí více než dostatečné rozlišení 24 Mpx na snímači velkém 1/2.8 palce. Pro náruživé selfíčkáře se tento telefon bude určitě hodit. Kresba i detaily jsou u přední kamery na vysoké úrovni.

Aplikace fotoaparátu nabízí dobrou ergonomii ovládání i bohaté možnosti nastavení jak pro fotky, tak pro video. Z  nabízených režimů nechybí panorama, manuální režim i možnost pořizovat krátká desetisekundová videa.

ZÁVĚR

Xiaomi Mi 8 Lite není dokonalý telefon, ale má spoustu kladů, na které určitě dokáže nalákat nemálo zákazníků. Vytknout mu můžete především absenci NFC a zobrazování ikon ve stavovém řádku. Na ikonách snad časem výrobce zapracuje, příp. můžete využít neoficiální úpravy systému. NFC bude telefon v očích náročnějších uživatelů zcela diskvalifikovat. Ne mnoho z vás bude trápit nepodařená stabilizace videa, nevýrazná LED, nepřibalená nabíječka s rychlým nabíjením i sluchátkový výstup v USB konektoru.

Pochvalu si naopak telefon zaslouží za skvělé zpracování, atraktivní vzhled zejména u modré verze, dobrou výdrž, rychlé nabíjení, vysoký výkon a především výborně odladěný systém, který se v budoucnu navíc dočká aktualizace na Android  9 Pie. Fotky z  obou fotoaparátů obstojí nejen jako dokumentace kdo, kde s kým na sociálních sítích. Posledním a ne zanedbatelným kladem je i atraktivní cena.

Pokud budete řešit, zda sáhnout po Honoru 8X či Xiaomi Mi 8 Lite, není zde jednoznačné doporučení. Oba telefony jsou nadmíru podařené stroje lišící se od sebe v detailech, které ovšem mohou být při výběru zásadní. Ať už vyberete Honor nebo Xiaomi, chybu rozhodně neuděláte.

Za poskytnutí telefonu k recenzi děkujeme e-shopu GearVita, kde si telefon ve verzi 4+64 můžete objednat za cenu 183,55 euro s kupónem Mi8Lite01 (platí jen pro černou barvu) nebo ve verzi 6+128 za cenu 214,99 euro s kupónem Mi8Lite02 (platí pro obě barvy).