Ačkoliv Mediatek rozhodně v porovnání s minulostí výrazně vyklidil procesorová pole, tak boj nevzdává a dnes oficiálně představil další model, se kterým chce dobýt zpět ztracená teritoria. Ačkoliv se teprve dostávají na trh kousky s Helio P60 a Helio P70 je v nedohlednu, tak už oficiálně existuje i Helio P90… Podobný skluz mezi představením a reálným uvedením je ale v této branži běžný, takže první telefony s P90 uvidíme někdy v polovině roku 2019.

Helio P90 by mělo způsobit rozruch ve střední třídě, i když se stále jedná o čip vyráběný poměrně zastaralým 12nm výrobním procesem. K dispozici bude asymetrická sestava osmi jader, dvojice Cortex-A75 taktovaných na 2.2 GHz a úspornější šestice Cortex-A55 taktovaných na 2 GHz. Vylepšená pak byla i grafika, protože nová IMG PowerVR GM 9446 taktovaná na 970 MHz slibuje až 15% nárůst oproti minulé generaci.

Ještě mnohem větší skok je pak u APU čipu pro umělou inteligenci, protože tato verze 2.0 zvládne 1127 GMAC, což je 4,6x více než u AI čipu v Helio P70. Ruku v ruce jde i vylepšená podpora fotoaparátů, takže P90 zvládne až 48 Mpix rozlišení nebo duální 24 Mpix + 16 Mpix sestavy, stejně jako 480fps slow motion videa. Výrazně se zapracovalo i na AR (Augmented Reality) s podporou Google ARCore. Procesor nebude podporovat 5G sítě, ale to u střední třídy stejně nebude zásadním problémem, naopak konečně přibude podpora Bluetooth 5.0 a evropské satelitní navigace Galileo.

Uvidíme jak na tom bude Helio P90 s nastavenou cenou, protože to je jediná oblast, kde může Mediatek v současném rozložení sil přetlačit konkurenci. Pro nás zákazníky by další alternativa ke Snapdragonům a Kirinům byla jen a jen přínosná.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.