Hodnocení recenzenta

Chytré hodinky Huawei Watch GT se tváří jako horké želízko v ohni na trhu. Bohužel pro ně, mají spoustu nedodělků pramenících z použití operačního systému LiteOS. Ten je nedodělaný, nedává uživateli možnost cokoliv nainstalovat, cokoliv přidat a navíc je poměrně špatně odladěný. Hodinky zachraňuje skvělá výdrž na jedno nabití, dobré zpracování a vzhled, kvalitní materiály (kromě pásku) a AMOLED displej.

6
x/10

Dlouho jsem neměl k recenzi chytré hodinky a když mi byly nabídnuty Huawei Watch GT, sáhl jsem po nich bez váhání. Byl jsem zvědavý, kam se hodinky posunuly za tu dobu, co jsem je nesledoval. Stačily Huawei Watch GT k tomu, abych odložil své klasické a méně klasické hodinky a nahradil je chytrými? Inu, to se dozvíte z recenze Huawei Watch GT! Předně díky společnosti Huawei za zapůjčení hodinek na recenzi.

Balení – strohé a velké

Po vybalení krabičky na mě čekalo balení větší, než jsem si myslel, že je zrovna pro malé hodinky nutné. Na druhou stranu vypadá velká krabička poměrně hodnotně a dělá dobrou reklamu. Uvnitř se nachází samozřejmě samotné hodinky, nezbytné brožurky a pak už jen USB-C kabel (chválím!) a magnetická nabíječka. Tu z jedné poloviny chválím, protože na ni stačí hodiny prostě položit a polarita magnetů už řekne uživateli, jestli je má otočit. Navíc jsou magnety opravdu silné a hodinky na nabíječce drží jako přilepené. Z druhé poloviny nechválím provedení spodku nabíječky, protože není pogumované a po stole klouže jako po skle. Ale pokud máte kovový stůl nebo třeba PC bednu, drží opravdu znamenitě.

Design a zpracování – kvalitní materiály, ale i levnější náhražky

Huawei Watch GT se snaží tvářit jako klasické hodinky do společnosti a na první pohled jim to jde dobře. Mají tělo z kovu (nejspíše ocel), lunetu kolem displeje nebo „kožený“ pásek. A záměrně píši kožený do uvozovek, protože kůže je umělá a je pouze na svrchní, pohledové části pásku. Kdežto ta vnitřní je ze silikonu. To samo o sobě dává tušit, že se nebude jednat o čistě společenskou nebo čistě sportovní záležitost.

Na první pohled pěkné hodinky

Na první pohled pěkné hodinky

Zpracování kovového těla je až překvapivě skvělé, snažil jsem se najít nějaké nepřesnosti nebo nedodělky, ale hodinky zkoumání ustály. To samé platí i pro obě tlačítka na pravé straně obvodu hodinek. Obě jsou pevná, v pouzdru se nehnou ani o desetinu milimetru a mají jasný a pevný stisk.

Stejně se dá pokračovat i u lunety a zasazení sklíčka, které je dotykové. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, jestli je tvrzené a případně o jaký typ se jedná. A to samé platí pro poměrně pěknou sponu na pásku, jazýček je hezky zahnutý a perfektně zapadá do západky v rámečku.

Samotný pásek je pro mě trochu rozporuplná část, i když jeho určení jej předchází. Silikon je prostě lepší pro sportovní využití a nepodléhá zdaleka tak rychle zkáze, jako kůže. Vrchní umělý kožený povrch je na silikonu nalepený a není prošitý, jak by se mohlo podle stehů po stranách zdát. Zde bych viděl největší možnou závadovost, umělá kůže se bude časem odlepovat. Naštěstí není problém pásek vyměnit, je připevněný integrovanými stěžejkami a má běžný rozměr 22 milimetrů.

Integrovaná stěžejka v pásku

Displej je dotykový typu AMOLED a má průměr 36,6 milimetru (1,39″) s rozlišením 454 x 454 pixelů. Hodinky jsou i díky použití keramického dýnka, alespoň dle výrobce (osobně jsem nebyl sto poznat rozdíl mezi keramikou a hrubým, ale kvalitním plastem) velmi lehké a bez pásku mají pouhých 46 gramů. Tělo má lehce větší rozměr, a to 47 milimetrů, hodí se tedy na větší, mužské ruce. Hodinky jsou na nošení pohodlné a ani spona na pásku po delším nošení nevadí.

Keramické dýnko se senzory

Keramické dýnko se senzory

Displej – AMOLED potěší, ale ne vždy

Zobrazovadlo Huawei Watch GT je dotykový AMOLED displej a na první pohled opravdu potěší svými barvami a skvělou čitelností na slunci. Jas si dokáží hodinky regulovat pomocí vestavěného senzoru světla. Menší problém je ale při nošení v noci, typicky na spaní, kdy nejnižší jas dokáže osvítit i malou místnost a jeho intenzita je značně nepříjemná do sotva otevřeného oka rozespalého uživatele. Jas se dá i manuálně nastavit v pěti krocích.

Rozsvěcování se dá nastavit na tlačítko, nebo otočením zápěstí. Obě tyto funkce fungují dobře. Co se týče dotykové vrstvy, ta snímá doteky skvěle a reaguje i na velmi lehký dotek. Mínusem je nevyužití AMOLED displeje, který nedokáže konstantně zobrazovat čas (nebo cokoliv jiného). Buďto se probudí na několik sekund nebo maximálně na 5 minut a pak se hodiny opět uspí. Člověk by při použití tohoto typu displeje očekával, že jej v Huawei využijí.

Na ruce jsou Huawei Watch GT poměrně velké

Na ruce jsou Huawei Watch GT poměrně velké

Potěšila mě čitelnost displeje ve venkovních prostorách, kdy jej ani ostré slunce nevyřadilo ze hry.

Výbava a HW

Huawei Watch GT jsou vzhledem k ceně relativně dobře vybavené, umí totiž kromě GPS a Glonass i Galileo. Mimo to mají senzory jako je gyroskop, magnetometr, barometr, senzor okolního světla a senzor srdečního tepu. Uživatel musí oželet WiFi a bohužel i NFC. Hodinky se tedy nedají používat jako prodloužená ruka při placení. Resp. je podporován Huawei Pay, ten ale u nás v Česku zatím používat nemůžeme. Trochu zamrzí podpora pouze Bluetooth 4.2.
Vibrace, které Huawei Watch GT mají jako haptickou odezvu na pokyny na displeji a tlačítky, jsou příjemně silné. Uživatel si rozhodně všimne příchozího hovoru i notifikace a těm z nás, co mají velmi lehké spaní, postačí i na budík, který je taktéž ve výbavě.

Operační systém – LiteOS potřebuje ještě hodně práce

Pomalu ale jistě se dostáváme k největšímu mínus testovaných Huawei Watch GT. Je to právě operační systém, ke kterému mám nejvíce výhrad. Je totiž po vzoru svého názvu velmi „lite“, tedy velmi osekaný, bez možností úprav nebo nějakých doplňkových funkcí a díky tomu, že se jedná o proprietární softwarové řešení od Huawei, také nemožnost cokoliv do hodinek přidat.
Už procházení systémovými nabídkami chvílemi připomíná filmy z počátku minulého století. Nekonzistentnost snímkové frekvence je nepříjemná a u hodinek od etablované značky za 6000 Kč by se to určitě nemělo stávat. Nejhůře na tom je menu, které je vlastně dlouhý seznam agend.

Pokud pominu tento neduh, druhým největším je nevybavenost hodinek. Ano, stopky, odpočet času, kompas, barometr, budík nebo pro mě zcela novou a praktickou funkci v podobě svítilny v hodinkách nalezneme, ale nic dalšího se nedá přidat. Jakékoliv externí aplikace spadají výhradně pod křídla Huawei, což znamená, že ani Endomondo, mapy nebo jen jiné ciferníky, než 11 předinstalovaných (a zcela popravdě hrozných) si prostě do hodinek nemá uživatel jak přidat.

To samé platí pro možnosti nastavit si hodinky. Když jsou pod agendou Nastavení>displej pouze dvě položky a z toho jedna je jas a druhá slouží pro výběr ciferníků, již ani nemá moc smysl doufat, že to v jiných záložkách bude o moc lepší.

Ocenit se dají různé sportovní módy, do kterých se dá dostat přes spodní tlačítko na hodinkách. Kromě běhání, chození, lezení a cyklistiky, hodinky nabízí i plavání. Displej ve vodě bohužel nefunguje, takže bych doporučoval zamknout displej před plaváním, jinak můžete doplavat s kompletně rozhozeným nastavením.
Docela mě zaujal monitoring spánku, který poměrně přesně ukázal, kdy jsem byl v REM, kdy jsem měl lehký a kdy hluboký spánek a všechny ostatní drobnosti. Graf vypadá v aplikaci srozumitelně dá se z něj vyčíst spoustu zajímavých informací. Nicméně tento mód se nedá zapnout takže, že by třeba hodinky automaticky vypnuly rozsvěcení pohybem ruky nebo by se nezobrazovaly notifikace. Tento režim se zapíná tak nějak sám a přestože má svou vlastní agendu, ta pouze ukazuje naměřené hodnoty.

Notifikace jsou na hodinkách poměrně jednoduché a v aplikaci se dají nastavit téměř jakékoliv aplikace, které si uživatel přeje. Hodinky také umí zobrazovat příchozí hovor.
Notifikace počasí jsem nebyl schopen žádným způsobem zprovoznit, hodinky vždy hlásily, že je potřeba tuto funkci povolit v aplikaci a přestože jsem jí povolil, hodinky nikdy počasí neukázaly.

Celý systém je, bohužel, pro české uživatele v angličtině, kdežto aplikace je v češtině a pro uživatele nemluvící plynule oběma jazyky to bude jistě zmatečné.

LiteOS opravdu potřebuje velký update ve všech agendách, možnostech i fungování celého systému, protože to je to, co Huawei Watch GT sráží chvílemi až na kolena.

EDIT: těsně před zabalením hodinek do krabičky a navrácení do Huawei, dorazil update FW 1.0.3.72, který slibuje zlepšení chodu systému, animací, optimalizace notifikací, zvýšení senzitivity pro gesto otáčením zápěstí a další poměrně příjemné záležitosti. Musím uznat, že i když jsem si s hodinkami hrál s novým FW jen chvilku, plynulost systému se opravdu zlepšila, byť optimalizace ještě nejsou u konce.

aktualizace FW Huawei Watch GT

aktualizace FW Huawei Watch GT

Baterie a výdrž – velké plus

Huawei se honosí, že Watch GT dokáží vydržet na jedno nabití až měsíc. K takovýmto prohlášením jsem krajně skeptický, nicméně musím uznat, že výdrž baterie je u Huawei Watch GT opravu skvělá. Přestože jsem hodinky nosil někdy i na spaní, na cvičení a měl jsem neustále zapnutý senzor pro snímání tepu a málokdy jsem je odpojoval od spárovaného telefonu. Po týdnu testování a téměř neustále připojených a měřících hodinek mi z ukazatele baterie ubylo 35%. Takže tři týdny reálné výdrže by neměly být problém a pro ty, kdo by hodinky nepoužívali tak intenzivně, jako například já, není problém ani zmiňovaný měsíc.
GPS je samozřejmě velký jedlík energie a není pro něj problém vybít hodinky i za den dva. Což je ale pochopitelné, jedná se náročnou funkci.

Aplikace – jedna z těch lepších

Ta se jmenuje Zdraví (Health) a je k dispozici na Google Play. Po prvním zapnutí hodinek a snaze spárovat hodinky s telefonem se na displeji rovnou objeví QR kód, který po naskenování telefonem přesměruje uživatele právě do Google Play.

QR kód pro stažení aplikace Zdraví

QR kód pro stažení aplikace Zdraví

Aplikace je rozdělena na několik nesourodých částí. Hlavní obrazovka nabídne ucelený pohled na fyzickou zátěž, ať už je to chůze, cvičení, srdeční tep nebo spánek. Druhá záložka je pouze tréninkový plán chůze a běhu s možností plnění plánu. A pod záložkou s názvem „Já“ je možnost nastavit cíle (hmotnost, počet kroků za den atd.), nastavit samotné hodinky – notifikace, oznámení v telefonu, zvuk, zprávy o počasí, aktualizace FW hodinek a pár dalších drobností. Také se tu skrývá nastavení rozsvěcení hodinek otočením zápěstí. Příliš nechápu, proč je takovéto nastavení pouze v aplikaci a ne v hodinkách samotných. To samé platí pro nastavení sledování tepové frekvence, jelikož nepřetržité sledování tepu se dá vypnout a zapnout opět pouze přes aplikaci.

Chvíli mi trvalo, než jsem si osvojit roztříštěnost rozhraní a co je a co není v nastavení a hodinkách. Chápu, že většinu věci si uživatel nastaví jednou dvakrát, ale větší intuitivnost bych viděl raději.
Naštěstí je aplikace, alespoň v mém případě na Androidu 8.1, zcela stabilní a nikdy mi nespadla ani nezamrzla.

 

Závěr recenze Huawei Watch GT

Tak přesvědčily mě Huawei Watch GT o tom, že má smysl investovat 6000 Kč do chytrých hodinek? Abych řekl pravdu, jen velmi málo. Hlavní a nejsilnější zbraní je rozhodně skvělá výdrž na jedno nabití, dobrý hardware a skvěle čitelný AMOLED displej. Samozřejmě drobnosti jako je vodotěsnost do 50 metrů (5 ATM), GPS a další senzory jsou velmi příjemným bonusem. A zpracování alespoň těla, z mého pohledu, je také skvělé. Co ale hodinky sráží v použitelnosti, je jejich operační systém přímo od Huawei nazvaný LiteOS. Ten není ani zdaleka tak vyladěný, jako WearOS nebo snad WatchOS od Applu. Systém se seká (i když je pravda, že poslední update 1.0.3.72 znatelně pomohl), stále to není ideální situace. Hlavní nevýhodou je celková nedomrlost systému, víceméně nepodpora aplikací, nových funkcí nebo i nových ciferníků.

Na druhou stranu jsou Huawei Watch GT pěkné, skvěle zpracované hodinky, které jdou sportovnímu užívání naproti. Záleží jen na uživateli, jestli vyžaduje kombinaci mezi sportovními a (relativně) společenskými hodinkami.

Dík za poskytnutí hodinek na recenzi patří jak obvykle společnosti Huawei.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.