Hodnocení recenzenta

Honor 8X nabídne velký displej s tenkými rámečky, výborné zpracování, velmi dobrý fotoaparát i odladěný systém. Ke kritice mnoho prostoru nezůstalo, bez obav jej tedy doporučujeme ke koupi.

9
x/10

Telefony Honor už nejednou dokázaly, že umí nabídnout velmi atraktivní mix užitných vlastností, atraktivního designu a zajímavé ceny. V přesně těchto šlépějích pokračuje podzimní novinka Honor 8X, která si tak bezpochyby ukousne nemalý podíl z pomyslného koláče předvánočních nákupů, a zároveň pomůže mateřskému Huawei k výraznému nárůstu prodejů telefonů za letošní rok. Následující recenze možná i vás přesvědčí, že Honor 8X může být vaším favoritem.

Recenze Honor 8X – BALENÍ

Relativně velká, tyrkysově zbarvená, krabička v sobě obsahuje kromě nezbytného příslušenství v podobě nabíječky, USB kabelu, trnu pro šuplík SIM karet a literatury pro neznalé v mnoha jazycích i čirý silikonový kryt. Ten na telefonu pevně sedí a díky poměrně hrubým stěnám telefon při případném pádu skutečně ochrání. Zároveň však telefon připraví o jeho eleganci.

Recenze Honor 8X – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Vzhled je určitě první silnou stránkou tohoto telefonu, obzvláště v tomto červeném provedení. Výrobce použil osvědčenou kombinaci kovového rámu a skleněných zad, což zajišťuje dostatečnou pevnost konstrukce. Vadou samozřejmě je menší odolnost při případných pádech a pak také okamžité upatlání. Obojí řeší již zmíněný dodávaný silikonový kryt. Slícování zad i jednotlivých dílů rámu je naprosto precizní a absolutně si nezadá s top modely za dvojnásobek ceny tohoto telefonu.

Rozmístění všech prvků po obvodu těla se pevně drží zaběhnutých standardů. Na pravém boku tedy najdete kolébku pro regulaci hlasitosti a aktivační tlačítko. Na protějším boku má své místo slot pro SIM karty a paměťovou kartu. Pozor, nejedná se o hybridní provedení. Třikrát sláva, a pak že to nejde! Horní stranu narušuje jen zdířka sekundárního mikrofonu, tu spodní pak okupuje výstup na sluchátka, micro USB konektor a hlasitý reproduktor. Ten dokáže hrát hodně nahlas bez rezonancí zvuku, ovšem čistota jeho přednesu vás neohromí. Pro delší poslech hudby budete muset sáhnout po jiném zařízení.

Jednolitost zad narušuje tradiční čtečka otisků prstů, dvě čočky fotoaparátu a jednobarevný LED blesk. Čtečka funguje bez sebemenšího zaváhání a telefon bleskově odemkne. Takto by to mělo fungovat u všech telefonů. Čočky mírně vystupují nad rovinu zad, po zasunutí telefonu do krytu jsou zcela chráněné.

Přední straně jednoznačně dominuje displej s opravdu tenkými rámečky včetně spodní strany. Důsledkem použití tohoto displeje je nezbytný výřez, který je poměrně úzký, takže zůstává dost prostoru pro lištu s notifikacemi. Do výřezu se podařilo vměstnat i RGB notifikační LED. Ta je bohužel tak malá, že kdyby nebyla použita vůbec, asi by se nic nestalo. Jejího svícení si od vzdálenosti cca 1 metr nemáte šanci všimnout. Sklo displeje je chráněno nalepenou fólií, nemusíte tak řešit jeho ochranu hned po koupi telefonu. Snadno ji také časem vyměníte až se poškrábe.

Tenkým rámečkům telefon vděčí za relativně kompaktní rozměry 160,4 x 76,6 x 7,8 mm. Ano, je to velký telefon, ale musíte brát v úvahu, že je osazen 6,5 palcovým displejem. Ještě nedávno měly takovéto rozměry telefony s 5,5 palcovými displeji s poměrem stran 16:9. Hmotnost se vyšplhala na 175 gramů. Telefon tedy není žádné peříčko, ale kapsu u kalhot vám rozhodně neutrhne.

Recenze Honor 8X – DISPLEJ

Velikost displeje už jsem vám prozradil. Nyní je prostor na další podstatné informace. Rozlišení činí 2 340 x 1 080 px, což odpovídá poměru stran 19,5:9. Panel je samozřejmě typu IPS s velmi dobrým barevným podáním a sytostí barev. Pokud máte své specifické požadavky, můžete si s barvami v nastavení dostatečně vyhrát a plně si je přizpůsobit. Aktivovat i plánovaně můžete režim čtení, který eliminuje modré světlo a zmírňuje únavu očí. V nastavení nechybí možnost tzv. skrytí výřezu, což znamená, že lišta s notifikacemi je stále černá. Marně byste ale hledali možnost probuzení telefonu poklepáním na displej.

Čitelnost displeje je výborná za všech okolností. Maximální jas zajistí, že i na slunci budete moci telefon bez problémů používat. Minimální jas je dostatečně nízký i pro pohodlné hraní za dlouhých zimních večerů.

Recenze Honor 8X – HARDWARE A VÝKON

Huawei i Honor již pár let spoléhají výhradně na procesory vlastní produkce, proto je jasné, že u Honoru 8X to nebude jinak. Osazen je procesor Kirin 710 složeným ze čtveřice jader Cortex-A73 taktovaných na 2,2 GHz a čtveřice jader Cortex-A52 taktovaných na 1,7 GHz. Procesor má velmi solidní zásobu výkonu pro jakoukoliv činnost vč. multitaskingu či hraní i náročných her, byť je grafická část Kirinů tradičně méně výkonná než u konkurence. Procesor s přehledem zvládá i přehrávání 4K videí v H.265. Do kolen jej srazí až HDR obsah.

Telefon je standardně dodáván s 4 GB RAM, z níž máte cca polovinu dostupnou pro aplikace. Datové úložiště může mít 64 GB nebo 128 GB. Tuto větší verzi jsem měl k dispozici i já. Reálně pro vaše potřeby zůstává volných cca 115 GB. Rychlost použitého úložiště dle benchmarku Androbech nijak zvlášť neexcelovala, spíš naopak. Na svižný chod systému a aplikací to však nemá vliv, o čemž si přečtete v následující kapitole. Na doplnění je potřeba ještě uvést, že kopírování dat z a do telefonu stabilně probíhá rychlostí kolem 25 MB/s.

Recenze Honor 8X – OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Stejně jako u procesoru i software je u Huawei/Honoru dlouhodobě známý EMUI. Honor 8X jej má ve verzi 8.2.0, který vychází z Androidu 8.1.0. Tato nadstavba není tak radikálně jiná a rozsáhlá v možnostech nastavování jako je např. MIUI u Xiaomi. Osobně mi vyhovuje EMUI více, ale to je věcí osobních preferencí. Systém je skvěle s hardwarem sladěn a veškeré činnosti probíhaly k mé plné spokojenosti. O nějakých zpožděných reakcích, pádech aplikací či jiných nestabilitách nemůže být ani řeč. V nastavení nechybí možnost ovládání pomocí gest, ovládání pohybem, plánované zapnutý a vypnutí v určitou dobu, či jednoduchý firewall, kterým můžete pro každou aplikaci stanovit, zda má do internetu přistupovat např. jen přes Wi-Fi. Nic z toho však není nic, co by v EMUI již  nebylo. Nějaká zásadní inovace chybí.

EMUI je bohužel také pověstné tím, že je doplněno zbytečnými aplikacemi a hrami. Neplatí to pro všechny telefony, ale pro Honor 8X ano. Naštěstí lze většinu těchto předinstalovaných aplikací odstranit a ušetřit tak nemálo místa. Najdete zde ale také užitečné aplikace jako je svítilna, kompas, správce souborů, záznamník, poznámky či zálohování do cloudu Huawei.

Do systému se můžete přihlásit pomocí otisku prstu i pomocí rozpoznání tváře. Stejně jako čtečka otisků prstů i tato metoda odemykání funguje rychle a spolehlivě, a to i za slabého světla. Pomocí rozpoznání tváře můžete telefon buďto přímo odemknout a dostat se rovnou do systému, nebo jej jen virtuálně odemknout a do systému se dostat klasicky tahem prstu od spodního okraje obrazovky. To se obzvláště hodí, pokud chcete jen zkontrolovat notifikace na uzamykací obrazovce. Pokud se rovnou dostanete do systému, musíte si stáhnout horní lištu a notifikace si prohlédnout tam. Jako sekundární bezpečnostní prvek bohužel nelze použít gesto, ale šestimístné heslo. Přeci jen je pohodlnější po zapnutí telefonu udělat rychlý tah, než vyťukávat šest čísel.

Recenze Honor 8X – BATERIE A VÝDRŽ

Baterie Honor 8X disponuje kapacitou 3 750 mAh, což není nikterak netypická hodnota. Na telefon s takto velkým displejem by pár set mAh navíc neškodilo. Jenže telefon s energií hospodaří velice dobře, a tak se po nabíječce budete shánět až druhý den večer. Telefon jsem měl neustále připojen k internetu, ať už pomocí LTE či Wi-Fi s permanentně zapnutou synchronizací dvou mailových účtů, hrál méně náročné hry, uskutečnil několik středně dlouhých hovorů a nechybělo ani brouzdání po internetu. Při nečinnosti ubylo cca 1 % kapacity za hodinu. V režimu letadlo přes noc ubyla cca 3 %. Obojí jsou to velmi dobré hodnoty.

Dodávaná nabíječka poskytuje na výstupu standardní 10W výkon, který stačí na nabití za rovné 2 hodiny ze zbývajících 20 % kapacity baterie. Škoda, že výrobce nevyužil skleněných zad k osazení cívky bezdrátového nabíjení. Výrobní náklady by se zvýšily minimálně, přidaná hodnota pro zákazníka již mnohem víc.

Recenze Honor 8X – KONEKTIVITA

Honoru 8X po stránce konektivity nebudete mít co vytknout. Samozřejmá je plná podpora českých LTE pásem včetně VoLTE. Bez problémů se připojíte k Wi-Fi i na 5 GHz frekvenci a zůstanete připojení i v místech s hodně slabým signálem, kde se jiné telefony už odpojují. K tomu si připočtěte stále ne samozřejmé NFC i bezproblémový Bluetooth ve verzi 4.2 a víte, že v tomto směru vás telefon nenechá na holičkách.

Zklamáni rozhodně nebudou ani příznivci rádiových vln, pro které je připraveno FM rádio. Sice mu schází RDS, ale vynahrazuje to výborným příjmem. V poslední době jsem měl v rukou několik telefonů s FM rádiem, ale žádný ani zdaleka nebyl schopen naladit tolik stanic jako Honor 8X.

Recenze Honor 8X – GPS

Stejně jako v případě konektivity i s lokalizačními funkcemi budete nadmíru spokojení. Honor 8X podporuje krom GPS i BDS a GLONASS, nikde na světě byste se tedy ztratit neměli. Fix byl opravdu bleskový a přesnost zcela příkladná. Pro geocaching se tento telefon bude hodit náramně. Při toulkách v přírodě oceníte i elektronický kompas, který je již z výroby doplněn potřebnou aplikací.

Recenze Honor 8X – FOTOAPARÁTY

Duální kamera se během posledních necelých dvou let stala i u levnějších mobilních telefonů standardem a nově se k dvojici snímačů přidává umělá inteligence. Nejinak je tomu u Honoru 8X, jehož zadní kamera spoléhá na 20 Mpx snímač s PDAF ostřením a světelným objektivem s hodnotou f/1.7 a sekundární 2 Mpx snímač pro lepší podání hloubky ostrosti. Přední kamera nabízí nadstandardní rozlišení 16 Mpx a světelnost objektivu f/2.0.

Za dobrých světelných podmínek pořídíte s Honorem 8X opravdu podařené snímky s pěknými barvami i dobrou kresbou a detaily. S ubývajícím světlem však výrazněji vstupuje do fotek obrazový šum. HDR režim dokáže pěkně prosvítit stinná místa aniž by ta světlá přepálil. Noční fotky jsou taktéž dobře použitelné. Za sebe ale doporučuji nechat funkci umělé inteligence při focení vypnutou. Při špatných světelných podmínkách udělala z fotky omalovánku a na denním světle často nepřirozeně fotky zabarvila. Do galerie přidávám výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Přední kamera poskytuje solidně kvalitní fotky, se kterými si na sociálních sítích ostudu neuděláte. Víc se od ní ani nečeká. Co ovšem za očekáváním zůstalo, jsou možnosti pořizování videa. Hodně zamrzí absence jakékoliv stabilizace i maximálně Full HD rozlišení. Zachraňuje to alespoň jeho rychlost 60 sn./s a možnost pořizovat zpomalená HD videa rychlostí 120 sn./s i 480 sn./s. U takto zpomaleného záznamu vám napomáhá samotná aplikace, která sama detekuje pohyb a spustí záznam. Chce to cvik, než se vám podaří natočit skutečně dobře vypadající video. Telefon podporuje  ukládání videí i v kodeku H.265. Pořízená videa lze hodnotit stejně jako fotky. Patří rozhodně k tomu lepšímu, co mobilní telefony této kategorie dnes poskytují. Jen to bude chtít vyřešit stabilizaci nějakým externím zařízením.

 

Aplikace fotoaparátu disponuje solidními možnostmi nastavení. Její ergonomie má ale svoje mouchy. Vybrané režimy přepínáte tradičně posuvníkem nad tlačítkem spouště, když ale chcete aktivovat HDR režim, musíte vstoupit do dalších nastavení a zde si jej vybrat. Totéž platí pro aktivaci focení panoramatické fotky, použití filtrů apod. Vyvolání této nabídky např. tahem od boku displeje je mnohem pohodlnější a hlavně rychlejší.

Recenze Honor 8X – ZÁVĚR

Honor 8X je bezpochyby podařený telefon, kterému se zásadní chyby vyhnuly. Ne každému bude samozřejmě vyhovovat jeho velikost a výřez v displeji. To jsou ale vlastnosti, které mu musíte odpustit nebo se poohlédnout jinde. Vyzdvihnu určitě atraktivní design, obzvláště v tomto červeném provedení, výborné zpracování, skvěle odladěný systém a kompletní nabídku bezdrátových technologií včetně NFC. Pochvalu si zaslouží i fotoaparát, který poskytuje nadstandardně kvalitní výstupy paradoxně s vypnutou umělou inteligencí. Značná část zájemců zaplesá radostí nad možností použít současně dvě SIM karty i paměťovou kartu.

Pokud by výrobce implementoval rychlé či bezdrátové nabíjení, rozloučil se s microUSB konektorem a přidal stabilizaci videa, nebylo by Honoru 8X co vyčítat. Do boje s konkurencí je tedy tento telefon více než dobře vybaven a nepodrazí mu nohy ani cena, která u této 128 GB verze aktuálně činí 7 990 Kč. Pokud si vystačíte s poloviční pamětí, tisícikorunu ušetříte. Jak si proti Honoru 8X povede jeho přímý konkurent v podobě Xiaomi Mi 8 Lite se dozvíte ještě před Vánocemi. Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme českému zastoupení značky Honor.