Oficiální představení nového Snapdragonu 855 je stále velmi čerstvé a z tuny článků a informací s ním spojených jako s první komerční platformou pro 5G sítě by člověk skoro automaticky nabyl dojmu, že SD855 a 5G jsou neoddělitelné pojmy. Což s plánovaným velmi výrazným navýšením cen 5G telefonů (psali jsme včera) mnohé poměrně vyděsilo. Realita nakonec nebude tak tragická, protože Snapdragon 855 v základu 5G nemá a je tak pouze na výrobci, zda tuto podporu zahrne.

Základním síťovým kamenem Snapdragonu 855 je stále X24 LTE modem, který podporuje LTE Cat 20 a rychlosti tak jsou poměrně závratné, i když se jedná „pouze“ o 4G síť. K tomu, aby se telefon vybavený Snapdragonem 855 stal opravdovým 5G gladiátorem, tak potřebuje doplňkový modem Snapdragon X50. Což je samozřejmě pro koncového zákazníka velmi dobrá zpráva, protože bude na rozhodnutí samotných výrobců zda a jaké telefony s SD855 pustí na trh.

Prozatím v podstatě není v drtivé většině států pro 5G ani reálný důvod, protože poslední generace 4G rychlostmi naprosto dostačuje čemukoliv v mobilní poptávce. Mašinérie inovace je však neúprosná a rok 2019 bude bezesporu ve znamení pozvolného nástupu 5G sítí a zařízení které je podporují. Dá se však očekávat, že v zájmu prodejů budou telefony se Snapdragonem 855 často k mání třeba ve dvou variantách, aby se zákazník mohl rozhodnout mezi 4G a 5G. Výběr pro našince bude ještě nějakou dobu zcela jasný.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.