Ohodnoťte článek

Zmrtvýchvstání legendární značky Nokia pod křídly firmy HMD je jedním ze zázraků moderního mobilního světa a za velmi krátkou dobu své (znovu)existence se jim podařilo prodat přes 70 milionů telefonů. V podstatě všechny ale patřily do střední nebo nižší třídy, protože ani původně zamýšlené high-end modely jako Nokia 8 a Nokia 8 Sirocco ten poslední krůček prostě nezvládly a konkurenci neohrozily. Ale to by se podle HMD mělo brzy změnit.

Firma jako hlavni úkol a plán pro rok 2019 vyhlásila právě zachycení drápkem v prémiovém segmentu vlajkových lodí a tomu bude podřízena celá strategie. Ačkoliv se prozatím o žádném modelu nezmínili konkrétně, tak je jasné, že se velké naděje vkládají do chystaného modelu Nokia 9 PureView. Dokonce celá řada „Nokia 8“ byla přeřazena papírově do vyšší střední třídy a high-end budoucnost tak má patřit právě řadě „9“.

Nokia 9 PureView se bude snažit k průniku mezi smetánku hlavně foto výbavou, protože přece jen pětici zadních fotoaparátu s čočkami Carl Zeiss nevidíme každý den. Telefon by měl být oficiálně představen někdy na konci ledna a čeká se od něj opravdu hodně. HMD Global jsou si vědomi, že cesta na vrchol je dlouhá a po průlomu v roce 2019 očekávají opravdové žně v high-end segmentu až v letech 2020 a 2021. Takže poměrně realistické zhodnocení situace bez růžových brýlí, které jsou velmi časté u mnohé konkurence.

To samozřejmě neznamená, že pod hlavičkou Nokia se přestanou produkovat telefony pro střední a nižší třídy, protože si zde za velmi krátkou dobu zvládli vytvořit velmi loajální fanouškovskou základnu. A k přehlednosti celého portfolia značky určitě přispěje i konzistentní značení modelů, takže se příští rok s největší pravděpodobností dočkáme kusů jako Nokia 6.2 nebo Nokia 7.2.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.