O 5G technologiích se toho v poslední namluvilo opravdu spoustu a výrobci se předhánějí, kdo dřív dostane na trh produkt s 5G připojením. Ani operátoři nezaostávají a dokonce i náš milý trojlístek oligopolu s touto myšlenkou koketuje a proběhlo dokonce už i nějaké to testování. Reálné zavedení se sice plánuje odhadem někdy rok před funkčním Hyperloopem v Brně a super rychlé připojení bude se štědrým datovým balíčkem 100 MB na měsíc ale i tak v podstatě bravo. Málo se však hovoří o jedné zásadní mouše masařce ve spojení s 5G telefony.

Do reálného kontextu všechny 5G nadšence uvedl Pete Lau, šéf značky OnePlus, který na právě probíhající technologické konferenci Qualcommu na Havaji nastínil některá pro zákazníky velmi nelibá fakta. Zásadním kamenem úrazu bude u nových 5G modelů cena, protože samotná technologie a její uvedení do funkčnosti bude velmi drahou záležitostí a pan Lau odhaduje nárůst cen u špičkových modelů alespoň o 200-300 dolarů. Fanoušky značky pak postihl lehký infarkt, když slíbil, že se u jejich příštího modelu pokusí udržet cenu pod 1000 dolarů. To asi nepotřebuje komentář.

Dalším problémem pak bude nutnost integrace několika komplikovaných antén do těla nových telefonů a můžeme se tak dočkat designově poněkud neesteticky vypadajících kousků. Samozřejmě se výrobci pokusí na vzhledu zapracovat, ale každá těžkost ve výrobě se pak opět samozřejmě odrazí v ceně. A pokud relativně levní OnePlus budou koketovat s cenami kolem tisíce dolarů, tak si asi nechci ani představovat cenové nástřely špičkových modelů Huawei nebo Samsung. A na iPhone se budou brát hypotéky a prodávat ledviny, ale to už se stejně děje i dnes. Vítejte v 5G budoucnosti !

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.