V posledních měsících se toho hodně namluvilo o klesajících celkových prodejních číslech mobilních telefonů a spekulovalo se, že trh je prostě zcela nasycen a zákazník už tak nemá příliš motivace k častému upgradu. To sice může být pravda, ale poslední statistika má opět vzestupnou tendenci a protože pochází z dílny velmi známé společnosti Gartner, tak se jí dá i věřit. Podle těchto čísel vzrostl počet prodaných telefonů ve třetím čtvrtletí 2018 na 389 milionů kusů, což značí meziroční nárůst o 1,4 %.

Ale to samozřejmě nejsou všechna zajímavá čísla ze třetího kvartálu roku 2018. Po všemožných čínských statistikách tu máme konečně i jedny celosvětové a rozdělení tržního podílu značek nám jen potvrzuje dlouhodobější trendy. Těmi myslíme například konstantní pokles Samsungu, který si sice udržel první místo na žebříčku, ale vývoj prostě není příliš optimistický. Skokany roku jsou jak jste asi čekali Huawei a Xiaomi, přičemž Huawei na druhé pozici zvedl meziročně prodeje o fascinujících 43 % a Xiaomi o nemálo impresivních 20 %. A dá se očekávat do konce roku ještě pořádné zamíchání čísly.

Zajímavé jsou i naprosto stabilní čísla Applu, kde se prodej kusů ani tržní podíl meziročně nepohnul v podstatě ani o píď, takže další potvrzení až neochvějné loajality zákazníků. Ale budeme zvědavi na čísla po vydání nové generace, která má podle některých analytiků poměrně podprůměrné odbyty některých modelů. Mírně na vzestupu je i čínské OPPO, které doplňuje „Velkou Pětku“ výrobců a pokud by se vrhnuli na masivnější globální expanzi, tak se dají očekávat ještě další masivní posuny. Tři z pěti hlavních mobilních koňů tedy už pochází z Číny, nu zákazník na tomto boji jen a jen vydělá.