Asi jste v posledních dnech zaregistrovali další kolo americko-čínské obchodní války, když se z americké strany dštila síra tentokráte na Huawei a varovalo se před nákupem jeho technologií. Do jaké míry se jedná o relevantní obavy, či jde jen o další pokus podrazit nohy stoupající konkurence se můžeme jen domýšlet. Ale je jasné, že varující příklad kolegů ZTE je stále živý a nadměrná závislost na amerických technologiích je pro čínského giganta výhledově velmi riziková.

A na hardwarovém poli se Huawei z této závislosti vymanil více než dobře, protože procesory Kirin z vlastní produkce patří už teď k tomu nejlepšímu na trhu a nic je tak nenutí vzhlížet k americkým Snapdragonům. A o síťovém hardwaru Huawei snad ani nemá cenu mluvit, ostatně i sítě našich operátorů jsou na něm založeny. Achillovou patou by se ale teoreticky mohla stát softwarová stránka věci, protože Android je přece jen stále produktem Google a teoreticky tak opět hrozí závislost.

Spekulace o vývoji vlastního operačního systému Huawei jako alternativě k Androidu už kolují nějakou dobu, ale teď jsme se konečně dočkali i oficiálního potvrzení z úst viceprezidenta Huawei. Samozřejmě se stále jedná o hudbu vzdálené budoucnosti, protože Huawei se rozhodně nevzdává ani úzké spolupráce s Googlem, protože například chystaný nový systém Fuchsia byl jen před pár dny adaptovaná pro testování na model Honor Play s Kirinem 970. No, čekají nás zajímavé časy.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.