I když se mohlo zdát, že souboj mezi americkou vládou a společností Huawei je u konce, jednalo se jen o dočasný klid zbraní. Ty začínají řinčet znovu a Huawei se tak začíná vzdalovat splnění svého amerického snu. Američtí zákonodárci totiž varují své spojence před používáním produktů a technologií značky Huawei.

Minulý měsíc zaslalo několik amerických senátorů nótu kanadskému předsedovi vlády, Justinovi Trudeauovi, kde ho důrazně varovali před používáním přístrojů a technologií značky Huawei. Žádali ho také, aby zabránil společnosti Huawei ve využívání a budování 5G sítí na území Kanady. Tato nóta pro Kanadu přišla nedlouho poté, co američtí zákonodárci doporučili Kanadě, aby brala Huawei jako ohrožení státní bezpečnosti.

The Wall Street Journal dokonce informuje o tom, že senátoři Strýčka Sama rozšířili své upozornění a varování před produkty Huawei na všechny své spojence. Podle nich nejen Huawei, ale i ZTE chtějí prodávat své produkty v USA pouze proto, aby špehovali americký lid a získané informace tajně posílali čínské vládě. V průběhu letošního roku už američtí operátoři AT&T a Verizon stáhli z prodeje telefon Huawei Mate 10 Pro a oficiálně ukončili prodejní plány do dalšího období.

Podle Wall Street Journal zaslala americká vláda nabídku spojeneckým zemím, jmenovitě Japonsku, Německu a Itálii, které již síťová zařízení Huawei používají,  kdy při odstoupení od spolupráce s Huawei dostanou finanční kompenzaci a plnou podporu USA pro rozvoj telekomunikační infrastruktury na vlastní bázi. Huawei je totiž lídrem v tomto segmentu v Evropě.

Pokud bychom se v této souvislosti zaměřili na Českou republiku, tak i zde některé bezpečnostní složky upozorňují na kontroverzní působení společnosti. Na český trh dodává Huawei služby a infrastrukturu pro telekomunikační společnosti, podnikový i veřejný sektor. Česká sekce Huawei razantně odmítá propojení s čínskou vládou a tvrdí, že jejich technologie jsou prověřené a naprosto bezpečné. Nicméně varování BIS zabrzdilo implementaci Huawei technologií například na Ministerstvu vnitra a NBÚ. Přesto česká sekce Huawei hlásí průběžný nárůst tržeb, zvyšování investic do budování partnerských sítí a také do spolupráce s univerzitami v oblasti ICT.