Hodnocení recenzenta

Dobře zpracovaný a velmi dobře funkční telefon, který opravdu něco vydrží, sráží až nepochopitelně špatný fotoaparát. Odladit by si zasloužili i fičury, které vás mají nalákat ke koupi.

6.5
x/10

Pokud se o čínské telefony zajímáte více než jen okrajově, určitě jste již značku Vernee zaznamenali. Pro české a slovenské zákazníky má tato značka přidanou hodnotu v oficiálním e-shopu, který poskytuje dvouletou záruku a nezbytnou podporu. V nabídce e-shopu najdete levné telefony pro nenáročné zákazníky, stylové modely ne nepodobné telefonům od Xiaomi i odolné telefony, mezi které patří dnes recenzovaný V2 PRO, který se může pochlubit odolností dle stupně krytí IP68.

BALENÍ

Telefon dorazil v nízké bílé papírové krabici, v níž toho příliš mnoho nenajdete. Telefon byl uložen v plastové vaničce, pod kterou je uložena rychlonabíječka, USB kabel a USB redukce na sluchátkový výstup. Tradiční trn pro vysunutí šuplíku SIM karet byste hledali marně, není totiž potřeba. K tomu se ale dostaneme v následující kapitole.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Konstrukce telefonu je zhotovena z magnalia, což je slitina hliníku a hořčíku s vysokou tvrdostí. Této pevné kostře sekundují rohy a záda z TPU, které účinně tlumí nárazy. Škoda, že nebylo použito i tvrzené sklo, které by se k tomuto typu telefonu velmi hodilo. Sklo je na podélných stranách velmi mírně zaobleno, což vzdáleně může připomínat telefony od Samsungu. Zpracování telefonu působí opravdu bytelným dojmem a ani vzhled neurazí. Vedle takového, taktéž odolného Uhans K5000, je to opravdový švihák. Pokud zvolíte verzi s červenými kovovými boky, bude vzhled ještě zajímavější.

Nenechte se jen zmást produktovými materiály a fotkami, které mistrně maskují okraje kolem displeje. Ty ani zdaleka nejsou tak tenké, jak vám je výrobce servíruje, což je ale u odolného telefonu spíše plus. Rozměry telefonu činí 80 x 164 x 11,2 mm, hmotnost pak nemalých 259 gramů. Není to tedy žádný kolibřík. Dle výrobce je telefon schopen bez problémů fungovat při teplotách od -30°C po 60°C, je vodě i prachu odolný a ublížit by mu neměly ani pády na tvrdou zem.

Rozmístění jednotlivých hardwarových prvků je zcela tradiční. Tlačítka pro regulaci hlasitosti a zapínací tlačítko mají své místo na pravém boku. K jejich stisku je potřeba překvapivě malá síla. Jejich odezva je jistá a jasně zřejmá. Na opačném boku najdete hybridní slot pro SIM karty, k jehož vytažení stačí nehet. Krytka je doplněna o gumové těsnění, která brání vniknutí vody do slotu. Pod ním, ve stejné výšce jako je zapínací tlačítko, najdete tzv. smart key, kterému většinou lze přiřadit vybranou funkci. Bohužel, nikde jsem v nastavení či v aplikacích nenašel možnost změnit výchozí funkci uložení snímku obrazovky.

Na spodní straně telefonu sídlí mikrofon, USB-C konektor krytý tuhou krytkou a hlasitý reproduktor. Ten dokáže zaplnit zvukem i velkou místnost. Zvuk je poměrně slušný, byť lehce zastřený a bez výraznějších hloubek. Horní strana telefonu je zcela prázdná. Sluchátkový výstup zastupuje USB-C konektor.

Na zádech telefonu najdete opět dnes tradiční výbavu v podobě duálního fotoaparátu s dvoutónovým LED bleskem a čtečku otisků prstů. Ta je sice umístěna ve stejné ose jako fotoaparát, ale vzhledem k velikosti telefonu se mi nikdy nestalo, že bych omylem prstem sahal na čočku místo na čtečku. K její spolehlivosti nemám zásadní výhrady. Občas bylo potřeba prst přiložit opakovaně, ale to se stalo jen zřídka. Naopak drobnou výtku si zaslouží rychlost. Dnes se i velmi levné telefony odemykají svižněji.

Vedle fotoaparátu najdete i specialitu tohoto telefonu, a to snímač srdečního tepu, který je doplněný o aplikaci HealthCare. Mělo by stačit přiložit prst a v aplikaci spustit měření tepu. V praxi se ale tato funkce ukázala jako zcela nepoužitelná. Zkoušel jsem tep měřit několika lidem, různé prsty a výsledek vždy skočil chybou měření. Jediný úspěch byl u dětských prstů, které mají tenčí kůži a snímač tedy byl schopen tep změřit.

Displej na přední straně doplňuje nezbytný reproduktor sluchátka a ne zcela běžný duální fotoaparát s LED bleskem. Tentokrát již jen se studeným světlem. Výrobce nezapomněl ani na velkou RGB notifikační LED, které si všimnete i z několika metrů. Za to určitě patří výrobci velká pochvala.

DISPLEJ

IPS panel, šesti palcová úhlopříčka, poměr stran 18:9, rozlišení 2 160 x 1080 px a oblé rohy jsou základní strohé údaje o displeji. Výrobce použil poměrně kvalitní panel s dobrým podáním barev, jejich příjemnou sytostí i dobrou čitelností na slunci či po tmě. Bez problémů fungovala také automatická regulace podsvícení. Nebyla sice nejrychlejší, ale spolehlivá. Po hardwarové stránce tedy nebylo displeji co vytknout. Horší už to je s možnostmi nastavení, které jsou prakticky nulové. Teplotu barev, čtecí nebo-li noční režim či probouzení poklepáním absolutně chybí.

Vyzkoušel jsem také ovládání telefonu ponořeného pod vodou, protože s tím mívají telefony problémy a Vernee nebyl výjimkou. Sice se telefon nechová nevyzpytatelně jako Uhans K5000, ale ovládat jej je stejně nemožné. Pokud byste chtěli spustit/pozastavit natáčení videa, nebo udělat fotku, máte to marné. Displej na dotyky vůbec nereaguje.

HARDWARE A VÝKON

Vernee V2 PRO vás svým výkonem nijak neohromí, je totiž vybaven procesorem MetiaTek Helio P23, který je, stejně jako ostatní modely této řady, zaměřen na optimalizaci výkonu vzhledem ke spotřebě. Jeho výkon tedy není nijak oslnivý, což je trochu v rozporu s opravdu nadstandardní velikostí operační paměti s hodnotou 6 GB. Výrobce klidně mohl náklady na dva i tři gigabajty ušetřit a nabídnout zákazníkovi nižší cenu. Výsledky benchmarku Antutu, které jsou hodně podobné jako u Xiaomi Redmi 6, si můžete prohlédnout v galerii.

Nijak závratných hodnot nedosahuje ani rychlost použitého paměťového čipu. Náhodný zápis dat je hodně pomalý, což se nejvíc projeví u instalace aplikací, které trvají o trochu déle. Naštěstí sekvenční přenos dat z a do počítače vás nijak výrazně brzdit nebude. Obojí dokáže plně vytížit možnosti rozhraní USB 2.0.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Pokud dáváte přednost čistému Androidu, zde budete jako doma. Nainstalovaný je Android 8.1 Oreo, kterému výrobce říká VOS (pravděpodobně Vernee OS). Rozdíly oproti čistému Androidu jsou ale prakticky nulové. Nastavení obsahuje jen základní položky, což může začátečníkům výrazně usnadnit život s telefonem.

Jediné změny jsou v doinstalované aplikaci HealtCare pro (ne)měření srdečního tepu a Pedometr pro počítání ušlých kroků. Měření neprobíhá automaticky, ale musíte si funkci v aplikaci aktivovat. Výsledky jsou poměrně dobré. Počty naměřených kroků jsem srovnával s náramkem Xiaomi MiBand 2 a telefon naměřil vždy o cca 15 % více bez ohledu na to, zda jsem měl telefon v ruce či v kapse bundy.

Dobrou zprávou určitě je, že systém je velmi dobře odladěn. Pohyb v systému je svižný, stejně tak i přepínání aplikací a v rámci možností hardwaru i jejich spouštění. Během testování jsem se žádných pádů aplikací, jejich násilného ukončování systémem či zamrzání systému, nedočkal. Každodenní soužití s telefonem vám tedy žádné vrásky na tváři nepřivodí. Nelogicky jen působí zadávání bezpečnostního gesta či hesla při spouštění systému, kdy totéž musíte zopakovat pro přihlášení do systému.

BATERIE A VÝDRŽ

Baterie by měla být jednou ze silných stránek telefonu, vždyť kapacitou 6 200 mAh se může pochlubit jen hrstka telefonů. Jenže velký displej si žádá své a dokáže baterii relativně hodně vysát. Při mém běžném provozu, který zahrnuje neustálé datové připojení či Wi-Fi, aktivní synchronizaci dvou mailových účtů, několik hovorů denně, on-line komunikaci, prohlížení webu a hraní méně náročných her, jsem se s výdrží dostal na tři celé dny. Upřímně, čekal jsem, i vzhledem k poměrně úspornému procesoru, minimálně tři a půl dne výdrže. Dobrou zprávou ale určitě je, že v nečinnosti ubývala energie jen velmi neochotně cca 0,5% kapacity za hodinu. V noci v režimu Letadlo ubyla jen 2 %.

Pokud je potřeba sáhnout po nabíječce, nemusíte mít obavy, že byste takto objemnou baterii nabíjeli půl dne. Dodávaná nabíječka je schopna nabídnout výstupní výkon až 18 W, a to buďto při napětí 9 V s proudem 2 A nebo 12 V s proudem 1,5 A. Výrobce slibuje, že plné kapacity dosáhnete za 150 minut, což mohu potvrdit. Přesně tuto dobu zabralo nabíjení ze zbývajících 20 % do plné kapacity.

KONEKTIVITA

Vernee V2 PRO se chlubí širokou podporou LTE  pásem, takže si bez problémů užijete i českého LTE, a to včetně VoLTE. Jste-li více než na data odkázáni na Wi-Fi, určitě vás potěší podpora komunikace v pásmu 2,4 GHz i  5 GHz. Stabilita připojení byla výborná a totéž lze říci o citlivosti. Připojil jsem se bez problémů i v místech s hodně slabým signálem.

Bluetooth ve verzi 4.2 taktéž fungoval bez problémů. Snadno jsem telefon spároval s handsfree v autě i s náramkem Mi Band 2. Ve výbavě telefonu nechybí ani FM rádio s RDS, což se opravdu často nevidí. Bohužel Vernee je na tom s kvalitou příjmu hodně špatně. Naladit se mi podařilo jen stanice s velmi silným signálem. U ostatních nepomůže jakákoliv manipulace s kabelem sluchátek, který slouží jako anténa.

Pokud čekáte, že Vernee V2 PRO bude stejně jako většina čínských telefonů ochuzen o NFC, tak se tentokrát pletete. Třikrát sláva, telefon tuto funkci má. Stačí jen doinstalovat potřebnou aplikaci a platební kartu můžete nechat doma.

GPS

Vaši polohu telefon určí pomocí GPS a GLONASS. Fix byl bleskový a přesný. Totéž lze říci o záznamu pohybu, který nebyl úplně stoprocentní, ale určitě patří k tomu lepšímu, co jsem v poslední době mohl vyzkoušet. Nebojím se telefon doporučit i pro geocaching. Hodit se navíc může i elektronický kompas. Jen si k němu musíte doinstalovat potřebnou aplikaci.

FOTOAPARÁTY

Zde nemá smysl chodit kolem horké kaše. Fotky i videa pořízená tímto telefonem jsou příšerné. Výrobce se sice může chlubit použitím duální zadní i přední kamery s rozlišeními 21 Mpx a 13 Mpx vždy v kombinaci se sekundárním 5 Mpx snímačem, ale výsledky tomu absolutně neodpovídají. Fotky jsou plné šumu a obrazových artefaktů, a to i za slunečního světla. O kresbě či detailech nemůže být ani řeč. Situaci snad jen lehce zachraňuje přední kamera, která za dobrých světelných podmínek zvládne obstojné selfie a dokonce ji můžete použít pro odemykání telefonu, které bylo překvapivě dobře použitelné i za umělého osvětlení. Do galerie přidávám i výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Videa trápí totožné obrazové vady jako fotky. Navíc se optika stále snaží přeostřovat, takže videa jakoby pulsují. Zvuk je navíc nahráván jen monofonně. Elektronická či dokonce optická stabilizace samozřejmě chybí, takže ani to výsledné kvalitě nepřidá.

Třešničkou na nepodařeném fotografickém dortu je aplikace fotoaparátu s tak špatným ovládáním, jaké jsem ještě u žádného telefonu neviděl. Jednotlivé režimy lze zvolit tradičním posunem nad virtuálním tlačítkem spouště, ale jejich názvy jsou popsány miniaturním písmem, takže se na vybraný trefit např. za chůze je nadlidský výkon. Ergonomie aktivace a rušení HDR režimu i dalších funkcí fotoaparátu je také krkolomná. Zmást se také nesmíte nechat tlačítkem „2x“, pro dvojnásobné přiblížení, které může evokovat optický zoom. Ten se samozřejmě nekoná.

ZÁVĚR

Vernee V2 PRO je telefon, kterému budete muset leccos odpustit, aby si získal vaše sympatie. Pochválit jej lze za dobře odladěný systém, kvalitní displej, přítomnost NFC a solidní výdrž. Plusové body nasbírá i za vcelku podařený vzhled a dobré zpracování. Tělo skutečně působí dojmem, že něco vydrží, musíte však počítat s vysokou hmotností i většími rozměry. Naproti tomu jsou zde negativa, která přehlédnout nelze. Jedná se zejména o absolutně nepodařený zadní fotoaparát i jeho ovládání. Telefon se chlubí osazením snímačem srdečního tepu, jenže ten je taktéž zcela nepoužitelný. Moc nepotěší absence sluchátkového výstupu ani hodně osekané možnosti nastavení systému. Zcela zbytečné je také použití 6 GB RAM, která telefonu zbytečně zvedá cenu.

Pokud ovšem hledáte dobře fungující telefon z pohledu sladění hardwaru a softwaru a prioritou je pro vás jeho odolnost vůči nepřízni okolního světa nebo vlastních rukou, pak vám nic nebrání si Vernee V2 PRO zakoupit za aktuální cenu 7 759 Kč v oficiálním e-shopu verneemobile.cz, který nám jej k recenzi zapůjčil.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.