Hodnocení recenzenta

Pokud chcete opravdu odolný telefon i s vědomím některých nedostatků dále popsaných, Oukitel WP2 je rozumnou volbou. Je to klasika u níž poměr cena/výkon nezklame.

7.5
x/10

Oukitel WP2 kombinuje dva oblíbené aspekty čínských smartphonů – odolné tělo a baterii s co největší kapacitou. Vzpomeňme na modely jako Oukitel K7, Doogee S55 nebo Blackview P10000. Podaří se novince WP2 dostat na špici těchto zařízení, nebo bude se svým hardwarovým vybavením spíše někde u středu, ale za to budeme mít v rukou stabilní přístroj? Na to se pokusí odpovědět recenze Oukitel WP2. Za zasláni telefonu k vyzkoušení děkujeme Gearbest.

BALENÍ

Telefon došel v matné černé krabičce, kdy na horním víčku najdeme pouze označení WP2 a na spodní části základní údaje o specifikacích přístroje. Kromě telefonu jsou součástí balení také rychlá nabíječka 9V/2A, redukce pro sluchátka s klasickým 3,5 mm jackem, OTG kablík, uživatelský manuál přeložený do němčiny, angličtiny, italštiny, ruštiny, španělštiny, francouzštiny a arabštiny, který rovněž obsahuje informace o specifikacích, jakož i přehled připojení a funkcí smartphonu. Dále je zde trn pro vyjmutí karty SIM a záruční list. Víc opravdu v balení nenajdeme.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Oukitel WP2 je klasickým outdoorovým telefonem. Jde o zařízení s robustní konstrukcí, pogumovanými vnějšími ochrannými prvky o rozměrech 176,6 x 85,3 x 16,5 mm s váhou 320 gramů. Model má kovový rám z hořčíkové slitiny a všechna místa, kudy by mohl vniknout prach či jiná nečistota a hlavně voda, jsou pečlivě utěsněny. Úroveň ochrany dokazují také certifikace IP68 a Military Standard. Velikost mobilu je dána jednak potřebou umístit do těla telefonu masivní baterii a také 6 palcový displej s poměrem stran 18:9.

Pod pogumovaným ochranným krytem na spodní hraně smartphonu najdeme USB 2.0 připojení typu C pro přenos dat. Kvůli chybějícímu sluchátkovému portu typu jack je nutné použít přiložený audio adaptér, který dovolí připojit standardní sluchátka. K dispozici je také OTG adaptér, který vám umožní nabíjet další USB zařízení.

Dále na levé straně, pod další gumovou krytkou, najdeme slot pro dvě nano SIM karty nebo volitelně jednu kartu SIM a jednu kartu SD. Podle výrobce slot podporuje datové karty do velikosti 64 GB. Standardně na opačné hraně telefonu najdeme power tlačítko a ovladač hlasitosti. Přímo pod nimi je snímač otisků prstů, který je výhodně umístěn pro praváky zvyklé odemykat telefon palcem. Nikoho nepřekvapí umístění hlavního duálního fotoaparátu s přisvětlovacími diodami na zadní straně přístroje. Samozřejmostí jsou i notifikační diody vedle sluchátka na čelní straně a rovněž selfie kamera tamtéž.

DISPLEJ

Co se displeje týká, jde z obecného hlediska o průměr, který ovšem v segmentu outdoorových zařízení patří opravdu k těm lepším. Šesti palcový IPS displej má rozlišení 2160 x 1080 a disponuje ochranným sklem Gorilla Glass. Jas displeje odpovídá průměrnému inteligentnímu telefonu, který je obvykle mezi 450 a 500 cd/m². To je trochu zklamáním, protože při takovéto úrovni jasu je displej hůře čitelný na přímém slunci, a to zrovna u outdoorového telefonu není optimální. Na druhé straně jsou hodnoty černé a kontrastu v pořádku. Na závěr je nutno napsat, že podobně jako u jiných zařízení s IPS displejem, tak i zde jsou velmi dobré pozorovací úhly. Co se digitizéru týče, neměl jsem během zkušební doby nějaké zásadní problémy s odezvou.

HARDWARE A VÝKON

Hardwarová výbava našeho telefonu WP2 odpovídá střední třídě. Srdcem telefonu je osmi jádrový procesor MT6750T od společnosti MediaTek. Nemůžeme tedy očekávat výkon nejšpičkovějších přístrojů. Tomu odpovídají i výsledky v benchmarkových aplikací. Tento přístroj je prostě vybaven slabším hardwarem. Nicméně to není důkazem jakékoliv nedostatečnosti WP2, prostě a jen je vybaven slabším procesorem. Můj subjektivní pocit z rychlosti telefonu není nijak špatný. Přístroj reaguje plynule, aplikace se spouštějí standardně a nějaké zasekávání jsem nezaznamenal.

Co je tedy WP2 obsahuje? Je to již zmiňovaný osmi jádrový procesor MT6750T doplněný grafickým čipem ARM-Mali-T860. Této dvojici sekunduje 4 GB operační paměti doplněných 64 GB interní paměti, kterou lze samozřejmě dál rozšířit až na 128 GB. Dále zde máme USB 2.0 typu C, OTG, NFC, LTE nebo čtečku otisků prstů. Čtečka otisků prstů se musí nejprve nakonfigurovat v aplikaci pro nastavení, což je jednoduchý a rychlý úkon. Pak si už jen stačí zvyknout na umístění snímače na pravé boční hraně přístroje.

Operačním systémem je téměř čistý Android Oreo 8.0 bez nějakého přidaného softwarového balastu. Kromě aplikací Google a dalších nezbytných aplikací jsou k dispozici pouze programy pro použití vestavěného rádia FM, aplikace pro krokoměr a nástroje pro venkovní použití, které obsahují e-kompas, výškoměr a další nástroje jako třeba rozeznání obličeje.

Uživatelské rozhraní je velmi přehledně uspořádáno a vedle pár nových ikon nejsou v operačním systému viditelné žádné změny. Co se benchmarkových testů týká, v aplikaci Antutu nasbíral Oukitel WP2 56037 bodů a v aplikaci Geekbench získal v režimu Singl-Core 673 a v režimu Multi-Core 2738 bodů. Během testu systém pracoval velmi hladce a já jsem nezaznamenal žádné zpomalení či zamrznutí, nebo snad pád a nenadálé ukončení aplikace.

Co se her týká, vestavěná grafika ARM Mali-T860 přesně odpovídá použitému procesoru. Tato kombinace není primárně nic odsouzení hodným. Na telefonu lze hrát i náročnější hry jako např. Asphalt bez sekání, ale to jen za cenu snížení grafických efektů. Nutno podotknout, že snímač polohy pracoval bez problémů a přesně, takže vše bylo nakonec OK.

Samostatnou kapitolou je reproduktor. Začnu tím, že je hodně hlasitý pokud je na maximu. Reprodukce basů je pod průměrem a ostatní úrovně tónů zabudovaného mono reproduktoru také nijak neoslňují. Ovšem berme v potaz, že reproduktor je pod značnou vrstvou různých ochran, a to má samozřejmě také vliv na kvalitu výstupu.

BATERIE A VÝDRŽ

Na životnost a vlastnosti baterie jsem byl opravdu zvědav. Sám vlastním Oukitel K10 a chtěl jsem tedy tyto dva kapacitní giganty porovnat. Přístroj Oukitel WP2 disponuje baterii s kapacitou 10000 mAh. To je o 1000 mAh méně, než má K10. A to je i znát na výdrži. Zatímco K10 vydržela test simulující surfování na internetu při zapnuté WiFi více než 27 hodin, u WP2 to bylo méně než 14 hodin. U běžného používání, které obnášelo několik hovoru denně, zhruba 4 hodiny denně na WiFi, kolem 2 hodin na datech, poslech muziky a občasné zkušební hraní her a focení jsem se s K10 dostal na hodnotu 5% kapacity baterie po 8 dnech. U WP2 mi k tomu stačilo cca 5 dnů. Jinak stejně jako u K10 se režim nízké spotřeby baterie automaticky zapíná v momentě, kdy má akumulátor 15% kapacitu. Ovšem když přihlédnu k horšímu procesoru a jen 10000 mAh kapacitě baterie, nejsou výsledky na outdorové zařízení špatné.

Co se nabíjení týká, Oukitel WP2 má k dispozici rychlonabíječku 9V/2A. Nabití baterie z 5% na 100% trvalo necelé 3,5 hodiny a nezaznamenal jsem nijaké dramatické zahřívání přístroje. To je ovšem z části dáno i masivní konstrukcí telefonu a jeho přidanými ochranami.

KONEKTIVITA A GPS

Komunikační rozhraní jsou typickým standardem pro tuto třídu telefonu. I když výrobce uvádí jen to, že přístroj může komunikovat ve frekvenčních pásmech 2,4 GHz a 5 GHz, je velkým předpokladem, že WP2 je vybaven bezdrátovým modulem Wi-Fi 802.11 a/b/g/n. Což je běžný modul používaný firmou Oukitel i širokou konkurencí. Samozřejmě zde najdeme Bluetooth 4.2, funkci NFC, nebo GPS. Přenosové rychlosti se v průměru pohybují kolem 10 Mbps pro download a 1,5 Mbps pro upload v rámci LTE sítě společnosti T-Mobile, a to závislosti na pokrytí a 22 Mbps pro download a 2,3 Mbps pro upload u mé domácí WiFi.

LTE čip komunikuje v rozsahu sítí GSM (850, 900, 1800 a 1900 MHz), W-CDMA (1900 a 2100 MHz) a LTE (800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz). Hlasové hovory proběhly bez problémů a žádný z účastníků hovoru nezaregistroval špatnou kvalitu zvuku.

Pokud jde o GPS, WP2 dosahuje velice dobrých hodnot, a to je pro outdoorové zařízení důležité. Podporuje spojení na satelity GPS a GLONASS. Co se měření týká, venkovní přesnost byla kolem 2 m. První fix GPS proběhl velice rychle, a to do 3 vteřin. Následující již byly téměř okamžité. Samozřejmě nechybí e-kompas a aplikace užívané sportovci či turisty.

FOTOAPARÁT

Oukitel WP2 je vybaven jednou kamerou pro selfie záběry a duální kamerou pro běžné focení. Hlavní kamera je kombinací 16 MPx a 2 MPx senzorů od společnosti Samsung. Přední kamera je 8 MPx. Zajímavou je masivní přisvětlovací dioda na zadní straně. Nejde ani tak o silný blesk, jako spíš o to, že tvůrci telefonu předpokládají využití této silné diody i jako svítilny pro noční pochody přírodou.

Barevné podání fotografií je celkem slušné s optimálním kontrastem a sytými barvami. Detaily u makrofotografií nejsou nejhorší, ale u fotografií větších celků, jako je např. příroda, mají detaily tendenci se slévat. Fotoaparát občas hůř zaostřuje. Když píši hůř, mám tím na mysli, že v určitých situacích při horší světelnosti ostří pomalu a je těžší snímek udržet. Dopředu radím, nepoužívejte režim blur pro hlavní kameru. Režim blur dosti brutálně softwarově doplňuje rozostření. Režim HDR funguje dobře v situacích s vysokým kontrastem a dynamickým rozsahem. Režim mono u hlavní kamery poskytuje relativně slušné černobílé fotografie, pokud jde o makro, bližší objekty nebo portréty. U vzdálenějších celků, krajin atd. již výsledek není optimální.

Přední kamera je standardem pro tuto střední třídu telefonu a ničím nepřekvapí. Všechny obrázky vypadají, jako by byly (a taky že jsou) po softwarovém post-zpracování, které se občas povede a občas ne.

ZÁVĚR

Společnost Oukitel dodala na trh další odolný telefon, který by měl přitáhnout velikostí displeje, velkokapacitní baterií a velmi dobrou odolností proti vlhkosti, prachu či otřesům nebo pádům. To se jí v podstatě povedlo. WP2 lze použít taky jako powerbank, má slušnou GPS, e-kompas je velice přesný a kvalita provedení je velmi dobrá. Displej je opravdu pro tento segment telefonů veliký s vysokým rozlišením a paměť i úložiště jsou také dostatečné. Procesor a grafická jednotka by mohly být lepší, ale ruku na srdce, tento telefon se prodává za cenu kolem +/- 200 dolarů a u nás za ceny kolem 6 700 Kč. V podstatě dostáváme to, za co si platíme. Poměr cena/výkon je podle mě v pořádku.

Nabízí se ovšem také pár otázek jako například: je tak velký displej nutný? Nemohly být kamery kvalitnější? Byl vybraný hardware optimální volbou? …atd.. Mám-li tedy shrnout klady a zápory, napsal bych to asi takto:

  • klady – dobrá odolnost, slušné rozlišení displeje, kvalitní GPS, vysoká kvalita zpracování, dostatečná paměť a úložiště, velkokapacitní baterie
  • zápory – slabší výkon systému, velká hmotnost přístroje, horší kvalita zvuku, průměrné kamery

Na úplný závěr snad jen, co se designu týká, zde jde o tak subjektivní hodnocení každého uživatele, někomu vyhovovat bude, někomu ne. Za sebe mohu říct, že se mi líbí. Recenze Oukitel WP2 je tedy u svého konce a my ještě jednou děkujeme Gearbest za dodání přístroje.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.