Hodnocení recenzenta

Nokia X6 na první pohled působí dražším dojmem, než kolik ve skutečnosti stojí. Některé nedostatky snad odstraní softwarové aktualizace a jiné globální verze 6.1 Plus. U ní si k celkového hodnocení půl bodu přičtěte.

7.5
x/10

Kotrmelce jakými za posledních cca deset let prošla finská Nokia, by snad nevymysleli ani v Hollywoodu. Z absolutní špičky segmentu nastal pád, který nový majitel Microsoft spíše urychlil než zastavil, až se na nějakou dobu telefony Nokia, vyjma těch tlačítkových, zcela z pultů obchodů ztratily. Od loňského roku se snaží nyní už jen „brand“ Nokia ode dna zase odrazit společnost HMD Global, jež práva na mobilní telefony od amerického softwarového gigantu zakoupila zpět. Není žádným tajemstvím, že novinky Nokia často uvádí nejprve v Číně, a pak případně putují na ostatní trhy. Totéž platí i pro model X6, který je určen pro čínský trh. Jeho téměř identické dvojče určené pro globální trh s označením 6.1 Plus pak snad již brzo doputuje i na pulty českých obchodů. Než se tak stane, máte možnost si udělat obrázek, jaká Nokia 6.1 Plus bude.

BALENÍ

Po otevření ploché papírové krabičky na vás nečeká žádné velké překvapení. Telefon je uložen v papírové kolébce s nesmyslně zalepeným trnem na šuplík SIM karet a pod ní je silikonový kryt na telefon. Ve vedle uložené samostatné krabičce pak najdete nabíječku s USB-C kabelem. Vzhledem k tomu, že telefon není určen pro evropské trhy, budete si muset k nabíječce dokoupit potřebnou redukci na evropské zásuvky. Pro znalce čínštiny je přibalena i nezbytná brožurka.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Nokia X6 sází na kovový rám a tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 3 jak na čele, tak i na zádech telefonu, což vypadá efektně, ale jen do okamžiku, než telefon vezmete do ruky. Otisky prstů okamžitě sklo upatláte a efekt je ten tam. Ke zpracování telefonu nelze mít zásadní výhrady. Pevnost i kvalita sestavení jsou na vysoké úrovni. Ne však na špičkové, jakou převedl třeba telefon Xiaomi Mi Max 3. Přechody mezi kovovým rámem a plastovými díly pro antény jsou viditelné i hmatatelné. Toho si však všimnete jen při detailním zkoumání. Silikonový obal má poměrně hrubé stěny, které telefon dobře ochrání, vzhled telefonu však dost utrpí.

Rozložení jednotlivých hardwarových prvků nijak nevybočuje ze zaběhnutých standardů. Na pravém boku najdete dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a zapínací tlačítko. Obě jsou kovová s neobarveným lemem, což vypadá velmi pěkně. Hybridní slot pro SIM karty je umístěn na pravém boku a precizně lícuje s rovinou rámu. Spodní strana patří USB-C konektoru, mikrofonu a hlasitému reproduktoru. Ten dokáže hrát hodně nahlas a bez rezonancí i na maximální hlasitost. Jeho projev je ale hodně zastřený a postrádá hlubší tóny. Na horní straně najdete výstup na sluchátka a sekundární mikrofon.

Na zadní straně je tradičně umístěn fotoaparát s dvojicí snímačů a čtečka otisků prstů. Bohužel se výrobce nevyvaroval nepříliš šťastného rozložení obou prvků do jedné osy a navíc blízko k sobě. Pravidelně tedy budete chtít telefon odemykat položením prstu na modul fotoaparátu. Správná pozice ukazováčku bude vyžadovat trochu cviku. Naopak pochvalu si telefon zaslouží za jen minimální vyčnívání fotoaparátu nad rovinu zad. Pokud už čtečku správně trefíte, funguje bleskově a spolehlivě. Navíc přidává i funkci gesta. Pokud po ní přejedete odshora dolů, zobrazí se výpis oznámení.

Přední strana patří 5,8 palcovému displeji s relativně tenkými rámečky, které by ale mohly být na bocích o něco tenčí. I tak je telefon příjemně kompaktní s rozměry 147.2 x 71 x 8 mm. Hmotnost činí přijatelných 151 gramů.

DISPLEJ

Model X6 je prvním telefonem od Nokie, který přichází s výřezem v displeji. Na něj navazuje model 7.1 a další budou určitě následovat. Úhlopříčka činí 5,8 palce a rozlišení se vyšplhalo na hodnoty 2 280 x 1 080 px, což odpovídá poměru stran 19:9. Ve výřezu bohužel nezbylo místo pro notifikační LED. O zmeškaných událostech se tak bohužel dozvíte, jen když telefon vezmete do ruky, displej totiž podporuje ambientní zobrazení notifikací, které se zobrazí jakmile s telefonem pohnete. Aktivovat si můžete také probuzení telefonu poklepáním na displej.

Jakmile se tak stane, určitě si všimnete, že použitý IPS panel je opravdu kvalitní s výbornou sytostí barev. V nastavení sice chybí jakákoliv možnost si barvy upravit dle vlastních preferencí, ale ono to vlastně ani není potřeba. Nastavit si můžete jen noční režim, včetně pravidelné aktivace/deaktivace. V nastavení jsem také postrádal možnost přepnutí oznamovací lišty do inverzního zobrazení, které by naoko skrylo výřez. Na YouTube jsem přitom našel videa, kde tato položka v nastavení je. Snad se časem dostane na všechny verze ROM.

Automatická regulace podsvícení funguje spolehlivě a i poměrně rychle. Maximální jas by mohl být o chlup silnější, ale i tak zajistí vcelku dobrou čitelnost na slunci, ten minimální vás pak nebude oslňovat za šera či v noci.

HARDWARE A VÝKON

Stejně jako jiné telefony střední třídy i tato Nokia spoléhá na procesor Qualcomm Snapdragon 636, kterému v této verzi telefonu sekunduje 4 GB RAM a 64 GB interní úložiště. Z něj je k dispozici reálně necelých 51 GB. Na výběr jsou však i verze s 32 GB pamětí, příp. s 6 GB RAM. Výsledek v benchmarku Antutu odpovídá naměřeným výsledkům u Xiaomi Mi Max 3 se stejným procesorem. Celkový výsledek je však nižší, za čímž stojí skóre výkonu ROM. Použití pomalejšího paměťového čipu potvrzuje i Androbench. Na chování systému a aplikací to však naštěstí nemá výrazný vliv. Kopírování dat z a do telefonu plně využívá možností USB 2.0 rozhraní, což znamená sekvenční přenos dat rychlostí 25 – 30 MB/s.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Stejně jako ostatní Nokie má i tato nainstalován čistý Android, konkrétně verzi 8.1 Oreo. Zapojení do programu Google Android One navíc zaručuje rychlé aktualizace, což se během psaní recenze potvrdilo, když dorazily rovnou dvě aktualizace. Počítat samozřejmě můžete s tím, že bude brzy uvolněna oficiální aktualizace na Android 9 Pie. Chování systému je na použitém hardwaru bezproblémové. Vše je příkladně odladěno a plně funkční. Jen kvůli nepříliš rychlému úložišti nejsou odezvy tak svižné, jak by mohly být. Toho si ale všimnete pouze při přímém srovnání s výkonnějším telefonem.

Android ve své čisté podobě je poměrně snadno nastavitelný s omezenými možnostmi pokročilejších funkcí, kterými se může pyšnit MIUI od Xiaomi či EMUI od Huawei. Pro běžného uživatele možná lepší volba, ti pokročilejší budou muset chybějící funkcionalitu doplnit instalací dodatečných aplikací. V nastavení máte možnost aktivovat gesta pro rychlé spuštění fotoaparátu, odmítnutí hovoru nebo ztlumení vyzvánění při zvednutí telefonu. Hodit se může i zobrazování sekund u času hodin či implementace Google Cast.

Bohužel systém má i své mouchy. V nastavení zcela chybí možnost zobrazit procentní stav kapacity u ikony baterie. Nepomůže ani zapnutí Nástroje pro ladění uživatelského rozhraní systému. V menu Zabezpečení a poloha najdete volbu Smart Lock, ovšem ta je prázdná, byť by se v ní měly nacházet položky pro detekci uložení telefonu u těla, důvěryhodná místa a zařízení, odemykání telefonu pomocí rozpoznávání obličeje a ovládání hlasem. Nezbývá než doufat, že se při nějaké budoucí aktualizaci tyto položky v menu objeví, stejně jako zmíněná  možnost inverzního zobrazení oznamovací lišty.

BATERIE A VÝDRŽ

Baterie v Nokii X6 svojí kapacitou 3 060 mAh nijak neohromí, ale ani neurazí. Snapdragon 636 má velmi dobře vyladěný systém řízení spotřeby, což se potvrdilo u již zmíněného Xiaomi Mi Max 3. Nokia se chová hodně podobně. V nečinnosti, kdy telefon jen leží, ubývá energie hodně pomalu. Totéž platí i pro režim letadlo, ve kterém za noc ubylo jen 1 % kapacity. Moje běžné používání představuje nestálé připojení k Wi-Fi či pomocí mobilních dat, mám aktivní synchronizaci dvou mailových účtů, využívám on-line služeb, několikrát denně telefonuji a najdu si čas na hraní graficky jednodušších her. S tímto způsobem používání telefon vydržel bez problémů dva celé dny, což je vzhledem ke kapacitě baterie očekávaný výsledek.

Nabíjení zajišťuje nabíječka se standardním výstupem 5V/2A, která dokázala baterii ze zbývajících 17 % do plné kapacity nabít za cca 2 hodiny, což je slušný výsledek. Při detailnějším zkoumání průběhu nabíjení zjistíte, že na 80% kapacitu se telefon nabije za velmi dobrých 60 minut, což se bude hodit, pokud potřebujete např. během dne rychle baterii dodat potřebnou energii. Jakmile se ale kapacita baterie blíží ke svému maximu, začne rychlost nabíjení výrazně klesat a posledních 10 % už trvá více jak 45 minut.

KONEKTIVITA

Stejně jako mnohé jiné telefony určené pro čínský trh i Nokia X6 nepodporuje klíčovou LTE frekvenci 800 MHz, což je onen jediný rozdíl mezi tímto telefonem a globální verzí 6.1 Plus. U nás si tedy musíte vystačit s omezeným LTE na frekvenci 1 800 MHz či staršími 3G sítěmi. Zapomenout musíte i na VoLTE. Pokud se však spoléháte výhradně Wi-Fi, bude vás více zajímat, jak je na tom telefon s touto technologií. Dobrou zprávou určitě je podpora sítí na 2,4 GHz i 5 GHz. Méně už potěší horší citlivost signálu. V místech se slabším signálem se Nokia již k Wi-Fi nepřipojí.

Bluetooth 5.0 dle očekávání funguje zcela bez problémů. Telefon čile komunikoval jak s handsfree v autě, tak i s náramkem Mi Band 2. Příjemným překvapením je přítomnost FM rádia, kterému chybí podpora RDS. Příjmové vlastnosti jsou mírně lepší, než u Xiaomi Mi Max 3, přesto budete ladit zejména stanice se silným signálem. Lepšímu příjmu příliš nepomůžou ani různé kejkle s kabelem sluchátek, který tradičně slouží jako anténa.

GPS

Lokalizační technologie zastupuje tradiční trojice GPS, Glonass i BDS podpořené elektronickým kompasem. Pro něj si ale musíte stáhnout potřebnou aplikaci. K rychlosti ani přesnosti GPS tedy nelze mít žádné výhrady. Telefon uspokojí i ty z vás, kteří jste podlehli kouzlu geocachingu.

FOTOAPARÁTY

Přední i zadní kamera spoléhá na 16Mpx snímač, přičemž ta zadní je podpořena 5Mpx snímačem pro lepší podání hloubky ostrosti. PDAF ostření je opravdu rychlé a spolehlivé a s hloubkou ostrosti si můžete pěkně vyhrát i díky režimu Živý bokeh. Kresba i barvy pořízených fotek vypadají velmi pěkně, a pokud aktivujete HDR režim, dostanete fotky s velmi pěkně prokreslenými stinnými částmi focené scény. Fotky pořízené za šera netrpí na přílišný šum, jsou ale mírně rozmazané. S bleskem je však vše v pořádku. Přední kamera lehce bojuje s ostrostí fotek, která by mohla být lepší. Pro facebookové zdi je však kvalita selfie více než dobrá. Do galerie přikládám i výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Pochválit lze i natočená videa, pokud ovšem telefonu zajistíte dostatečnou stabilizaci. Tou totiž telefon nedisponuje, a to ani v elektronické podobě. Počítat také musíte jen s 30 sn./s bez ohledu na to, zda točíte Full HD či 4K video. Pořídit lze i zpomalené či časosběrné záznamy, ovšem bez možnosti nastavit parametry videí a navíc nízkém rozlišení 480 x 720 px. Hodit by se vám naopak mohla možnost natáčet video z obou kamer současně s využitím funkce obraz v obraze či obraz vedle obrazu. V prvním případě je záznam z přední kamery zobrazen jen v malém okně, jehož pozici si můžete libovolně umístit, v tom druhém je pak obraz rozdělen na dvě stejně velké části. Obě možnosti jsou dostupné i při pořizování fotek.

 

Aplikace fotoaparátu je bohužel hodně chudá na možnosti nastavování. Kromě zmíněných funkcí a základního nastavení vám toho příliš mnoho nenabídne. Na druhou stranu se ale dobře ovládá.

ZÁVĚR

Pokud jste celou recenzi poctivě přečetli, asi tušíte proč jsem Nokii X6 nazval mucholapkou. V jádru je to dobrý telefon, má ale mušky, které lze rozdělit do tří kategorií. Ty první vyplývají z toho, že tato verze je určená pro čínský trh. Sem patří chybějící podpora LTE na frekvenci 800 MHz a také chybějící NFC, které se pro bezdrátové platby v domovské Číně stejně nedá využít.

Pak jsou tu softwarové nedostatky v podobě chybějících položek nastavení zabezpečení, či inverzního zobrazení oznamovací lišty. Toto však lze budoucími aktualizacemi bez problémů vyřešit. Na konec zůstávají vlastnosti, které skutečně budou chybět i globálnímu dvojčeti s označením 6.1 Plus. Jde především o absenci notifikační LED, znovu zmíním NFC, ne úplně precizně sestavené tělo, nevyužitý potenciál zadní kamery či nepřesvědčivý hlasitý reproduktor.

Pak jsou tu ovšem silné stránky, mezi které patří displej s velmi pěknými barvami, elegantní tělo z kovu a skla, dobrá výdrž na baterii i její svižné nabíjení, kvalita fotek i videí a pro mě také čistý Android se zajištěnými aktualizacemi s velkou pravděpodobností i na budoucí Android 10.

Zda klady převáží nad nedostatky si musíte zhodnotit sami. Pokud ano, můžete telefon objednat za aktuální cenu cca 4 800 Kč na e-shopu Gearbest, který nám telefon k recenzi poskytl, příp. si počkat na oficiální start prodeje Nokie 6.1 Plus na našem trhu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.