Andyho Rubina a jeho „esenciální“ telefon asi není třeba představovat. Ale pro ty, kteří by třeba tápali připomeňme, že jde o amerického programátora, který stojí za zrodem operačního systému Android a také, dnes již bývalého, vedoucího managementu společnosti Google. Po odchodu z Google založil společnost Essential Products.

V květnu/máji loňského společnost poslal na trh svůj první chytrý telefon Essential Phone. Ten byl hlavním průkopníkem dnes poměrně kontroverzního horního výřezu nad displejem, který následně převzala společnost Apple a po určitých modifikacích jej použila u svého iPhone X.

Zatímco horní výřez si žije dál svým životem a stala se z něj téměř trendy povinnost pro každý druhý telefon, samotný Essential Phone nezaznamenal až tak velký ohlas. Přesto Andy Rubin chtěl připravit jeho nástupce, ale od tohoto kroku upustil snad i proto, že se společnost Essential Products dostala do potíží.

Nyní nastal bod zlomu a společnost začíná propouštět. Počet zaměstnanců má být zredukován až o 30%. Propouštění se dotkne hlavně lidí z oddělení prodeje, marketingu a divize hardware. Z celkových 120 zaměstnanců by jich mělo být propuštěno 36.

Tiskový mluvčí společnosti uvedl pro média k propouštění následující: „Bylo to velmi těžké rozhodnutí. Všem se moc omlouváme a budeme se jim snažit pomoci v dalším budování kariéry. Jsme však přesvědčeni, že jen cílené zaměření na stěžejní produkt nám pomůže takový produkt skutečně vyrobit a vrátit nás zpátky do hry.“.

Samozřejmě je nutno připustit, že propouštění není populární záležitost, ovšem mnohdy může pomoci společnosti odlepit se ode dna a jít jiným směrem. To se může stát i v případě Essential Products.

Podle informací, které se objevily na Bloomberg, by se chtěl Andy Rubin a jeho parta zaměřit na oblast umělé inteligence a vyvinout nový typ telefonu, který by se učil od svého majitele a automaticky reagoval na jeho návyky a požadavky. Ovládání by probíhalo pomocí hlasových příkazů na bázi speciálního software pro AI.

Těžko v nyní říci, zda se díky této orientaci na AI společnost Andyho Rubina dostane na výsluní, nebo je to jen čirá utopie a nastává její soumrak.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.