Telefon Nokia 8 Sirocco sice není úplně tou nejžhavější novinkou, ale přesto není od věci se podívat na to jak fotí. HMD Global si od tohoto telefonu mnohé sliboval a na veletrhu MWC 2018 jej uvedl jako svou vlajkovou loď. Pravda je ta, že uživatelé telefon za až takovou pecku nepovažují.

Nokia 8 Sirocco, i když je relativně drahý, patří svými parametry do střední třídy. Jaké však možnosti a kvalitu foto výstupu může nabídnout? Tomu se na zoubek podívali pánové z DxOMark.

Nejdřív si pojďme přiblížit parametry zadního duálního fotoaparátu. Primární snímač má rozlišení 12 MPix s 1,4 μm velikostí pixelů a clonou f/1.7. Sekundární snímač je 13 MPix s dvojnásobným zoomem, velikostí pixelů 1,0 μm a světelností f/2.6. Optika pochází z dílen Carl Zeiss. K dispozici je PDAF a duální autofokus. Při špatném osvětlení vypomůže duální LED blesk. Kamera natáčí video až v 4K rozlišení při 30 fps.

Jak bývá u testů DxOMark zvykem, je zvlášť testováno jak telefon fotí a zvlášť jak natáčí video. Z těchto výsledků je pak spočítáno celkové skóre, které telefon zařadí to žebříčku. V testování foto výstupů získal Nokia 8 Sirocco 85 bodů, při testování videa nasbíral 82 bodů. Celkové skóre je 84 bodů, což na špičku žebříčku jednoduše nestačí. Tam stále kraluje Huawei P20 Pro se 109 body.

Ovšem celkový zisk 84 bodů řadí Sirocco k těm lépe fotícím telefonům a vlastně není vůbec špatný. Navíc jeho výkon v rámci focení a natáčení videa je dosti vyvážený. Mezi přednosti patří rychlý a přesný autofokus, přesná expozice a velmi dobré vyvážení bílé. Expozice a barevnost snímků je nejlepší při vyváženém osvětlení, přestože kontrast je na nižší úrovni. Ani dynamický rozsah snímků není špatný, dokonce i v tmavších částek fotografií jsou poměrně dobře prokreslené detaily.

Při špatném osvětlení má fotoaparát tendenci snímek podexponovat, ale výsledky nejsou až tak špatné. Dochází však k znatelnému poklesu sytosti barev a nárůstu šumu. Testeři také zaznamenali růžový nádech snímků v jejich středu při použití blesku. Pro focení při špatném osvětlení není Nokia 8 Sirocco tím nejlepším společníkem v rámci telefonů střední třídy. Pokud by vás zajímala celá recenze fotoaparátu Nokia 8 Sirocco, případně i výsledné foto výstupy, můžete mrknout na stránky DxOMark.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.