Hodnocení recenzenta

Zanmax 930N nejsou v jádru špatné sportovní hodiny. Jsou kvalitně zpracované, jsou lehké a mají funkce, které se dají reálně používat. Také baterie a displej jsou dobré. Bohužel vše kazí aplikace pro spárování s telefonem, která se odmítá k hodinkám připojit. GPS hodinek je také velmi rozporuplná záležitost a absence samostatných stopek a časovače jim také nepřidají na hodnocení.

7
x/10

Na trhu je nepřeberné množství sportovních trackerů, hodinek, náramků a dalšího příslušenství, které monitoruje rychlost, vzdálenost, tep a mnoho dalších aspektů. Jeden zástupce této masy se mi dostal do rukou – Zanmax 930N. Vyplatí se sáhnout zrovna po tomto modelu, nebo je lepší zabrouzdat do známějších vod?

Balení

Obsah černé papírové kostky je, kromě několika rozdělených přihrádek a krabiček, vlastně docela standardní. Je tu poměrně kvalitní návod, utěrka z mikrovlákna, nabíjecí MicroUSB kabel s nabíječkou typu „kolíček“ a samotné hodinky. Obrázek na vrchním krytu krabičky ukazuje hodinky v plné kráse, takže vás po rozbalení nečeká nějaké šokující seznámení.

Design a zpracování

Tělo Zanmax 930N je z tvrdého plastu, pásek je ze silikonu a jediné kovové prvky jsou spona a tlačítka. Celkově musím říct, že mě hodinky mile překvapily, protože zpracování plastů i kovu je velmi slušné a nejedná se o žádné laciné „plasťáky“ z tržnice. Řemínek má velká oka pro protažení jazýčku a dobře se zapíná. Potěšil mě také výstupek na poutku, které přesně zapadá do ok na řemínku a tím se zaaretuje a neklouže z pásku. Možná detail, ale potěší.

U takovéhoto typu hodinek je celkem obvyklé, že se řemínek nedá vyměnit za žádný jiný a nejinak je tomu i u Zanmax 930N. Díky svému tvaru je majitel „odsouzen“ požívat hodinky pouze s tímto řemínkem.

Samotné tělo hodinek je z tvrdého plastu, který se jeví na první pohled odolně, nicméně jsem jeho odolnost netestoval. To samé platí i pro kulaté krycí sklíčko neznámé tvrdosti. Na bocích se nachází rovnou pět tlačítek, každé s dedikovanou funkcí.
Levé horní tlačítko vypíná/zapíná hodinky a aktivuje podsvícení displeje. To je sice rovnoměrné, ale tak slabé, že je vidět až v úplné tmě a jeho využití je tak minimální. Levé spodní tlačítko je krok zpět.

Na druhém boku hodinek jsou namačkaná tři tlačítka. Horní a spodní poslouží pro navigaci „nahoru“ a „dolů“. Prostřední tlačítko slouží pro vstup do menu a potvrzování nabídek.

Místo klasického dýnka na spodní straně najdeme snímač tepové frekvence a čtyři nabíjecí piny.

Zanmax 930N by měly vydržet i příležitostné plavání, a to až do tlaku 5 ATM a ze zkušenosti rozhodně snesou koupání v horké vaně.
Hodinky mají průměr 48 mm, tloušťku 14 mm a váhu velmi příjemných 65 gramů.

Funkce hodinek

Výčet funkcí je relativně delší, takže pouze ve zkratce – čas a datum, budík, Bluetooth, krokoměr, snímač tepové frekvence, GPS a schopnost nastavit a rozpoznat několik druhů sportovních činností (chůze, běh, plavání, cyklistika) a jejich záznam. Není toho sice tolik, jako mají ostatní renomované výrobky, ale na druhou stranu to není špatná výbava. Trochu mě zarazilo, že u sportovních hodinek nejsou stopky a časovač, který by se rozhodně chvílemi hodil.

Nastavení jednotlivých agend jako je běh je poměrně jednoduché. Po spuštění funkce běhání je vidět doba, vzdálenost, rychlost, spálené kalorie, průměrná rychlost a počet kroků. To vše se dá uložit do jednoho souboru, který se posléze zobrazuje pod položkou History. K tomu se ještě váže samotné nastavení upozornění po uběhnutí vzdálenosti, nebo překročení tepové frekvence a dalších drobností.
Pro to, aby hodinky správně vypočítaly vzdálenost a kroky, je potřeba zadat váhu, výšku a maximální tep v nastavení.

V hodinkách lze nastavit i GPS souřadnice pro navigaci. Samozřejmě se nejedná o navigaci s mapou, ale pouze o směrovou navigaci k bodu. Po zadání zeměpisné šířky a délky, případném pojmenování bodu a zachycení GPS satelitů, by se měla na displeji objevit šipka, která směřuje vzdušnou čarou k tomuto bodu. Doplňkovým údajem je i vzdálenost. A záměrně píši „měla by“, protože přestože se na hodinkách šipka objevila, údaje o pozici byly správě a GPS bylo zaměřené, šipka vůbec neukazovala tam, kam by měla. Neustále se točila, většinu času ukazovala na druhou stranu, ale vzdálenost fungovala přesně. Takže adresní bod byl nastavený správně, jen hodinky asi nevěděly jakým směrem ukazovat.

Hodinky mají samozřejmě ještě spoustu drobností, ale ty hlavní výše popsané by měly postačovat pro hrubý náhled.

Aplikace

Zanmax 930N lze spárovat s aplikací Sportscount, která dělá vlastně to, co hodinky, jen v líbivější grafické podobě. Lze jí také ovládat fotoaparát, takže lze hodinky používat jako vzdálenou spoušť. A lépe zobrazuje souhrnné grafy s počtem kroků a dalšími daty. V aplikaci se dá dále nastavit například plán pro běhání, jízdu na kole nebo další aktivity a na hlavní obrazovce je mapa, kde je vidět, kde se zrovna nacházíte. A kromě integrovaného počasí je to asi vše, co by se dalo k aplikaci napsat – více prozradí screenshoty.
Ještě jedna malá připomínka, do aplikace se musíte zaregistrovat a nejlépe pod Google účtem. Můj email na seznamu mi aplikace nechtěla přijmout.

Ne/Funkčnost

Tato stať nebude příliš dlouhá, ale zato bude poměrně zásadní. Funkčnost hodinek a aplikace totiž velmi pokulhávají. Zprvu se mi dařilo k telefonu bez problémů připojit a hodinky ovládat skrze aplikaci. Po pár dnech jsem již trochu bojoval a hodinky se občas nechtěly načíst, ale většinou se to napodruhé nebo potřetí podařilo. A po týdnu užívání je sice ve výpisu Bluetooth zařízení vidím, dokonce je vidím i v samotné aplikaci, ale za boha se k nim nelze připojit. A pokud se to zcela náhodou podaří, žádná data se nepřenesou, ani nelze hodinky nijak ovládat. Zkoušel jsem se odhlásit z aplikace, odinstalovat, znovu nainstalovat a přihlásit, ale to nepomohlo. Zkusil jsem tedy provést factory reset na hodinkách (a díky tomu jsem přišel o všechna data za 10 dnů chození po Jeseníkách), ale ani poté se mi nepodařilo se k hodinkám připojit.
Možná za to může můj OnePlus 5…tak jsem vzal Xiaomi Black Shark (recenzi očekávejte zanedlouho 😉 ) a ten skončil úplně přesně tam, kde můj vlastní telefon.
Takže pravděpodobně je na vině samotná aplikace, protože ta začala bez varování padat na obou zkoušených telefonech. Snad se někdy dočkáme updatu, který tuto chybu odstraní.

Displej

K displeji toho vlastně ani není moc co napsat. V kulatých hodinkách je hranatý displej typu LCD s hrubším rastrem, který je zcela vyhovující pro své účely a velmi nízkou spotřebu energie. Nicméně nevypadá příliš dobře díky svému tvaru. Viditelnost je ve venkovních prostorách skvělá i při přímém slunečním světle a čím více světla, tím lépe. Při zhoršených světelných podmínkách by mělo pomoct podsvětlení displeje. To je bohužel tak slabé, že je vidět pouze v úplné tmě a ani tehdy není moc vidět.

Baterie

Baterie o neznámé kapacitě dokáže udržet hodinky v chodu až dva měsíce. To za předpokladu, že nebudete používat vestavěnou GPS, ta samozřejmě ubírá velmi výrazně energii. Za deset dní chození po horách, zkoušení různých funkcí a občasné spárování hodinek s telefonem (když se ještě byly schopny připojit), jim ubralo pouze 25%, takže proklamovaných 60 dnů není nereálné číslo.
Lehce se pozastavím u nabíječky, která mě po vybalení z krabičky pobavila. Nejedná se o žádný magneticko-sofistikovaný systém, ale o normální kolíček (jako na věšení prádla), který se na hodinky nacvakne a hodinky by se měly nabíjet. Trochu je potíž v tom, že najít polohu, kde se budou hodinky nabíjet není úplně jednoduché, protože kolíček nemá žádnou aretaci a tak stačí dva tři milimetry a nabíjecí pin sjede a nabíjení neprobíhá. Opravdu nešťastné a nepříliš elegantní řešení.

Závěr recenze Zanmax 930N

Pro ty, kdo četli zbytek textu, nebude závěr recenze asi nijak překvapivý. Hodinky jsou pěkné, kvalitně zpracované a z kvalitního plastu, mají skvělou výdrž na jedno nabití, kvalitní pásek, disponují vodotěsností až do 5 ATM a jsou příjemně lehké.
To jim, bohužel, k doporučení ke koupi stačit nebude, protože vše ostatní je velmi rozporuplné. Funkčnost dedikované aplikace je mizerná, připojení k telefonu je po dvou týdnech zcela nefunkční, GPS navigace sice ukazuje správně vzdálenost, ale nikoliv směr, chybí stopky a časovač a nabíjecí kolíček je už jen takovou třešničkou.
Pokud by aplikace pro spárování fungovala správně, výsledek by byl asi do značné míry jiný a mnohem pozitivnější. Bohužel 80$ za Zanmax 930N se mi zdá hodně na to, co umí a hlavně neumí.