Prodejní čísla tabletů jsou na sestupu už nějaký ten pátek a podle posledních odhadů analyliků z Digitimes nebude ani v budoucnosti jejich pozice příliš růžová. Prodeje vy měly v celkových číslech padat až do roku 2023, jen ve fiskálním roce 2018-2019 se očekává propad na 141 milionu kusů a v letech 2021-2023 až na 120 milionů. A co za těmito neradostnými výhledy stojí ?

Z velké části je za tím zvyšující se obliba a produkce přerostlých telefonů, protože ty v podstatě už zcela vytlačily a nahradily původní 7-palcové nejmenší tablety. Moderní telefony už se této úhlopříčce nebezpečně přibližují a jistě ji i brzy překonají. Definice tabletu se tak pomalu přesune nejméně na 8 palců a hlavní zájem pak bude o 10-palcové a větší modely. U nich by paradoxně díky většímu zájmu škol a výukových institucí měly prodeje za rok 2018 dokonce stoupnout.

Pozitivní vliv na prodeje mají i stabilizované ceny komponent a padající ceny, ale i tak je v podstatě jediným jasně úspěšným tabletovým producentem na trhu Apple se svojí armádou iPadů v rozličných velikostech. Konkurence s Androidem se drží zuby nehty a mnoho menších značek raději přešlo na produkci konvertibilních zařízení a notebooků jako primárním cílem (např. Chuwi nebo ALLDOCUBE). Do budoucna se budou linie mezi telefony a tablety mazat ještě mnohem více a pouze velmi vyhraněné modely specializovaných tabletů mají šanci na případný úspěch. Vítejte v době post-tabletové !