Není žádným tajemstvím, že telefony v Číně a pro čínský trh vyrobené jsou levnější než ty, kteří čínští výrobci exportují na trhy globální. Mnozí výrobci a mezi nimi i Xiaomi mají také dvě verze svých ROM, tedy jednu čínskou a druhou pro zbytek světa. Poměrně běžnou praxí tedy je koupit čínskou verzi telefonu a nainstalovat na ni globální verzi ROM, v tomto případě globální MIUI.

Pro nečínské uživatele to může znamenat jistou finanční úsporu, pro čínské uživatele zas volný přístup ke Google službám, které jsou na území Číny buď značeně omezeny, nebo úplně zakázány. Globální MIUI má zpravidla mnohá vylepšení, které čínská verze nemá. Navíc také neobsahuje bloatware (čínské služby a aplikace), které jsou mezinárodním uživatelům celkem k ničemu.

Ještě nedávno bylo možno zakoupit v Číně čínskou verzi Xiaomi telefonu a následně na ni nahrát globální verzi MIUI. To se však od nynějška mění. Na oficiálním Xiaomi fóru se totiž objevila krátká, ale zato úderná zpráva, že telefony Xiaomi vyráběné pro čínský trh už nebudou podporovat MIUI Global ROM a stejně tak Xiaomi telefony vyrobené pro globální trh nebudou podporovat MIUI China ROM.

Následuje i důrazné doporučen kupovat Xiaomi zařízení jen u oficiálních nebo autorizovaných prodejců a před aktualizací nebo flashováním důkladně zkontrolovat systémové informace.

Zatím není jasné zda tato stopka platí i pro starší verze MIUI, ale vypadá to, že jde jen o MIUI 10. Společnost také neuvedla, proč se rozhodla pro toto opatření. Důvodů může být hned několik a je v této chvíli zbytečné o nich spekulovat. Jedno je však jasné, fanoušci Xiaomi z této situace opravdu nadšeni nejsou. Údajně je však stále možné flashovat ROM s odemčeným bootloaderem, to však ale zatím nikdo nepotvrdil.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.