Procesory Kirin z produkce čínského Huawei se za pár let vyšplhaly až na úplný vrchol mobilního světa a v současnosti patří opravdu k tomu nejlepšímu, co lze na trhu najít. Což je vzhledem k tomu, že debutovaly jen v roce 2009 opravdu fantastický úspěch. Na rozdíl například od Samsungu s procesory Exynos (i když tam jde také jen o výjimky) si však Huawei své křemíkové poklady žárlivě střeží, neposkytuje je nikdy konkurenci a mnohokrát šéfové společnosti kategoricky zdůraznili, že Kiriny nejsou na prodej.

Co však opravdu stojí  za neotřesitelným rozhodnutím ponechat si procesory Kirin opravdu jen pro vlastní potřebu značky ? Vysvětlení je poměrně jednoduché a přichází z úst toho nejpovolanějšího, jednoho z ředitelů Huawei pana Xu Zhijuna během konference Huawei Global Analyst. Pro čínskou značku nejsou procesory Kirin obchodním artiklem, protože se od nich neočekává vydělávání peněz. Primárním a jediným cílem procesorů je tak poskytnout mateřské firmě (a samozřejmě i pod-značkám jako je například Honor) výhodu oproti konkurenci. Jedná se tak čistě o technologickou součást vlastní výroby, která prostě není na prodej.

Na druhou stranu se ale Huawei nebrání diverzifikaci a do budoucna dále plánuje používání i jiných procesorů než jsou vlastní Kiriny. Takže se v jejich telefonech dočkáme dále i procesorů od Qualcommu a Mediateku, protože se v tomto případě nejedná o konkurenci pro Huawei samotný, zmíněné firmy nevyrábí vlastní telefony a soustředí se jen na samotnou produkci čipů.

Procesory Kirin se velmi často stávají pionýry mnoha revolučních technologií a například nedávný vlajkový Kirin 970 se stal prvním 10nm mobilním procesorem s vlastní jednotkou (NPU) pro potřeby umělé inteligence. Už brzy ho však na trůnu vystřídá Kirin 980, který pro změnu bude prvním 7nm čipem na světě hned se dvojicí NPU jader. Budoucnost Kirinů je prostě zářná, ale vypadá to, že se jich v dohledné době opravdu nedočkáme v žádném přístroji bez značky Huawei/Honor.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.