Zatím se do produkce procesorových čipů založených na 7nm výrobním procesu pustila jen dvojice výrobců a po Apple A12 Bionic přijde už za pár dnů 12. října Kirin 980 od Huawei nacpaný do modelu Mate 20 Pro. A i když jsme viděli brutální výkon Apple A12 v porovnání se Snapdragonem 845, tak podle zástupců Huawei by nový Kirin by měl být ještě lepší a výkonnější. Samozřejmě se výhledově do soupeření zapojí i Qualcomm se Snapdragonem 855, který také bude postaven na 7nm výrobním procesu.

Ale zpět ke Kirinu 980. Huawei sice svá bombastická prohlášení o super výkonném procesoru porážejícím veškerou konkurenci nepodpořil žádnými přesnými čísly a výsledky, ale na papíře tento křemíkový gladiátor vypadá více než nadějně. Procesoru má 6,9 miliard tranzistorů a měl by být až o 75 % rychlejší než jeho předchůdce Kirin 970, celkový výkon pak o 57 %. Procesor má také vylepšený duální NPU (Neural Processing Unit) čip pro potřeby umělé inteligence.

Ohledně síťové výbavy také půjde o opravdovou těžkou váhu a dostane do vínku nejrychlejší Wi-Fi čip současnosti – Hi1103, který zvládne rychlosti stahování až 1,7 Gbps. Podporuje také LTE Category 21, což obnáší rychlosti stahování mobilní sítí až 1.4 Gbps. Ani GPS nepřijde zkrátka a čip s duální frekvencí (L1 a L5) zajistí přesné a rychlé určení polohy. Na reálné výsledky a testy Kirin 980 jsme velmi zvědavi, protože Apple A12 Bionic předvedl velmi sebevědomý výkon a nebude snadné ho z trůnu sesadit.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.