Prohlížeč Chrome je pro mobilní platformu, a nejen pro ni, nejoblíbenějším prohlížečem. Podle čísel společnosti StatCounter ze začátku letošního roku bylo zastoupení prohlížečů pro mobilní zařízení následující: svět celkem – Chrome 50,62%, Safari 18,1% a UC Browser 15,24%. Co se ČR týká, první tři místa jsou následující – Chrome 65,80%, Safari 18,98% a na třetím místě je Samsung Internet s 5,05%. A právě pro Chrome byla vydána před pár dny nová beta verze s označením Chrome v70.

Co je tedy nového. Asi nejvíce diskutovanou novinkou je velké zaměření na bezpečnost. Tak, jako již dříve verze 67 Chrome pro PC, dostala rozhraní pro ověření uživatele na webových stránkách pomocí otisku prstu nebo Bluetooth klíčenky, tak i nová verze Chrome pro mobilní zařízení získává možnost ověření uživatele na webových stránkách pomocí otisků prstů.

Chrome V70

Nová verze identifikace, i když je stále ve fázi testování, bude moci používat tři základní postupy, což ji umožňují nové API. Jde o rozpoznání čárového kódu, obličeje nebo právě otisku prstu. Bezpečný přenos dat získaných pomocí těchto APIn zajišťuje Transport Layer Security neboli TLS je protokol. A právě jeho podpora pro verzi 1.3 TLS je v novém Chrome zabudována. Jak tuto novinku Google dotáhne do konce a jak ji přijmou uživatelé ukáže až čas, nicméně vidíme snahu o další zabezpečení přenášených dat.