Hodnocení recenzenta

Redmi 6 jednoznačně patří mezi nejlepší telefony v ceně do 4 000 Kč. Běžnému uživateli, který chce kompaktní telefon, přináší rychlý a stabilní systém, kvalitní fotoaparát i dobrou výdrž na baterii.

8
Hodnocení recenzenta

S telefony řady Redmi se Xiaomi trefilo českým zákazníkům do vkusu, což dlouhodobě potvrzují prodejní čísla víceméně všech modelů této řady. Po necelém tři čtvrtě roce od uvedení trojice modelů Redmi 5 je zde Xiaomi s novinkami této řady s pořadovým číslem 6. V této recenzi se podívám, jak je na tom prostřední model Redmi 6, který do kategorie telefonů na pomezí nižší a nižší střední třídy přináší duální fotoaparát s fázovým ostřením i moderní a poměrně výkonný procesor. A to v tomto segmentu není zdaleka pravidlem.

BALENÍ

Malá papírová krabička s červeným víkem v sobě mnoho neukrývá. Najdete jen nezbytné minimum v podobě USB  kabelu, nabíječky, trnu na šuplík SIM karet a stručné brožurky. Jde tedy o standardní balení v podání Xiaomi.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Zatímco duální fotoaparáty, čtečky otisků prstů či odemykání obličejem se postupně dostávají i do levnějších telefonů. Kovová těla už ne a i u tohoto telefonu se musíte spokojit s celoplastovou unibody konstrukcí, což má i své pozitivum např. v podobě nižší hmotnosti, která dosahuje 146 gramů. Redmi 6 na výšku měří 147,5 mm, do šířky zabírá 71,5 mm a tloušťka činí 8,3 mm. Jde tedy o poměrně kompaktní telefon, který se dobře drží, k čemuž přispívají i zaoblené boky zad. Sestavení telefonu je zcela přesné, žádné neslícované díly nenajdete, tělo je pevné a ani při pevném úchopu se žádných pazvuků nedočkáte.

Pokud dostanete telefon do rukou v tomto barevném provedení s bílým předním panelem, hned si všimnete ne zcela tenkých rámečků kolem displeje a módních kulatých rohů. Nad displejem kromě tradičně nezbytného sluchátka, senzoru přiblížení a čočky fotoaparátu, našla své místo i bílá notifikační LED. Jako již mnohokrát u jiných telefonů Xiaomi i zde její jas není nikterak výrazný a obzvláště na bílém předním panelu ji za denního světla není téměř vidět.

Při dalším seznamování zaujmou dva šuplíky na levém boku. Horní je určen pro nanoSIM a microSD kartu, spodní pak pro druhou nanoSIM. Toto řešení je hodně originální a může mít i své výhody. Pravý bok tradičně patří dvojtlačítku pro regulaci hlasitosti a tlačítku pro zapínání. Obě nabízejí jistý stisk s lehce větším odporem. Na spodní straně sídlí zdířka mikrofonu a microUSB konektor, který bych už opravdu nejraději vyměnil za USB-C. Horní strana je osazena sekundárním mikrofonem a výstupem pro sluchátka.

Další netradiční prvek na vás čeká po otočení telefonu. Hlasitý reproduktor má své místo ve spodní části zad. Pokud tedy telefon položíte na měkkou podložku, dojde pochopitelně k jeho utlumení. Na pevné podložce pak dochází k lehkému zkreslení reprodukovaného zvuku. Hlasitost je ale více než dostatečná a projev přijatelný bez výrazného plastového zabarvení. Do levého horního rohu výrobce umístil duální fotoaparát s LED bleskem. Čočky tradičně ční nad rovinu zad i když ne tak výrazně jako u dražších telefonů vybavených optickou stabilizací. Na zádech najdete také snímač otisků prstů. Ten je zapuštěn jen velmi lehce a bude vám chvíli trvat, než se naučíte jej správně nahmatat. Pokud se to ale podaří, dojde k bleskovému odemknutí.

DISPLEJ

Stejně jako u jiných telefonů v této kategorii je použit 5,45palcový IPS displej s poměrem 18:9 a rozlišením 1 440 x 720 px. Čitelnost displeje je velmi dobrá i z ostrých úhlů a totéž platí i při pohledu na přímém slunci, kdy můžete s telefonem normálně fungovat. Regulace podsvícení funguje spolehlivě a bez zpoždění. Barevné podání je spíše bledší a moc s tím nesvedete ani v nastavení. Zde je sice možnost upravit teplotu barev, ale žádné velké zázraky se nekonají. Zajímavou volbou ovšem je automatická regulace kontrastu dle okolí. Využít můžete také čtecí režim s pravidelnou aktivací v nastavený čas. Displej dále podporuje probuzení pomocí poklepání, rychlejší a podle mě pohodlnější je automatické probuzení při zvednutí telefonu, které si taktéž můžete aktivovat v nastavení displeje.

HARDWARE A VÝKON

Výrobce u tohoto telefonu vsadil na procesor MediaTek P22 a byla to rozhodně správná volba. Jedná se totiž o moderní procesor vyráběný 12nanometrovou technologií TSMC FinFET. Složen je z osmi jader ARM Cortex-A53 s maximální frekvencí 2,0 GHz a grafického čipu IMG PowerVR GE8320 s frekvencí 650 MHz. Výsledné skóre v benchmarku Antutu se u Redmi 6 vyšplhalo na parádních 75 tisíc bodů, což je výsledek zcela srovnatelný s nadmíru oblíbeným Snapdragonem 625, který ještě loni bodoval v telefonech střední třídy. Jedná se tedy o výsledek, kterým Redmi 6 své soupeře jako je Huawei Y6 Prime jasně předčí a grafickým výkonem doslova deklasuje. Mezi klady nového procesoru patří i podpora přehrávání videí v kodeku H.265 i ve 4K rozlišení.

Redmi 6 můžete mít ve dvou provedeních lišících se kapacitou pamětí. Já jsem měl v rukou verzi s 3 GB RAM a 32GB vnitřní pamětí. Připlatit si můžete za provedení s 4 GB RAM a dvojnásobnou uživatelskou pamětí. Rychlost sekvenčního kopírování dat z a do telefonu se nijak nevymyká standardu a pohybuje se v obou směrech kolem 25 MB/s.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Hardware má dostatek sil, aby telefon fungoval k vaší spokojenosti. Nepokazí uživatelský zážitek neodladěný software? Bez velkého otálení stačí říct jasně a stručně ne. Nainstalovaný MIUI ve verzi 9.6 postavený na Androidu 8.1 Oreo je odladěný na jedničku. Pohyb v menu systému, přepínání aplikací i jejich spouštění je plynulé a příjemně rychlé. U Xiaomi navíc máte jistotu, že výrobce se bude o systém starat a budete dostávat aktualizace, které opraví případné neduhy a přidá nové funkce. Tuto skutečnost potvrdila nabídnutá aktualizace, která dorazila během testování.

Přechod z jiné verze Androidu je na MIUI bezproblémový, aplikace a povětšinou i jejich data lze snadno přenést a zvládne to i ten, kdo MIUI nikdy neviděl. Oproti čistému Androidu nabízí MIUI výrazně více možností nastavení i doplňkových funkcí. Využít můžete tzv. druhý prostor pro oddělení pracovních a soukromých částí v systému, plovoucího zástupce Quickball, režim ovládání jednou rukou, klávesové zkratky a gesta, uzamčení vybraných aplikací heslem i duální aplikace. Xiaomi tedy svůj systém nešidí ani u nejlevnějších telefonů ve své nabídce, a to je velké plus. Zamrzet může jen absence plánovaného zapnutí a vypnutí telefonu, což ale bude spíš problém čipsetu než operačního systému.

BATERIE A VÝDRŽ

Baterie s kapacitou 3 000 mAh dnes představuje standard, a to i u výrazně dražších telefonů. Ty ovšem mohou nabídnout rychlé či bezdrátové nabíjení. Ani jedno vcelku pochopitelně u Redmi 6 nenajdete. Dodávaná nabíječka s 5V/1A výstupem baterii se zbývající kapacitou 20 % do plna nabije za dvě a půl hodiny. Rychlejšího nabíjení se nedočkáte ani při použití výkonnější nabíječky. Při nabíjení si zkrátka počkáte, což je vlastnost levnějších telefonů. Dříve recenzované telefony řady Ypsilon od Huawei jsou na tom velmi podobně.

Jak často ale po nabíječce budete muset sáhnout? Já jsem se na mezní hodnotu 20 % dostal druhý den odpoledne. To měl ale telefon za sebou opravdu perné dny, kdy jsem musel hodně volat vč. hovorů přes reproduktor. K tomu jsem byl stále připojen přes data či Wi-Fi s aktivní synchronizací tří mailových účtů, navíc jsem přidal on-line komunikaci, méně náročné hry, web a tradiční testovací zkoušky v podobě focení, natáčení videa a GPS trasování. Telefon jsem navíc na noc nevypnul a přišel tak o nemalých 9 % kapacity, což mě nemile překvapilo, jelikož při nečinnosti přes den neubylo více jak 1 % za více jak hodinu. I tak ale výdrž tedy hodnotím velmi kladně. Pokud telefon na noc vypnete a nebudete stále připojeni k internetu, dvoudenní i delší výdrž pro vás nebude žádný problém.

 

KONEKTIVITA

Možnost připojení k bezdrátovým sítím odpovídá dnešnímu standardu levnějších telefonů, což znamená, že musíte zapomenout na podporu Wi-Fi v pásmu 5 GHz i absenci NFC. Obojí lze vzhledem k ceně telefonu bez potíží tolerovat. Jako samozřejmou už beru plnou podporu českých LTE frekvencí, která pochopitelně nechybí. Velkým překvapením ovšem je podpora VoLTE, které se ale v systému před vámi schovává. Nikdy nemůžete tuto funkci přímo zapnout. V nastavení je jen volba Použít mobilní data během VoLTE hovorů na druhé SIM kartě. Skutečnost, že hovor probíhá přes VoLTE, zjistíte tak, že u vytáčeného čísla se zobrazí sluchátko nad písmeny HD. Bluetooth je již tradičně ve verzi 4.2 a nechybí ani FM rádio, ovšem bez RDS. Telefon jsem bez problémů spároval s handsfree v autě a čile komunikoval i s náramkem Mi Band 2.

GPS

S Redmi 6 se neztratíte nikde na světě, podporuje GPS, GLONASS i BDS. Navíc přidává i digitální kompas, který je doplněný předinstalovanou aplikací. Rychlost fixu polohy byla blesková a na přesnost se taktéž můžete spolehnout. Není sice z nejlepších, ale takový Huawei Y6 Prime může Redmi 6 jeho přesnost jen tiše závidět.

FOTOAPARÁTY

Kvalita fotek bývá často rozhodujícím kritériem proč ten či onen telefon koupit či ne. Pokud máte omezený rozpočet na nákup telefonu, a přesto vám na kvalitě fotek aspoň trochu záleží, pak je Redmi 6 váš favorit. Hlavní snímač s 12Mpx rozlišením a fázovým ostřením doplňuje 5Mpx snímač pro lepší podání hloubky ostrosti. Tato dvojice dokáže vyprodukovat za dobrého světla vcelku pěkné fotografie, které samozřejmě postrádají detaily dražších telefonů, ale ostudu určitě neudělají. Ostření je za dobrého světla poměrně rychlé, za šera už to trvá výrazně déle. Při focení zkušebních fotek se HDR režim docela dobře popral s přímým protisvětlem, ale jasná obloha a stíny u země už byly nad jeho síly. Za šera bez HDR a blesku jsou fotky nepřirozeně zesvětlené, s HDR zase plné šumu. Blesk už situaci dokáže zachránit. Do galerie přidávám i výřezy fotek velikosti 1:1.

Video taktéž nevypadá špatně, a platí to i pro jeho zvukovou složku, což u telefonů Xiaomi, a to i výrazně dražších, není vždy pravidlem. Digitální či dokonce optická stabilizace samozřejmě chybí, pro natáčení tedy bude lepší použít selfie tyč či gimbal. Velkým plusem ale je možnost natáčení zpomalených a zrychlených klipů.

Přední kamera s tradičním 5Mpx rozlišením svými výsledky nenadchne, ale ani nezklame. Jen pozor na jasné části scény, které jsou přepálené a také zapomeňte na režimy zlepšování tváří. Výsledkem je jen nepřirozeně vyhlazená kůže, jako po špatné plastice.

Aplikace fotoaparátu nepřináší z pohledu uživatelského prostředí žádné novinky. Mohli jste ji takto vidět již v mnoha jiných telefonech s MIUI. Její ovládání není úplně nejpohodlnější, ale zvyknete si.

ZÁVĚR

V závěru recenze  Xiaomi Redmi 5 Plus jsem psal, že tento telefon nemá z mého pohledu žádnou zásadní chybu, pouze vlastnosti, které jej mohou u jistých skupin zákazníků diskvalifikovat. A totéž do písmene platí i pro nástupce Redmi 6. Telefon dělá to, co od něj očekáváte a dělá to dobře. Výkon je na poměry levných telefonů opravdu vysoký, výrobce nešetřil na množství pamětí a výborně odladěný systém šlape zcela plynule a stabilně. Výdrž na baterii taktéž nezklame a pořízené fotky i videa se nezaleknou žádné facebookové zdi.

Vytknout bych sice mohl dlouhé nabíjení, absenci NFC, microUSB konektor či plastové tělo, které se snadno poškrábe. Jenže to jsou jen maličkosti, které velmi rádi přehlédnete při pohledu na atraktivní cenu 3 690 Kč, za níž telefon aktuálně nabízí e-shop xm.cz, kterému děkujeme za zapůjčení telefonu k recenzi.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.