Ve stínu eskalující obchodní války USA s Čínou a zejména varujících obrovských problému ZTE kvůli americkým sankcím a embargu, se nedávno vynořily spekulace, že Huawei velmi vážně přemýšlí o tvorbě vlastního operačního systému jako alternativě k Androidu. Tento krok by z mnoha logických důvodů dával smysl, protože by odboural závislost na Googlu a tedy dal čínské firmě i softwarovou nezávislost a imunitu proti případnému embargu. Na druhou stranu by to znamenala velmi odvážný krok do neznáma a v minulosti se tyto pokusy zatím nikomu nepovedly.

U příležitosti oficiálního vydání firemní nadstavby Androidu EMUI 9.0 však novináři odchytili dr. Wang Chenglu, hlavu softwarového vývoje společnosti Huawei a zeptali se ho právě na tyto spekulace. Dr. Chenglu vše kategoricky popřel a prohlásil, že i když výroba vlastního operačního systému není zrovna „raketovým inženýrstvím“ tak v současnosti vývoj Huawei OS není na pořadu dne a ani v blízké budoucnosti se firma tímto směrem pustit nehodlá.

Pokračoval pak i obšírnějším vysvětlením uvažování firmy ohledně operačních systému, kdy znovu zdůraznil jednoduchost samotného vytvoření systému, ale obrovskou komplexnost provázaného ekosystému aplikací a uživatelské navyklosti na zavedené pořádky. Vztahy Huawei s Googlem jsou navíc vysoce nadstandardní a na obzoru není ani mráček. Vše pak zakončil slovy, že příprava vlastního OS v současnosti není chytrým krokem, protože ani pokud se Huawei podaří předstihnout Samsung v počtu prodaných telefonů a stát se jedničkou na trhu, tak jde o příliš riskantní krok.