Podvádět se sice nemá, ale přiznejme si, že to každý z nás občas udělá. A dělají to i výrobci telefonů, hlavně ti čínští. V Říši středu to zřejmě patří k jakémusi standardu v rámci konkurenčního boje. Ovšem každý podvod se jednou provalí, to poznala i společnost Huawei.

Ta si tak trochu zapodváděla v benchmark testech, aby skóre některých jejich telefonů vypadalo lépe a korespondovalo s výsledky konkurentů. Všichni víme, že syntetické testy nejsou zcela přesně vypovídající o reálném výkonu telefonu, ale pro mnohé z nás to může být jistým orientačním ukazatelem při výběru přístroje.

Jedním dechem také dodejme, že podobného podvůdku se nebojí ani jiné čínské společnosti a že pořádnou ostudu si v tomto ohledu trhl i OnePlus. V případě Huawei, potažmo Honor, šlo ještě o výraznější zkreslení benchmark testů u Huawei P20 Pro, Huawei Nova 3 a Honor Play.

V podstatě jde o umělé navýšení výkonu procesoru ve chvíli, kdy software rozezná, že prochází benchmark testem. U výše zmíněných telefonů jde dokonce o 47% navýšení výkonu, přičemž se přístroj extrémně zahřívá a narůstá spotřeba energie, což by bylo v reálném provozu naprosto nepřípustné.

Šedé skóre je z běžně používané testovací aplikace. Oranžové skóre ukazuje výstup z interní aplikace, bez uměle navýšeného výkonu

Tento podvod Huawei nezůstal utajen a společnost UL, pod kterou spadá i platforma 3DMark, nechala výše zmíněné Huawei telefony znovu otestovat jak v běžně dostupné aplikaci, tak i v jejich interní testovací aplikaci, ve které testované přístroje nejsou schopny detekovat benchmark test a proto uměle nezvýší výkon. Následně byly tyto testované Huawei přístroje vymazány ze seznamu top telefonů v 3DMark testu, UL Benchmark a Futuremark.

A co na to Huawei? Společnost se samozřejmě ohradila, že v podstatě neudělala nic nezákonného a šlo vlastně jen o jakousi propagaci jejich telefonů.

V jejich prohlášení je zdůrazněno, že společnost upřednostňuje osobní zkušenosti uživatelů z běžného používání telefonů před sledováním vysokých benchmarkových hodnot. Jejich přístroje využívají velmi pokročilé technologie pro optimalizaci výkonu a tím zaručují stabilní a plynulý chod zařízení s paralelní kontrolou zahřívání a spotřeby energie.

Společnost také chce svým uživatelům nabídnou přístup k „Performance Mode“, aby i oni mohli využívat maximální výkon, když jej budou potřebovat. Zároveň chce také spolupracovat na vytvoření standardů benchmarků, ve kterých by se odrážela také reálná uživatelská zkušenost.

A co z toho plyne pro nás, běžné uživatele? Prostě nevěřme benchmarkovým testům, ale pouze tomu, jak se telefon chová v praxi. I když i to je někdy ověřování na dlouhé lokte.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.