Hodnocení recenzenta

TV Box MECOOL KM8 je prvním boxem, který se mi dostal do ruky s novou verzí Androidu 8.0 a tak je možno očekávat nějaké problémy s nevyladěním některých aplikací. Mé zkušenosti osobně však byly s tímto TV Boxem velmi pozitivní a díky své přívětivé ceně by pro mnohé mohl být tím vstupním bodem do světa TV Boxů. Za zmínku stojí především přítomnost nového Android 8.0.

8.5
x/10

Dnes se v naší recenzi po nějaké době podíváme na zoubek nějakému tomu TV Boxu z Číny. Tentokrát se bude jednat o cenově dostupný kousek s názvem MECOOL KM8. Úvodem ještě poděkuji eshopu Gearbest, kde jej i můžete koupit za 54,99 dolarů (slevový kupón GBKM8)  za zaslání testovacího kousku a pojďme rovnou na to. Recenze MECOOL KM8 může začít.

Recenze MECOOL KM8 – Specifikace

Mecool KM8 pohání oblíbený levný procesor Amlogic S905X, běží na něm nový operační systém Android 8.0 a neměli bychom zapomenout na ovládání hlasem pro vyhledávání a zadávání příkazů, o čemž se zmíním v kapitole Software. Co se týče paměti, tak je zde k dispozici 2 GB RAM a 16 GB ROM. Nyní již všechny specifikace přehledně:

  • Procesor: Amlogic S905X 4 jádra o taktu 1.5 GHz
  • GPU: Mali-450MP2
  • RAM: 2 GB DDR3
  • ROM: 16 GB
  • Wifi: IEEE 802.11 b/g/n
  • Bluetooth: 4.0
  • Porty: 2 x USB 2.0, HDMI, 3.5mm Audio, DC Power Port, RJ45, SD karta
  • OS: Android 8.0
  • Váha: 120 g
  • Rozměry: 98 x 98 x 26 mm

 

Recenze MECOOL KM8 – Balení

V momentě kdy otevřeme krabičku, naskytne se nám pohled na útroby balení. Jak můžete vidět z okolo se povalujících fotek, není tam nic navíc. Tedy manuál, napájecí adaptér, hdmi kabel, ovladač, samotný tv box a pod ním se ukrývá anténa.

Samotný plast, ve které je vše zasazeno je poněkud tuhý, já osobně jsem nějakou tu dobu zápolil s ovladačem, který z boxu nešel absolutně vyndat.

Recenze MECOOL KM8 – Design

MECOOL KM8 je uzavřen v malém kompaktním plastovém pouzdru, s rozměry, které jste si mohli přečíst výše ve specifikacích.

Na předním panelu můžeme vidět Dolby Audio, mikrofon a tlačítko napájení. Kromě nich se zde nachází ještě IR dioda pro dálkové ovládání.

MECOOL KM8

Na levé straně je slot pro Micro-SD kartu a dva USB porty.

Na zadní straně se pak nalézá Audio výstup, Ethernet, HDMI a zdířka pro připojení napájecího zdroje.

Na spodním krytu je pak identifikační štítek, větrací otvory a čtyři gumové nožky.

Recenze MECOOL KM8 – Uvedení do provozu

TV Box po zapojení nezbytných kabelů stačí zapnout stiskem tlačítka napájení, který jej i uvedete do režimu spánku, případně jej vypnete stisknutím tlačítka na dálkovém ovládání.

Po krátkém startu, kdy musíte připojit dálkový ovladač, následně se zkontrolují aktualizace, se spustí domácí obrazovka Android TV.

Rozhraní je ve formě dlaždic s horizontálním posunem ve dvou částech: vybrané aplikace, kde můžete přidat své oblíbené programy a nabídky všech nainstalovaných aplikací.

Níže pak je dlaždice pro spuštění nabídky nastavení a WiFi. K dispozici je také standardní nabídka nastavení systému Android, která je posunuta poněkud vpravo.

V nabídce můžete nakonfigurovat základní nastavení systému – jazyk, bezdrátovou síť, nastavení zvuku atd. Samotné rozlišení lze pak zvolit až do 4k, ale mějte na paměti, že rozhraní bude stále zobrazeno v 720p. Tedy 4k bude platné pouze pro sledování filmů.

Recenze MECOOL KM8 – Hardware, výkon, video

MECOOL KM8 TV je vybaven oblíbeným chipsetem Amlogic S905X, což jsou čtyři jádra Cortex-A53 o taktu až 1,5 GHz. Grafikou je pak ARM Mali-450 MP2, které dále doplňuje 2 GB paměti RAM a 16 GB paměti ROM.Ethernet 10/100.

Antutu benchmark, který ale není kompatibilní s Android TV a jeho instalace je poněkud komplikovanější (viz kapitola Software), mi naměřil 27.679 bodů, což je naprosto dostačující pro provoz a pohybuje se to v hodnotách typických pro tento procesor.

Rychlost přenosu přes WiFi stačí k zobrazení jakéhokoli on-line obsahu, což uvítají ti, kteří si na tv box nainstalují populární KODI s oblíbenými CZ/SK doplňky. Pokud ale preferujete vyšší kvalitu online obsahu, doporučení je samozřejmě kabelové připojení internetu, kdy jsem se dostal na rychlost okolo 95 Mb/s.

Taktéž teplota boxu se pohybovala v normě, nikde nebylo cítit, že by se snad box přehříval. Pokud jde o výkon, grafický procesor Mali-450MP2 zabudovaný do systému SoC Amlogic S905X umožňuje přehrávat video soubory téměř všech formátů.

Podporuje také video s rozlišením až 4k při rychlosti 60 snímků za sekundu, kódované h.265 kodekem. K dispozici je také podpora režimu HDR a 10-bit.

YouTube ve výchozím nastavení umožňuje sledovat video v rozlišení 4K (až 2160p).

Filmy samotné se přehrávaly bez problémů, nedocházelo k žádným problémům s obrazem nebo snad zvukem.

Recenze MECOOL KM8 – Software

Nabídka aplikací je dostupná, jak již jsme psali, na ploše ve formě velkých dlaždic a ze startu je instalováno nezbytné minimum programů.

Multimediální centrum pro přehrávání videa, zvuku a fotografií, Google Play, YouTube a pár dalších jsou těmi, které zde ze startu naleznete. Vše ostatní, co by vám chybělo, jako hlavně Kodi, si samozřejmě můžete nainstalovat díky přítomnosti Google Play.

Samozřejmě, hodně programů, na které jste zvyklí je nekompatibilních s Android TV, takže se zdá, že byste například na Chrome prohlížeč mohli zapomenout. Cesta samozřejmě vždy existuje, jen je poněkud komplikovanější. Zde ji popíšu. Prvně musíte nainstalovat ES File Explorer na tv box. Následně na PC stáhnout apk aplikací (v mém případě se jednalo o Chrome a Antutu) a tyto apk balíčky nahrát na Google Drive. Následně na TV Boxu otevřete ES File Explorer a přes záložku Síť si připojíte Google Drive. Voila, instalační soubory jsou dostupné a můžete vesele instalovat.

Sluší se také zmínit o možnosti ovládání hlasem, kdy například řeknete „Jaké je počasí?“ a krabička na vás vyplivne odpověď v češtině a také ji i zobrazí. Takové „Spusť Kodi“ již bylo komplikovanější, povedlo se to na čtvrtý pokud, ale je možné, že jen huhňám. Každopádně hračka je to zajímavá, otázkou je, jak dlouho vás bude bavit. 🙂

Recenze MECOOL KM8 – Závěr

TV Box MECOOL KM8 je prvním boxem, který se mi dostal do ruky s novou verzí Androidu 8.0 a tak je možno očekávat nějaké problémy s nevyladěním některých aplikací Na odladění by měly dorazit updaty, otázkou je, kolik jich výrobce u tohoto modelu vypustí.

Mé zkušenosti osobně však byly s tímto TV Boxem velmi pozitivní a díky své přívětivé ceně by pro mnohé mohl být tím vstupním bodem do světa TV Boxů. Za zmínku stojí především přítomnost nového Android 8.0. Box MECOOL KM8 můžete aktuálně sehnat za pouhých 54,99 dolarů, musíte ale použít slevový kupón GBKM8.