Čínský Huawei se v poslední době nadechl opravdu k masivnímu útoku na samotný vrchol mobilního světa a první místo ve světových prodejích už je jen na dohled. K pokoření Samsungu však nebudou stačit jen prémiové a high-end modely, protože se stále nejvíce kousků prodá u levnějších variant telefonů. A i v této kategorii má Huawei (tedy pokud nepočítáme v podstatě samostatný Honor) i velmi silné zastoupení s řadou „Y“.

Posledním počinem z této řady byl jen před pár měsíci inovovaný Huawei Y9 (2018), ale podle všeho už se pracuje na jeho nástupci, produkční cykly se opravdu jen a jen zkracují. Alespoň by tomu napovídala žádost značky Huawei u evropského patentového úřadu (EUIPO) o registraci názvu Huawei Y10. Takže už asi i v Číně usoudili, že refresh verzí Y9 už bylo dost a nastal čas se o jednu číslici v názvu přece jen posunout.

Bez zajímavosti není ani to, že si Huawei pojistili i celou řadu jiným označení, ať už se jedná o P66, P77 nebo P88, ale i nejčastější chybné nebo podobné názvy s nimi spojení, jako například Wawei, Honer, Homor, Huawe a jiné. Tyto patenty jsou hlavně mířeny na možné domácí napodobitele, kteří by chtěli parazitovat na reputaci známého jména.

Nejbližší velká představovací akcí Huawei je na obzoru 16. října, kdy se v Londýně dočkáme oficiálního předvedení nových kousků Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro s procesorem Kirin 980. Levný Huawei Y10 by asi jen odváděl pozornost od hlavních taháků, takže se dá očekávat, že se s ním poprvé setkáme až někdy na konci roku 2018, nebo dokonce až na začátku 2019.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.