Zbrusu nový super výkonný procesor Kirin 980 byl představen firmou Huawei na veletrhu IFA 2018 v Berlíně minulý týden a rozhodně se mu podařilo vzbudit zaslouženou pozornost. Přítomné novináře se však také podařilo ohromit závratnými náklady na vývoj, protože se jedná opravdu o jeden z nejnákladnějších projektů značky v historii.

Podle pana Ai Wei z Huawei započal vývoj procesoru už v roce 2015, takže korektní implementace 7 nm výrobního procesu trvala skoro 3 roky. V práci se podle jeho slov postupovalo postupnými kroky, které ohraničovaly zásadní milníky vývoje. At už se jednalo o integraci speciálních základních jednotek v roce 2016, vytvoření spolehlivého IP a inženýrská verifikace v roce 2017 a konečně úspěšná masová produkce v roce 2018. Investice do vývoje se pak vyšplhaly až do závratné výše 300 miliónů dolarů.

Čipset Kirin 980 byl také podle jeho slov speciálně vyprojektován k maximální úspoře energie, což je důvodem k použití pouze dvojice super výkonných jader Cortex A76 taktovaných na 2.6 GHz a druhé duo pak pouze na 1.92 GHz. Což je poměrně hodně vzdáleno od referenčních 3 GHz v dokumentaci ARM. Při původních testech byly vyzkoušeny všechny čtyři jádra na maximální frekvenci, ale tepelné a energetické nároky byly natolik masivní, že se inženýři Huawei rozhodli pro úspornější variantu designu. I tak budou super výkonná jádra po většinu času zahálet a zapojí se jen v extrémních momentech.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.