Hodnocení recenzenta

Huawei Y5 Prime je skutečný základ nabídky chytrých mobilních telefonů, čemuž odpovídají jak parametry, tak i zkušenosti z používání. Pokud nemusíte za každou cenu šetřit, raději si připlaťte za vybavenější sourozence Y6 či Y7.

6
Hodnocení recenzenta

Po recenzích telefonů Huawei Y7 Prime a Y6 Prime přichází na řadu jejich sourozenec Y5 Prime, který představuje absolutní základ nejen v řadě Y, ale také obecně z pohledu výbavy moderních chytrých telefonů. Kde všude výrobce škrtal a jak moc se chybějící prvky výbavy podepíšou na uživatelském zážitku z tohoto telefonu, se vám pokusím zprostředkovat následující recenzí. V celém textu se budu odkazovat na předešlé recenze, jelikož jsou si telefony po stránce výbavy a zejména softwaru velmi podobné až identické. Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení společnosti Huawei.

BALENÍ

A s podobností začneme hned u balení. V bílé krabičce s velkým písmem definujícím model telefonu najdete stejnou nabíječku, USB kabel, trn na šuplík SIM karet i obsáhlou příručku v mnoha jazycích. Navíc je přibalena ochranná fólie na displej, což je první známka úsporných opatření. Zbylé dva telefony ji již měly nalepenou. Na druhou stranu je chvályhodné, že ji výrobce alespoň přibalil.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Oba vyšší modely jsem chválil za velmi pěkně zpracovaná těla, která sice jsou plastová, ale velmi dobře to maskují a telefony tak působí dražším dojmem. Model Y5 Prime už si takové hodnocení nevyslouží, přesto jej však hanit nebudu. Telefon mi dorazil v modrém provedení, což můžete brát jako odkaz na letošní řadu P20. Unibody konstrukce těla na sobě nepřipouští žádné přechody mezi díly, byť linka kolem zad může působit, že je rám telefonu samostatný díl. I přes plastovou konstrukci je tělo dostatečně pevné a ani při snaze o kroucení či silný úchop se žádné pazvuky neozývají.

Skutečnost, že máte v rukou levný telefon, zjistíte okamžitě, jakmile vezmete telefon do ruky a začnete palcem či ukazováčkem marně hledat čtečku otisků prstů. Stejně tak nenajdete perforování pro hlasitý reproduktor. Ten musel zastoupit sluchátkový reproduktor, který dokáže hrát relativně hlasitě, ovšem k ničemu jinému než k přehrávání vyzvánění jej nebudete chtít používat.

Kde naopak výrobce nešetřil, je slot pro dvě SIM karty i microSD kartu, což je jedině dobře, jelikož na limity malé interní paměti narazíte velmi brzy. O tom ale až později. Pochvalu telefon zaslouží i za ovládací tlačítka na pravém boku, která pevně drží a nabízejí výbornou odezvu. Nechybí výstup na sluchátka a dokonce ani notifikační RGB LED v pravém horním rohu čelní strany. Její světelný výkon je spíše malý a bude proto ve dne téměř či absolutně neviditelná.

Tím se dostáváme k přední straně telefonu, kterou zabírá 5,45 palcový displej s moderním poměrem stran 18:9. Rámečky kolem něj už nejsou tak tenké, jako u vybavenějších bratříčků, přesto lze i díky menší úhlopříčce hovořit o velmi kompaktním telefonu, jehož rozměry činí 146,5 mm na výšku, 70,9 mm šířky a 8,3 mm tloušťky. Hmotnost dosahuje příjemných 142 gramů. Pokud máte delší prsty, zvládnete telefon ovládat jen palcem.

DISPLEJ

Jak už jsem napsal výše, displej má úhlopříčku 5,45 palců a poměr stran 18:9. Rozlišení je pro tuto úhlopříčku typické, tedy 1 440 x 720 px. S jemností zobrazení nebudete mít žádný problém. Horší už to ale bude s barvami. Jedná se sice o IPS panel, ale jeho barvy jsou spíše bledé a nic s tím nenaděláte ani změnou teploty barev v nastavení. Příslušný posuvník jen změní bílou na žlutou a naopak. Příliš vás nenadchne ani automatická regulace podsvícení. Přechody z venkovního prostoru do vnitřního zvládá bez problémů. Jakmile se ale octnete v místnosti s mírným přítmím nebo umělým osvětlením, které není příliš intenzivní, už si příslušný snímač neví rady a displej je chvíli téměř bez podsvícení a chvíli zase svítí až moc. Maximální jas naštěstí zajistí vcelku dobrou čitelnost na slunci a ten minimální vám večer nevypálí oči.

HARDWARE A VÝKON

U tohoto telefonu sáhl výrobce po procesoru MediaTek MT6739, což je moderní procesor určený právě pro levné telefony. Výpočetní část spoléhá na čtyři jádra Cortex-A53 s frekvencí 1,5 GHz, ta grafická je pak zastoupena čipem PowerVR GE8100, který si poradí s kodekem H.264 i H.265 až ve Full HD rozlišení. Výkon ohodnocený benchmarkem Antutu je téměř totožný jako u modelu Y6 Prime se Snapdragonem 425. Dílčí výsledky ale prozradí, že MediaTek má navrch v grafické části a v UX, zatímco Snapdragon ve výpočetním výkonu.

Rychlost paměťového úložiště je ještě o chlup pomalejší než u Y6 Prime. Kopírování dat z a do telefonu dosahuje konstantní rychlosti kolem 25 MB/s, což je naprosto v pořádku. Co vás ale moc zamrzí, je jen 16 GB interní paměť, z níž si téměř 7 GB zabral systém s nadstavbou EMUI a vy si tak budete muset dobře rozmyslet, co do telefonu nainstalovat za aplikace a hry, případně jak velkou paměťovou kartu si budete muset pořídit. Aby byl výčet hardwarových prvků kompletní, musím uvést velikost operační paměti. Ta činí jen 2 GB, a to je na Android 8 v kombinaci s nadstavbou EMUI už opravdu málo.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

A že jsou 2 GB paměti skutečně málo zjistíte velmi rychle. Byť mohu výrobce pochválit za použití Androidu 8.1, na který v průběhu testování dorazila aktualizace, za jeho odezvu už ale vůbec. Samotný pohyb v systému je relativně plynulý, spouštění aplikací a jejich přepínání už ale trvá, a to zejména z toho důvodu, že systém je nedokáže kvůli malé paměti udržet na pozadí a vypíná je. Moc tomu nepomůže ani nastavení, kdy vybraným aplikacím povolíte chod na pozadí. Pokud paměť dojde, systém je i tak ukončí. Na druhou stranu však musím pochválit, že jsem se ani jednou nesetkal s pádem aplikace.

Zapomenout také musíte na možnosti EMUI, kterými disponují vybavenější telefony řady Y. O omezených možnostech nastavení barev jsem se už zmínil. Nehledejte také usnadnění pomocí gest či pohybů telefonu. Určitě zamrzí i absence zjednodušeného režimu, který bych právě u tohoto telefonu očekával. Zkrátka zde je přínos EMUI velmi malý a čistý Android by v kombinaci s použitým hardwarem byl možná lepší volbou.

Poslední věc, kterou bych systému vytkl, je přenos dat z jiného telefonu. Zatímco u všech předchozích telefonů s EMUI tato operace proběhla nanejvýš s drobnými problémy, zde jsem se potýkal s výraznými potížemi. K přenosu dat z jiného androidího telefonu lze využít synchronizace přes cloud Googlu, cloud přímo od Huawei, aplikaci Phone Clone, aplikaci v počítači HiSuite či přenos pomocí volby „zařízení v okolí“ přímo v Androidu. V minulosti jsem vždy primárně používal aplikaci Phone Clone v kombinaci s cloudem od Googlu. Zde jsem postupně vyzkoušel všechny možnosti a až „zařízení v okolí“ zafungovalo a telefon začal stahovat aplikace z Google Play a jejich data z cloudu Googlu.

BATERIE A VÝDRŽ

Jestliže na jiných komponentách telefonu výrobce šetřil, u baterie se tak naštěstí nestalo. Kapacita 3 020 mAh je stejná jako u zbylých modelů řady Y a hodně podobná je také výdrž. Při mém způsobu používání s aktivní synchronizací dvou emailových účtů, několika hovory denně, po chvílích zapnutý Bluetooth, hraní méně náročných her a brouzdání po internetu se mi podařilo baterii dostat na 20 % kapacity v průběhu odpoledne druhého dne od nabití. To určitě není špatný výsledek, když si k tomu přičtete, že přes noc v režimu letadlo odteklo 5 % z kapacity a při nečinnosti není použitý čipset tak úsporný, jako byly Snapdragony v modelech Y6 a Y7.

Vzhledem k tomu, že tento telefon je určen nenáročným zákazníkům, kteří nejspíš nebudou tolik závislí na on-line službách, nebude problém vydržet bez problémů bez nabíječky dva celé dny. Nabíjení s dodávanou 1A nabíječkou zabere cca 2 hodiny a 45 minut, což je o něco lepší výsledek, než jaký nabídnou vyspělejší sourozenci. Jenže u nich se doba nabíjení dala zkrátit použitím 2A nabíječky, což u Y5 už ale nezabralo.

KONEKTIVITA

Bylo by bláhové od telefonu se základní výbavou očekávat plnotučnou bezdrátovou konektivitu. Dobrou zprávou ale je, že ty, kterými telefon disponuje, tak fungují. Počítat můžete s LTE, Wi-Fi jen na 2,4 GHz a Bluetooth 4. Po VoLTE, NFC, 5 GHz Wi-Fi či FM rádiu se musíte poohlédnout jinde. Trochu mě jen zarazila citlivost na signál Wi-Fi, která je přeci jen slabší a i v místech s dostatečně silným signálem indikuje slabý příjem. Stabilita je však v pořádku a připojení nepadá.

GPS

Telefon spoléhá na tradiční GPS a GLONASS. Zkušenosti s používáním jsou poněkud rozpačité. Fix byl sice bleskový, ovšem ne zcela přesný a telefon mě několikrát lokalizoval na druhé straně široké ulice. S přesností pak byly problémy i při samotném zaznamenávání pohybu. Pro Y5 tedy platí totožné resumé jako u Y6, navigace v autě problém není, pro geocaching si raději pořiďte jiný telefon. Aby byly informace o lokalizačních funkcích kompletní, počítejte celkem logicky s absencí elektronického kompasu.

FOTOAPARÁTY

Výsledky zadního 8 Mpx fotoaparátu na mě působí lehce schizofrenním dojmem. Určitě je vzhledem k ceně telefonu nelze označit za propadák z pohledu barevnosti či kresby. Při focení mě příjemně překvapila rychlost ostření, jenže při kontrole fotek v počítači přišlo vystřízlivění, většina fotek byla rozmazaných nebo rozostřených právě v místě, na které jsem ostřil. Na to si dejte opravdu pozor a rovnou mějte zapnutý i HDR režim, se kterým vypadají fotky výrazně lépe. Na focení při horším světle pak buďto zapomeňte nebo foťte se zapnutým bleskem a jen na kratší vzdálenosti, jinak výsledkem bude jen mazanice plná šumu. Tradičně do galerie přidávám i výřezy fotek v poměru k původní velikosti.

Při natáčení videa můžete využít nejvýše Full HD rozlišení při 30 sn./s. Moc často to ale dělat nebudete, video trápí stejná neostrost jako fotky. Když si k tomu připočtete absenci stabilizace při natáčení, výsledek je skutečně nevalný.

Přední 5 Mpx kamera pro selfie výrazně rozmazává detaily, ale naštěstí nemá problém s přepáleným světlem jako ta u Y6. Každopádně pro selfie nadšence tento telefon určitě taktéž není.

Aplikace fotoaparátu je z pohledu možností nastavení zcela totožná s modelem Y6. Ochuzena je o volbu barevných filtrů, možnosti přidávání vodoznaku či ostření na celou plochu scény.

ZÁVĚR

V úvodu recenze jsem se zmiňoval o nutnosti výrobce škrtat, když tento telefon připravoval, což je vzhledem k ceně 2 990 Kč logické. Někde mají škrty vzhledem k zaměření telefonu smysl. Nenároční uživatelé se obejdou bez čtečky otisků prstů, hlasitého reproduktoru, kvalitního přenosu hlasu při volání s VoLTE, či některých vyspělejších funkcí systému. S přimhouřením oka lze tolerovat jen 16 GB interní paměť, když ji lze snadno rozšířit paměťovou kartou. Zavřít obě oči pak musím nad 2 GB operační pamětí, která má největší podíl na ne zcela rychlých odezvách systému i aplikací. Ale chápu, že jde o absolutní základ v nabídce chytrých telefonů a zde se zatím 3 GB paměť nenosí.

Pochvalu si telefon zaslouží za stabilitu systému, který běží bez pádů a totéž platí i pro aplikace. Chvályhodné je, že i na takto levný telefon výrobce uvádí aktualizace. Snad v budoucnu dorazí i taková, která pomůže fotoaparátu v lepším ostření. Kladné body lze dále přičíst za dobře zpracované tělo, možnost použití dvou SIM karet a micro SD karty naráz i přibalenou ochranou fólii na displej. Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení společnosti Huawei.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.