Hodnocení recenzenta

Huawei Y6 Prime přichází s velmi zajímavým poměrem mezi cenou a užitnou hodnotou. Nohy mu ale podráží nepříliš podařené fotoaparáty.

7
Hodnocení recenzenta

Pokud hledáte nový chytrý mobilní telefon a jste poměrně značně omezeni cenou, nemusíte nutně zoufat. Nabídka cenově dostupných telefonů je dnes velmi bohatá. Samozřejmě musíte počítat s kompromisy jak ve výbavě a výkonu, tak po stránce kvality fotoaparátu. Jak velké tyto kompromisy jsou u nového modelu Huawei Y6 Prime a zda se nevyplatí příplatek 900 Kč za vyšší model Y7 Prime, odpoví následující recenze. Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení společnosti Huawei.

BALENÍ

U telefonu nižší třídy nelze očekávat žádné nadstandardní příslušenství, neměl ho nakonec ani model Y7 Prime, jehož balení kopíruje i Y6 Prime. Počítejte tedy s trnem na šuplík SIM karet, nabíječkou s USB kabelem a nadstandardně bohatou brožurkou s návodem v mnoha jazycích. Otázka je, kdo z neznalých chytrých telefonů ji bude studovat. Nicméně dobré je, že ji výrobce přibalil.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

U modelu Y7 Prime jsem chválil zpracování a vzhled, který si nezadal s výrazně dražšími telefony. Kupodivu totéž mohu říci i o tomto levnějším modelu. Černou a modrou variantu telefonu jsem v rukou neměl, takže nemohu říci, zda i ty vypadají tak dobře, jako toto zlaté provedení. Tělo je sice plastové, ale nemáte příliš šanci to bez důkladného zkoumání poznat. Lesklý boční rám si po stránce vzhledu s kovem nezadá a totéž platí o matných zádech. Vzhled se zkrátka povedl na jedničku a stejné hodnocení bych udělil i zpracování. Jednotlivé díly perfektně lícují, vše pevně drží a žádných pazvuků se nedočkáte ani při silném stisku.

 

Rozložení jednotlivých komponent po těle telefonu je zcela tradiční, tápat tedy nebudete. Tlačítka s dobrou odezvou jsou na pravé straně, čtečka na zádech dostatečně daleko od čočky fotoaparátu, audio konektor na vrchní straně a ta spodní patří mikrofonu, reproduktoru a microUSB konektoru. Reproduktor dokáže hrát hodně hlasitě a překvapivě dobře. Zvuk je sice trochu zastřený, ale bez problémů snese srovnání i s výrazně dražšími telefony.

Čelní straně dominuje displej s příjemně tenkými rámečky v obou osách. Displej chrání nalepená ochranná fólie, je však velmi snadné ji poškrábat. Výměnám se určitě nevyhnete. Dobře využitá čelní plocha se podepsala na kompaktních rozměrech, které činí 152,4 mm na výšku, 73 mm šířky a tloušťka pak jen 7,8 mm. Hmotnost 150 gramů je pak pro telefon těchto rozměrů tak akorát.

Nad displejem sídlí tradiční přední kamera, notifikační RGB LED a infračervený snímač pro odemykání telefonu obličejem. Pro tento způsob odemykání platí totéž, co jsem psal u modelu Y7 Prime, tzn. musíte nejdříve stisknout boční tlačítko, příp. poklepat na displej a spoléhat na dobré světelné podmínky. Rychlé ani pohodlné to není a budete raději akceptovat odemykání pomocí čtečky otisků prstů, k jejíž funkčnosti nemám sebemenší výhrady.

DISPLEJ

Začnu nejprve několika strohými údaji. Úhlopříčka činí 5,7 palce, poměr stran je 18:9 a rozlišení 1 440×720 px. Panel je typu IPS, kterému vzhledem k ceně telefonu nelze z pohledu barev nic moc vytknout. Pokud byste měli potřebu si barevné podání upravit, lze to provést v nastavení telefonu. Zde si také můžete aktivovat čtecí režim, který omezí modré světlo. Displeji samozřejmě nechybí automatická regulace podsvícení, která funguje rychle a spolehlivě. Maximální jas zajistí solidní čitelnost i na přímém slunci, ten minimální je pak dostatečně nízký i pro pohodlné používání v noci.

 

HARDWARE A VÝKON

Srdcem telefonu je procesor Snapdragon 425 s grafickým jádrem Adreno 308. Samotný procesor nabízí čtyři jádra s frekvencí 1,4 GHz a solidní funkční výbavu, kterou ovšem výrobce telefonu plně nevyužil. O tom ale budu psát až později. Výkon tohoto procesoru je dostatečný jak pro systém, tak běžné aplikace. Výrazně horší už to ale je s grafikou, která je opravdu velmi slabá, a proto s žádnými graficky náročnějšími hrami vůbec nepočítejte. Celkové skóre v Antutu dosáhlo necelých 47 tisíc bodů, ovšem GPU nasbíralo jen velmi nízkých 1 722 bodů, což je cca pětkrát méně než u modelu Y7 Prime se starším Snapdragonem 430.

Rychlost použité flash paměti je srovnatelná taktéž s modelem Y7 Prime. Žádné rychlostní rekordy čekat nemůžete, na plynulost systému to však nemá žádný zásadní vliv. Přesun souborů z a do telefonu dokáže téměř plně využít rozhraní USB 2.0, což znamená, že kopírování souborů se pohybuje okolo 25 MB/s.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Ani v této části se nevyhnu srovnání s modelem Y7 Prime a nutno říci, že pro Y6 Prime vychází toto srovnání více než dobře. Důvodem je použití naprosto totožné verze systému, tzn. Android 8.0 s nadstavbou EMIU 8.0. Veškerá nastavení, volby a možnosti máte i u telefonu s nižší cenovkou naprosto stejné, včetně možnosti aktivace zjednodušeného režimu a předinstalovaných aplikací, a za to patří výrobci určitě palec nahoru. Jediná drobnost, která není dotažená k dokonalosti je výběr motivů. Kromě výchozího v nabídce žádný jiný není a chybí i možnost stažení.

Pokud máte obavu, že s méně výkonným hardwarem bude systém hůře použitelný, můžete být v klidu. Systém funguje naprosto plynule a s přihlédnutím k použitému procesoru i svižně. Při běžném používání se téměř žádného zadýchání nedočkáte. Občas si sice na nějakou akci chviličku počkáte, ale to cílové skupině tohoto telefonu vadit nebude, pokud si toho vůbec všimnou. Optimalizace systému se tedy povedla na výbornou.

BATERIE A VÝDRŽ

O něco menší displej a o něco menší výkon oproti Y7 Prime a baterie se stejnou kapacitou 3 000 mAh vyvolávaly ve mně naději, že bych se na dvoudenní výdrž mohl bez problémů dostat. Bohužel, nestalo se tak, ale shánět se po nabíječce až druhý den večer dá s Y6 Prime výrazně méně práce. Pod dvacet procent kapacity jsem se při mém běžném používání, které zahrnuje neustálou synchronizaci dvou mailových účtů, on-line komunikaci, web, několik hovorů denně i méně náročné hry, dostal v pozdním odpoledni. Stejně dobré pocity ve mně zachoval telefon, když bez využití ležel, kdy spotřebovával jen minimum energie a v režimu letadlo přes noc ubyla jen 2 % kapacity.

Očekávat, že by níže postavený telefon v nabídce předčil ten lepší, by bylo bláhové, což se potvrdilo u nabíjení. Už při vybalování telefonu jsem při pohledu na přibalenou A1 nabíječku věděl, že nabíjení bude stejně zdlouhavé jako u Y7 Prime. Při jejím používání se baterie do plné kapacity dostala po nekonečných třech hodinách. Dlouhé nabíjení zamrzí o to víc, že použitý čipset si rozumí s technologií rychlého nabíjení. Pomoci si ale můžete jinou, ideálně 2A nabíječkou, která zkrátí dobu nabíjení o cca 45 minut.

 

KONEKTIVITA

Od telefonu s cenovkou pod čtyři tisíce korun asi nikdo nečeká kompletní nabídku bezdrátových rozhraní, ale uvidět v nastavení volbu VoLTE mě velmi příjemně překvapilo a výrobce si za implementaci této technologie zaslouží velkou pochvalu. Absenci NFC dokážu u tohoto telefonu bez větších potíží tolerovat. Totéž platí o RDS u FM rádia. Méně shovívavý jsem ale u 5 GHz Wi-Fi. Alespoň, že nechybí rychlé přenosy 802.11ac v pásmu 2,4 GHz. Pochvalu si ale telefon zaslouží za citlivost i stabilitu signálu bezdrátové sítě. Bluetooth 4.0 fungoval po celou dobu testování bez potíží, a to jak s náramkem Mi Band 2, tak s handsfree v autě.

GPS

Lokalizační služby zastupuje GPS a Glonass, čímž podobnost s vyšším modelem končí. Absenci BDS a elektronického kompasu bez problémů akceptujete, horší už je to s přesností. Jde o první telefon s čipsetem od Qualcommu, který jsem měl v rukou s takto nepřesnou GPS. Pro navigaci v autě je samozřejmě přesnost dostatečná, pro geocaching už ale ne. Ustřelování při chůzi není ojedinělé, což dokazují přiložené obrázky. Fix je naštěstí velmi rychlý.

FOTOAPARÁTY

Až doposud se kromě slabšího výkonu Y6 Prime od Y7 Prime nijak výrazně nelišil. Ten hlavní rozdíl ovšem zaznamenáte u fotoaparátu. Na duální zadní kameru můžete zapomenout, je zde jediný 13 Mpx snímač s PDAF ostřením. To je sice celkem rychlé, ale výsledná kvalita fotek rozhodně nenadchne. Mdlé barvy se ještě dají případně dodatečně poupravit, ale přepálená světlá místa a velmi malá kresba, kdy se detaily výrazně slévají, už ne. HDR režim dokáže přepálená místa vylepšit, zázraky ale nečekejte. Lepší už jsou fotky v místnosti či za šera. Obrazový šum samozřejmě ve fotkách je, ale nejde o nic dramatického. S bleskem alespoň na kratší vzdálenosti mizí šum téměř úplně. Vyloženě špatných fotek se pak dočkáte po přepnutí na přední kameru, však se podívejte na přiložené vzorky. Milovníci selfie ať se tomuto telefonu obloukem vyhnou. K fotkám přikládám i výřezy v původní velikosti.

Naproti nízké kvalitě fotek stojí videa, jejichž kvalita mě naopak příjemně překvapila. Kamera spolehlivě zvládá vyrovnávat přechody mezi slunečnými a stinnými scénami a přepálená místa se ve videu zdaleka tolik nevyskytují. Maximální rozlišení je Full HD při 30 sn./s. Optická i elektronická stabilizace samozřejmě chybí.

Aplikace fotoaparátu nabízí základní možnosti nastavení a devět barevných filtrů. Nechybí vodoznak či možnost ukládání GPS pozice. Ergonomie aplikace nijak neexceluje, ale to budoucím majitelům nijak vadit nebude. Jim bude stačit tapat na tlačítko spouště a fotit.

ZÁVĚR

A jsme na konci recenze a zbývá tedy posoudit, zda má smysl ušetřit 900 Kč oproti modelu Y7 Prime. Já osobně bych si tuto částku připlatil, pokud ale chcete o něco menší telefon a nevadí vám nízký grafický výkon a podprůměrný fotoaparát, pak si za ušetřené peníze raději užijte jiné radovánky. Mezi silné stránky tohoto telefonu určitě patří konstrukce a dobré dílenské zpracování, aktuální verze Androidu s nadstavbou EMUI i slušná výdrž na baterii. Mezi disciplíny, ve kterých se telefonu nedaří, patří dlouhé nabíjení, již zmíněné fotoaparáty a nepřesná GPS. S ní by se ale určitě něco dalo dělat budoucí aktualizací firmwaru.

Za zapůjčení telefonu k recenzi, jehož aktuální cena činí 3 990 Kč, děkujeme oficiálnímu českému zastoupení společnosti Huawei. A pokud vás zajímá, jak si povede poslední a nejlevnější telefon z řady Y, tedy model Y5 Prime, zůstaňte dál věrni stránkám Gizchina.cz. Na recenzi se již pracuje.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.