Tenhle článek nebude o novém mobilu nebo tabletu. Najdete v něm jen subjektivní pocity a názory, které se s vašimi vůbec nemusí potkat. Berte to jako formu blogu nebo zpovědi. Hned na úvod se musím přiznat, že jsem závislý. Není to ale závislost na cigaretách (ani se zelenou náplní) ani na alkoholu (max 5 piv za večer), ale na nákupech z Číny. A jak se to projevuje?

Výsledek je ten, že každý týden mám ve schránce obálku z nápisem Hong Kong, Shenzen a podobně oblíbené dovolenkové destinace. Celé to ale začalo před pár lety nevinným hledáním dílů na mého veterána na Ebay. Po prvotním strachu ze založení služby PayPal jsem si objednal něco z Anglie. A i když se to na první pohled nezdá, tady začala cesta „do ráje“ levné elektroniky.
 
Objevil jsem doménu Ebay s koncovkou .com a na ní nekonečný počet prodejců z Asie. Koupě USB kabelů, fólií na mobily, redukce z čehokoliv na cokoliv (zejména kabely k TV, které nefungovaly), držáku na mobil do auta až po dotykové vypínače do bytu. Celkový počet už překročil 300 balíčků/obálek, to mnohokrát po více kusech (vždy drobnosti po pár USD), a to nepočítám e-shopy jako Coolicool a Gearbest.

Doba Gearbest pro mě začala tak dva roky zpátky. Možnost za nákup sbírat body (když přidáte recenzi, video a foto) a následně je proměnit za peníze/slevu při dalším nákupu mě pohltila. Kupoval jsem věci za pár USD, psal krátká hodnocení, přidával videa jen abch si pak přišel až na částku kolem 25 USD. Tehdy byl ten pravý čas koupit si robotický vysavač ILIFE A4. Bylo mi jasné, že mi tenhle balík skočí na celnici, stejně jako pár mobilů a tak mě napadlo jednoduché řešení.

Začal jsem hledat to co chci v EU skladech těchto prodejců. Výhoda je zejména v čase dodání (běžně do týdne) a odpadne mám návštěva celnice, nebo papírování. Nevýhodou je vyšší cena, i když mnohdy to je jen 10-30 USD a také je dost málo položek v těchto skladech. Ale i tak doporučuji se vždy podívat,  pokud se jedná o dražší věc.
Tak či tak se vám doma začnou hromadit věci, které časem hodíte do krabice a už je nikdy nevyndáte. U mě je to kamera do auta za 14 USD, která se nezapne i když je nová. Příslušenství ke GoPro, které jsem nikdy nevyužil a nebo nešlo použít (video o červeném filtru). A taky po čase vyhodíte asi pět ošoupaných krytů na mobil, které jste levně koupili, ale ony vydržely jen krátce (video zde).
Život v závislosti na čínských produktech je o to těžší, že čínští obchodníci vám vše slíbí a odkývají a i přes to pak čekáte další měsíc, než ten blbý vypínač dorazí a kdo ví zda už bude funkční. Vrcholem mé kariéry nebyl nákup drahého vysavače nebo mobilu, ale první pokus koupit oblečení z Číny. Sám nevím, co jsem za 10 USD od toho čekal. Dobrou velikost pro Evropana? Ne, velikost L si opravdu nekupujte, bude to malé. Pod názvem mikina něco přes co nevidíte světlo? Ne, je to tenčí než triko. Nebo hadr na podlahu pro manželku? Ne, je to tak umělé, že to nesaje ani vodu. Nákup oblečení u mě skončil jediným kusem a nikdy více. I tak jsem se nepoučil a nakupuji každý měsíc dvě až tři věci, které mě potěší vždy, když rozbalím obálku.

Dnes mi v bytě běhá vakuový vysavač z Číny. Na zdi mám dotykové vypínače z Číny. Nad kuchyňskou linkou svítí LED pásek z Číny. V kapse nosím telefon od Xiaomi. Na ruce chytré hodinky od Ulefone (video zde), které používám už jen jako normální hodinky a nebaví mě být ozařován Bluetooth přenosem. V autě mám držák na mobil, tablet, nabíječku (Roidmi) a pár kabelů z Číny. Kdo ví, kolik peněz mě to už stálo a kam to celé povede.

Bohužel se internetem šíří informace o roku 2021, kdy Evropská unie chce zrušit limit 22 euro a všechny zásilky by řešila celnice. To asi není moc kapacitně reálné a taky kdo u zásilky za 50 Kč uhradí náklady na celní řízení? Nějaké info najdete např. v článku zde,

Jak to máte vy s vaší závislostí na produktech z Číny?

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.