I když to vypadá, že se telefony značky Sony pomalu propadají na okraj zájmu a firma samotná signalizuje pomalé opouštění mobilního trhu, tak na poli senzorů určených pro mobilní fotoaparáty se jedná o naprostou špičku a na tom se ani výhledově mnoho nezmění. Japonská firma čerstvě představila zbrusu nový CMOS senzor IMX586 se závratným rozlišením 48 megapixelů.

Půjde tak samozřejmě o světovou premiéru podobně velkého rozlišení pro senzor mobilního telefonu a firmě se podařilo všechny tyto megapixely napěchovat dovnitř díky pouze 0.8μm velikým pixelům. Což bude mít blahodárný efekt na kvalitu snímků samotných a jistě k ní přispěje i vestavěná nová kontrola expozice a zpracování signálu, která by měla zaručit až čtyřnásobně větší dynamické rozpětí než u současných senzorů.

Dále by pak měl senzor mít barevný Quad Bayer filtr, ve které jsou sousedící 2×2 pixely vždy ve stejné barvě a díky tomu je dosažena vyšší citlivost při focení. Sony slibuje u nového senzoru obecně ostřejší fotografie s nižším šumem, ale jak známo, slibem nezarmoutíš.

Nový senzor Sony IMX586 by měl být dostupný už někdy v září a velcí hráči na telefonním poli se na něj určitě okamžitě hladově vrhnou. Zatím není jasné ve kterých modelech se IMX586 poprvé představí, ale dá se očekávat, že půjde až o kousky vadné v roce 2019. A půjde určitě o drahé high-kusy, protože cena senzoru samotného není zrovna nízká s cenovkou 3000 jenů, tedy asi 27 dolarů.