O novém high-end procesoru Kirin 980 z domácí výroby čínských Huawei se už opatrně špitá poměrně dlouho a křemíkový hrdina by měl být poprvé oficiálně představen během zářijového veletrhu IFA 2018 v Berlíně. Už dnes se však na světlo dostaly díky čínským stránkám ITHome podrobnější detaily o specifikacích tohoto procesoru. A nebude to tedy žádné ořezávátko…

Čínské zasvěcené zdroje jsou přesvědčeny, že by Kirin 980 měl používat kombinaci jader Cortex-A77 a Cortex-A55, přičemž půjde samozřejmě o osvědčenou úspornou architekturu big.LITTLE. A protože bude procesor osmi-jádrový, tak budou jádra spravedlivě rozdělena mezi cluster čtveřice výkonných jader Cortex-A77 doplněný clusterem se čtyřmi šetřících jader Cortex-A55. Maximální frekvence pak bude dosahovat 2.8 GHz a procesory by měly být vyráběny 7nm FinFet výrobním procesem v režii firmy TSMC.

V minulosti i velmi výkonné vlajkové Kiriny trpěly v porovnání se Snapdragony nízkým grafickým výkonem, ale Kirin 980 hodlá tento letitý problém nechat zcela v prachu. Nově designované grafické jádro přímo z produkce Huawei by podle prvních zpráv mělo být až 1.5x rychlejší než Adreno 630, které je součástí Snapdragon 845. Prvními telefony s Kirinem 980 by pak měly být chystané modely Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro, přičemž Mate 20 už jsme mohli vidět ve výsledcích Antutu s brutálními výsledky přesahujícími 350.000 bodů. Kirin 980 opravdu nebude jen kosmetickým vylepšením oproti minulé generaci a Qualcomm by měl konečně dostat rovnocenného soupeře i ve grafickém výkonu procesorů.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.