Malý a poměrně utajený tým Google vývojářů pracuje už dva roky na novém operačním systému s názvem Fuchsia OS, který by měl v budoucnosti nahradit stávající Android, jenž je v současnosti dominantním mobilním OS.

Projekt Fuchsia OS je od prvopočátku navrhován tak, aby překonal určitá omezení Androidu a byl naprosto funkční pro všechna zařízení od různých gadgetů až po velké přístroje.

Měl by vyhovovat hlasovým asistentům a častým bezpečnostním záplatám. Neměl by kolidovat ani s rychle se rozvíjející podporou AI, která se například v letošním roce stala u mnoha výrobců stěžejní.

Vize vývojářů z projektu Fuchsia OS je velmi ambiciózní. Chtěli by vytvořit unikátní a přitom jednoduchý operační systém, který by dokázal běžet na všech zařízeních, která nyní používají Android OS.

Nový systém by měl zahrnovat přísná bezpečnostní opatření, šifrované uživatelské klíče a nástroje pro ochranu soukromí a informací při každé aktualizaci software.

To současný Android, který byl vyvinut v době, kdy se začaly vyrábět chytré telefony s dotykovými displeji zvládá s určitými problémy. Jistá omezení má i v oblasti hlasových aplikací, které budou velmi brzo značně rozšířené. Fuchsia OS bude mít hlasovou interakci přímo v jádru.

A kdy by měl Fuchsia OS Android nahradit? Podle prohlášení Fuchsia týmu, které je reakcí na článek v Bloomberg, se tak nestane dříve než v horizontu pěti let. Stále totiž existují určité rozpory mezi Google a týmem Fuchsia.

Ty se týkají především ochrany soukromí, která by měla být u nového systému velmi precizní, což by však mohlo omezit obchodní záměry Google, který využívá určitá osobní data uživatelů pro cílenou reklamu. A jde zde i o používání Chrome OS, který je stejně jako Android postaven na linuxovém jádru, kdežto Fuchsia OS používá Zircon jádro, které se od Linuxu značně odklonilo. Okamžitý přechod z Androidu na Fuchsia by byl tedy poměrně komplikovaný a některá zařízení by tak mohla být naprosto nepoužitelná.

Na druhou stranu by pro Google přechod z platformy Linux mohl být přínosný. Android totiž využívá technologii, kterou distribuuje společnost Oracle, se kterou jsou v dlouholetém sporu, protože Oracle tvrdí, že jim Google ukradl software Java. Odklon od Linuxu by tento spor mohl elegantně vyřešit.

Myslíte si, že Fuchsia OS je systémem budoucnosti? Bude přechod z Androidu na nový systém přínosný pro nás uživatele? Chtěli byste systém, který zaručí větší ochranu soukromí? Komentáře pod článkem jsou vám k dispozici.