Hodnocení recenzenta

Huawei Y7 Prime nemá ambice oslňovat svým výkonem či nadstandardními funkcemi. Běžného uživatele bez přehnaných nároků určitě uspokojí a bude mu dobrým společníkem.

7.5
Hodnocení recenzenta

Ačkoli bylo o společnosti Huawei v poslední době slyšet zejména v souvislosti s nadmíru podařenými telefony řady P20, nezapomíná tento čínský gigant ani na uživatele s výrazně menšími nároky a rozpočtem. Jejich potřeby v minulosti uspokojovaly telefony řady Y, která po dvou letech opět na našem trhu přivítala hned tři nové modely s označením Y5, Y6 a Y7 Prime. Aby se označení nepletlo s dřívějšími modely, uvádí Huawei v označení i letopočet. Mně se do rukou dostala nejvýkonnější verze Y7, která se zejména po stránce designu inspirovala u telefonů již zmíněné řady P20. Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme českému zastoupení společnosti Huawei.

BALENÍ

Obsah balení je tak tradiční, jak jen to jde. Nabíječka, kabel s microUSB konektorem a trn pro šuplík SIM karty. Nezvykle tlustá je ale přiložená brožurka, ve které jsou popsány v mnoha jazycích jednotlivé prvky na telefonu, jako fotoaparáty, čidla apod. Huawei pravděpodobně počítá, že telefon budou kupovat uživatelé s minimální znalostí chytrých telefonů a proto je chce důkladně obeznámit s tím, čím je vlastně telefon vybaven.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Pokud byste dostali telefon do rukou bez informace, o jaký model se jedná, jsem si jistý, že cenu budete hádat výrazně vyšší, než jaká skutečně je. To obzvlášť platí o této modré verzi. Lesklá záda s velmi efektním měňavým efektem hodně připomínají letošní top modely řady P20. Stejnou barvu i lesk najdete na jednolitém rámu, u nějž si nejsem jistý, zda je kovový či ne. Pokud není, kov imituje velmi zdařile. Slícování zad a rámu nelze nic vytknout. Totéž platí i pro přední část s displejem. Ten je proti poškrábání chráněn nalepenou fólií.

Ovládací prvky a konektory jsou na svých obvyklých místech, tzn. tlačítka napravo, šuplík na SIM karty a microSD kartu nalevo. Pokud vám vadí hybridní sloty, tento Huawei vás potěší, jelikož pojme současně jak dvě SIMky, tak i paměťovou kartu. Na spodní straně je tradiční hlasitý reproduktor, jehož projev je typicky mobilní, tzn. sice hlasitý, ale plochý. Uprostřed je tradiční USB konektor, bohužel ne v provedení USB-C. Nalevo pak našel své místo konektor pro sluchátka. Rovná záda narušuje vystouplý duální fotoaparát s LED bleskem a čtečka otisků prstů. Ta reaguje bleskově a spolehlivě.

Přední strana telefonu patří displeji s úhlopříčkou 5,99 palce, který se veze na aktuální vlně širokoúhlých displejů s poměrem stran 18:9 a poměrně úzkých rámečků. Nad displejem, v levém horním rohu, sídlí notifikační RGB LED s dobrou viditelností. Hned vedle našla své místo čočka předního fotoaparátu, která slouží i pro odemykání telefonu rozpoznáváním obličeje. Nejedná se však o pokročilý 3D systém, jako např. u modelu P20, ale jen o porovnání obličeje s uloženou fotkou. Rozpoznávání funguje poměrně spolehlivě, jenže je potřeba telefon probudit bočním tlačítkem a poté během cca půl sekundy dojde k odemknutí telefonu. Upřímně, rychlejší je to pomocí čtečky, i když je umístěna na tom neoblíbeném místě na zádech.

Výška telefonu se díky displeji vyšplhala na nemalých 158,3 mm, šířka 76,7 mm také není z nejmenších, tloušťka pak činí příjemných 7,8 mm. Hmotnost 155 gramů je znát, ale žádný otesánek telefon určitě není a v ruce se drží velmi dobře.

 DISPLEJ

O úhlopříčce 5,99 palce a poměru stran 18:9 jsem se již zmínil. Ze strohých čísel tedy zbývá doplnit rozlišení, které činí 1 440 x 720 px. Jedná se o obdélníkový panel s nižším ze dvou používaných rozlišní u těchto typů displejů. Upřímně se přiznám, že jsem to ale vůbec nepoznal. Písmo i ikony jsou ostré a dobře čitelné. Použitý IPS displej patří k těm z levnějších z produkce, barvy má lehce bledší a ne všechny odstíny dokáže plně zobrazit. V porovnání s nedávno testovaným displejem v telefonu Uhans K5000 je to ale o řád lepší displej a pokud nejste zvyklí na AMOLED nebo špičkové IPS panely, asi si toho ani nevšimnete. Barevné podání si v nastavení můžete upravit dle potřeby i ručně či automaticky aktivovat čtecí režim, který eliminuje modré světlo.

Regulace jasu funguje spolehlivě a rychle. Minimální hodnota jasu je dostatečně nízká i pro noční aktivity. Ta maximální ale na úplně pohodlné používání na slunci nestačí a musíte se na displej mnohem víc soustředit, nebo si displej trochu zastínit.

HARDWARE A VÝKON

Výrobce v případě tohoto telefonu vsadil na podařený, ale postarší čipset Snapdragon 430, kterému sekunduje 3 GB operační paměť a 32 GB vnitřní úložiště. Od procesoru neočekávejte plynulé hraní náročných her, na ty jednodušší a běžné činnosti však stačí. Občas se sice při spouštění aplikací nedočkáte úplně bleskové reakce, ale to může být způsobeno i optimalizací systému. Vzhledem k zaměření telefonu však jde jen o velmi malou výtku. Náročný uživatel si tento telefon kupovat nebude.

Výsledek v Antutu dosáhl cca 50 tisíc bodů, což plně odpovídá nižší střední třídě. Tradiční test přehrávání videí v H.265 skončil očekávaným výsledkem, kdy si procesor poradí nejvýše s Full HD videem, což vzhledem k rozlišení displeje bohatě stačí. Sekvenční rychlost přenosu dat z a do telefonu se pohybuje kolem 25 MB/s.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Výrobce telefon vybavil Androidem 8.0 s tradiční nadstavbou EMUI, taktéž s označením 8.0. Odladění systému je podařené, aplikace nepadají, spouští se v rámci možností použitého hardwaru rychle, jen občas si na nějakou náročnější aplikaci počkáte. Pohyb a práce v samotném systému je ale zcela plynulá. V nastavení se opět potvrzuje, že telefonem bude chtít Huawei oslovit i nezkušené zájemce o chytrý telefon. Položka Jednoduchý režim zcela změní vzhled systému, který se vzdáleně může podobat mobilním Windows díky velkým dlaždicím na domovské obrazovce. Zároveň dojde i k výraznému zvětšení písma ve všech částech systému. Pokud tedy hledáte telefon i pro svoje rodiče, či aktivní prarodiče, může tento doplněk systému hrát výraznou roli při rozhodování o koupi.

Systému samozřejmě nechybí vlastní aplikace pro údržbu telefonu, možnost omezit vybraným aplikacím přístup k internetu přes datové připojení či Wi-Fi, možnost změnit vzhled pomocí motivů, nastavení prostředí pro ovládání jednou rukou, či probuzení telefonu dvojitým poklepáním na displej. Systém je také od výrobce vybaven předinstalovanými aplikacemi a hrami. Z aplikací to jsou Facebook, Netflix, Booking.com či eBay a lze je bez problémů odinstalovat. Totéž platí pro hry Dragon Mania, Puzzle Pets či Asphalt Nitro.

BATERIE A VÝDRŽ

Telefon je vybaven baterií s kapacitou 3 020 mAh, což vzhledem k velkému displeji není mnoho. Při mém běžném používání, zahrnující neustálé připojení k internetu ať už přes LTE či Wi-Fi, několik hovorů denně, pár desítek minut hraní méně náročných her, neustálá synchronizace dvou mailových účtů, komunikace přes Hangouts a prohlížení internetu, mi telefon vydržel jeden a půl dne. Víc jsem ani nečekal. Abych se po nabíječce začal shánět až druhý den večer, si moc neumím představit. Musel bych se v používání telefonu hodně krotit. Skvělou zprávou ale je, že při nečinnosti z baterie ubývá energie jen velmi neochotně. Přes noc, kdy byl telefon přepnut do režimu letadlo, pak ubylo jen jedno procento kapacity, což je skvělá hodnota.

Méně skvělé zprávy pak přichází, když dojde na nabíjení. Bezdrátový způsob příjmu energie výrobce telefonu nedopřál. Bohužel mu nedopřál ani pořádnou nabíječku, jelikož ta přibalená disponuje výstupním proudem 1A. Na nabití z 20 % do plné kapacity si tak počkáte předlouhé tři hodiny. Řešením je použít jinou nabíječku s 2A výstupem, která zkrátí nabíjení na přijatelnější dvě hodiny a patnáct minut.

KONEKTIVITA

Huawei Y7 Prime mě mile překvapil podporou VoLTE, což jsem u tak levného telefonu nečekal. Třikrát dražší Xiaomi Mi Mix 2S může tiše závidět. Bez problémů fungoval také Bluetooth ve verzi 4.2, telefon komunikoval se vším s čím jsem jej spároval. Zájemce o FM rádio Huawei taktéž potěší. Na RDS se však nedostalo. Totéž platí o NFC, což bych telefonu s cenovkou pod 5 tisíc Kč s přimhouřením oka prominul. Co už ale ne, je absence Wi-Fi v pásmu 5 GHz. Stabilita i citlivost této bezdrátové technologie byla naštěstí v pořádku, takže zde vás telefon již nemile nepřekvapí.

GPS

Lokalizační technologie podporuje tento telefon dvě, GPS a Glonass. Na BDS se nedostalo, což v našich končinách nebude nikomu vadit. Fix pozice byl okamžitý a přesnost výborná, telefon se tedy hodí i pro geocaching. Lokalizační služby navíc doplňuje elektronický kompas doplněný aplikací přímo od výrobce.

FOTOAPARÁTY

Hlavní kamera telefonu spoléhá na dva snímače, ten hlavní disponuje rozlišením 13 Mpx a autofokusem s fázovou detekcí, sekundární pak 2 Mpx a slouží pro lepší podání hloubky ostrosti. Aplikace fotoaparátu nabízí základní možnost nastavení včetně manuálního režimu. Nicméně drtivá většina uživatelů tohoto telefonu si nanejvýš nastaví rozlišení a bude už jen mačkat a fotit, příp. točit video.

Fotky jsou za dobrého světla celkem slušné, ale s příliš mnoho detaily nepočítejte, ty se slévají. Bohužel, kamera má tendenci výrazně přepalovat světlá místa a nepomůžete si ani přepnutím do HDR režimu. Rozdíl mezi fotkou bez HDR a s HDR je prakticky nulový. Protisvětlo je pro fotoaparát taktéž výrazný problém a výsledkem jsou tmavé části fotek zcela bez kresby. Fotky za šera pak dle předpokladu trpí na obrazový šum a moc tomu nepomůže ani blesk, se kterým jsou místa blíž k objektivu přepálená.

Přední kamera nabídne nadstandardních 8 Mpx, ale lepší kvalitu to nezaručuje. Fotkám chybí detaily a i za dobrého světla je patrný šum. Selfíčka na Facebook zvládnete, nic víc ale od přední kamery nečekejte.

Videa lze pořizovat se standardní rychlostí 30 sn./s nejvýše ve Full HD rozlišení. Kameře chybí jakákoliv forma stabilizace, je tedy potřeba na nějaký způsob zafixování při natáčení myslet. Ke kvalitě videa i zaznamenaného zvuku nemám zásadní výhrady, plně odpovídá cenové kategorii telefonu.

SELFIE STATIV

Ještě než se dostanu k závěrečnému hodnocení, zmíním se o dodávaném selfie stativu Tripod Selfie Stick, který mi k telefonu z českého zastoupení Huawei přišel. Je to stativ s modelovým označením AF14. Nejde tedy o žádnou žhavou novinku. Pokud jej budete používat jako stativ, potřebujete rovnou plochu, na kterou jej postavíte a bezvětrné počasí. Nízká hmotnost a rovné výklopné nožičky si s přírodou moc rozumět nebudou.

Jako selfie tyč pak poslouží tento výrobek dobře. Přes audiokonektor jej připojíte do telefonu a tlačítkem na madle aktivujete spoušť fotoaparátu. K vysunutí a zasunutí teleskopické tyče je však potřeba vyvinout trochu větší sílu.

ZÁVĚR

Huawei Y7 Prime (2018) je velký, hezký a cenově dostupný telefon. Vzhled této modré verze se opravdu povedl a může se směle postavit i dražším modelům. O tom, že se hned upatlá a budete jej pořád leštit, se asi netřeba zmiňovat. Pod líbivým kabátkem pak na vás čeká průměrný hardware, který svým výkonem nijak neoslní. Neznamená to však, že by telefon nefungoval. Odladění systému je provedeno velmi dobře a cílová skupina zákazníků tohoto telefonu bude určitě spokojena.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme českému zastoupení společnosti Huawei. Cena telefonu v době psaní této recenze činí 4 890 Kč, což je vzhledem ke schopnostem telefonu adekvátní cena.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.