Hodnocení recenzenta

Pokud vás doma nebaví hledat správnou nabíječku pro konkrétní telefon, sáhněte po univerzálním modelu od Xiaomi, který se nezalekne ani moderních laptopů.

10
Hodnocení recenzenta

Baterie, výdrž, nabíjení – to jsou jedny z nejdůležitějších informací, o které se při koupi nového elektronického pomocníka zajímáme. Kapacita baterie napoví, jak dlouho vydržíme pracovat, hrát či jen být na příjmu a doba nabíjení nám pak řekne, na jak dlouho budeme svázáni se zásuvkou. Asi netřeba vyjmenovávat, kolik zařízení dnes nabíjíme přes USB konektor a kolik se nám doma povaluje nabíječek a kabelů. Bez nich se asi těžko kdy zcela obejdeme, eliminovat ale množství nabíječek již dnes lze. Řešením může být např. šesti konektorová nabíječka Xiaomi, podporující různé protokoly rychlého nabíjení. Za její zapůjčení k testu děkujeme e-shopu Gearbest.

BALENÍ

Nabíječka dorazila v malé bílé krabičce s popisky pouze v čínštině, která vládne i přiložené brožurce. Kromě samotné nabíječky je přibalen odpojitelný síťový kabel s univerzální koncovkou typu IEC-320-C7. Výměna tohoto kabelu může přijít vhod, pokud nevlastníte redukci na českou síťovou zásuvku, kabel je totiž uzpůsoben pro čínské zásuvky. Ať už sáhnete po jiném kabelu nebo po redukci, obojí představuje náklady v řádu korun až desetikorun.

Poněkud zvláštní je, že se o tomto produktu Xiaomi na svých stránkách mi.com, případně xiaomi-mi.com vůbec nezmiňuje. Po pátrání na internetu jsem zjistil, že výrobcem je Jiangsu Zimi Electronic Technology Co., Ltd. Jedná se tedy o klasický případ, kdy Xiaomi pod svojí hlavičkou nabízí produkty jiného neznámého čínského výrobce.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Nabíječka o rozměrech 110 x 80 x 20 mm a hmotnosti 184 gramů je vyrobena z tvrdého lesklého bílého plastu. Zpracování mohu jen chválit, jednotlivé díly na sebe perfektně lícují, nikde se nic neprohýbá ani neskřípe. Zadní strana je využita pouze pro konektor napájecího kabelu. O připojení nabíječky k elektřině vás informuje bílá LED na vrchní straně. Veškeré USB konektory najdete na čele. Mezery mezi nimi jsou dostatečně široké, takže zapojíte i kabely s objemnějšími koncovkami.

ZKUŠENOSTI A POUŽITÍ

Pro nabíjení běžných zařízení je nabíječka vybavena čtveřicí bíle obarvených USB-A konektorů s jednotným výstupem 5V/2,4A. Následuje oranžově zbarvený USB-A konektor, který podporuje protokoly Apple 2,4A, Qualcomm QuickCharge 2.0 a 3.0, Huawei FCP a Samsung AFC. V řeči čísel jsou to výstupní hodnoty 5V/3A, 9V/2A a 12V/1,5A. Poslední USB-C konektor má totožné parametry, kromě podpory protokolu Samsung AFC. Navíc však přidává Power Delivery protokol. Celkový výstupní výkon nabíječky pak činí 60 W.

Při testování jsem se snažil nabíječku plně zatížit, tzn. připojil jsem šest telefonů, z toho dva podporující QuickCharge. Při delším nabíjení se horní část těla poměrně dost zahřála, tipuji k 50 stupňům, což ale není hodnota, která by výrazně zkracovala životnost vnitřních komponent. Během plného vytížení nedošlo ke snížení dodávané energie k připojeným telefonům, což jsem si kontroloval pomocí aplikace 3C Battery Monitor Widget nainstalované v jednotlivých telefonech. Stabilita i při plné zátěži je tedy bezproblémová.

ZÁVĚR

Xiaomi Multiport USB charger dělá přesně to, co výrobce v technickém popisu slibuje. Kvalita provedení je perfektní, stejně tak nelze mít žádné výhrady k poskytovanému výstupnímu výkonu. Díky široké podpoře protokolů rychlého nabíjení se tato nabíječka může stát šikovným pomocníkem pro domácnost s více telefony různých značek. Díky podpoře Power Delivery však můžete nabíječku použít i pro náročnější zařízení, jako jsou laptopy Apple MacBook Air či Xiaomi Mi Air.

Za poskytnutí nabíječky k recenzi děkujeme e-shopu Gearbest, kde si ji můžete objednat za aktuální cenu kolem 1 000 Kč. Výsledná cena vyjde téměř stejně, ať už si k základní ceně 36,55 dolarů připočtete DPH, či zvolíte dopravu EU Express, za kterou si Gearbest naúčtuje 10 dolarů. Pokud byste chtěli ušetřit, můžete zkusit nabíječku objednat se standardní přepravou leteckou poštou, za kterou připlatíte cca jeden dolar a risknete, že balík projde přes celnici bez povšimnutí příslušných pracovníků.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.