Hodnocení recenzenta
Pokud hledáte tablet na internet, hry a multimédia a jste ochotni si připlatit, pak je Huawei MediaPad M5 jasnou volbou.
Pokud se alespoň trošku zajímáte o oblast mobilních zařízení, určitě víte, že trh s tablety dlouhodobě a stabilně klesá. Příčin může být hned několik, ale hlavní je především vytlačování tabletů chytrými telefony. I výrobci vidí, že nemá velký smysl investovat prostředky do vývoje nových modelů, což opět nahrává klesajícímu zájmu zákazníků. O to víc věrní tabletoví zákazníci ocení nové duo z dílny Huawei s totožným označením MediaPad M5, které se od sebe liší některými prvky výbavy a hlavně velikostí. K nám na recenzi dorazila menší 8,4 palcová verze. Pokud dáváte přednost většímu displeji, najdete v obchodech i 10,8 palcový model. Za zapůjčení tabletu také hned na začátek musíme poděkovat českému zastoupení firmy Huawei.
BALENÍ
Po otevření bílé pevné krabice na vás žádné veliké překvapení nečeká, musíte se tedy spokojit se standardním obsahem v podobě brožurky, nabíječky, USB kabelu a USB-C redukce na sluchátka. Nechybí ani trn na šuplík se SIM kartou a paměťovou kartou, mnou testovaná verze totiž podporuje LTE. Potřebujete něco víc? Asi ne. Snad kromě ochranného krytu, který ale stejně jako u jiných tabletů musíte dokoupit zvlášť, což vřele doporučuji. Mně tablet dorazil s přibaleným originálním flipovým pouzdrem, které jednoznačně doporučuji přikoupit.
DESIGN A ZPRACOVÁNÍ
Psal jsem to v předchozích recenzích již několikrát, ale musím to zmínit znovu, zpracování svých produktů Huawei prostě umí. MediaPad M5 není výjimkou, slícování jednotlivých dílů je prostě dokonalé. Hmatem nemáte šanci přechody mezi hliníkovými zády a plastovými kryty antén rozpoznat. Rozměry tabletu činí 212,6 x 124,8 x 7,3 mm a hmotnost se vyšplhala na příjemných 316 gramů. Navíc díky zaobleným a lehce sešikmeným bokům padne tablet velmi dobře ruky.
Rozložení hardwarových prvků je totožné jako u telefonů. Na levý bok byl umístěn šuplík na SIM kartu a microSD kartu. Pravý bok patří dvojtlačítku pro regulaci hlasitosti a spouštěcímu tlačítku. Obě mají jistý stisk a dobrou odezvu. Výrobce je umístil pod boční hranu tabletu, což na jedné straně zabrání nechtěnému stisknutí, např. při přepravě v tašce. Bohužel to také znamená, že se tlačítka špatně po hmatu hledají i mačkají. Uložení tabletu do originálního pouzdra jejich dostupnost ještě zhorší.
Spodní strana tradičně obsahovala USB konektor, zde ve verzi USB-C. Po obou jeho stranách je vyvrtané perforování. To pravé slouží reproduktoru, levé mikrofonu. Stejné perforování najdete i na horní hraně tabletu, kde sídlí druhý reproduktor. Přední straně dominuje 8,4 palcový displej, u kterého je znát snaha výrobce o minimalizaci rámečků. Pod displejem je umístěna čtečka otisků prstů pracující bleskově rychle a spolehlivě. V nastavení jí pak lze využít jako primární ovládací prvek namísto virtuálních tlačítek. Nad displejem je tradiční čočka přední kamery a nechybí ani notifikační RGB LED. Krycí sklo se může pochlubit 2,5D zakřivením, což opticky tablet ještě zmenšuje. Škoda, že výrobce nesáhl po tvrzeném sklu nebo není alespoň nalepená ochranná fólie, sklo je totiž velmi náchylné na poškrábání.
Záda jsou zcela rovná a poměrně hladká, ve vlhkých rukách má tablet tendenci klouzat. Jednolitost zad narušuje jen čočka fotoaparátu umístěná v horním levém rohu. Po uložení tabletu do pouzdra je čočka mírně zapuštěná a lépe ji tak ochráníte před případným poškozením.
DISPLEJ
O velikosti displeje jsem se již zmínil, je potřeba doplnit jeho rozlišení. To činí 2 560 x 1 600 px, jemnost zobrazení je tedy výborná. Písmo, ikony, obrázky i videa ve vysokém rozlišení jsou krásně ostré. Výrobce použil IPS panel, který lze právem označit za špičkový. Barvy jsou příjemně živé, nikoliv však přesaturované. Navíc si je můžete uzpůsobit vlastním potřebám, možnosti v nastavení jsou poměrně bohaté. Nechybí ani ruční či automatická aktivace tzv. komfortního čtení eliminující modré světlo. Bez problémů funguje automatická regulace jasu, jehož rozsah umožňuje jak pohodlné noční čtení, tak i např. surfování po internetu za jasného dne. Určité skupině uživatelů bude vadit absence podpory stylusu, jako u deseti palcového MediaPadu.
HARDWARE A VÝKON
Výkonu má MediaPad M5 dost díky osmi jádrovému procesoru Kirin 960, což je loňský top model z dílny Huawei. Procesoru sekundují 4 GB operační paměti a 32 GB úložiště, které lze rozšířit až o 256 GB paměťovou kartu. Výkon procesoru stačí na jakoukoliv činnost, včetně hraní náročných her, což potvrzuje i výsledek v Antutu, ve kterém MediaPad dosáhl na 182 tisíc bodů. S čím si však tablet nerozuměl, byla 4K videa v H.265. Videa se přehrávala trhaně nebo s obrazovými artefakty, stropem bylo Full HD rozlišení. Lehce zklamaly i výsledky rychlosti čtení a zápisu interního úložiště. Na plynulost systému to však nemělo téměř žádný vliv. Sekvenční přenos dat z a do paměti tabletu se stabilně držel na úrovni 30 MB/s.
OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ
Jestliže mám v rukou zařízení značky Huawei, je jasné, že bude využívat firemní nadstavbu EMUI. Ta je v tabletu ve verzi 8.0 a stejné číselné označení nese i nainstalovaný Android. Není to tedy ta úplně nejnovější kombinace, jakou Huawei nabízí např. u telefonu P20, ale i tak si nebudete mít na co stěžovat. Systém je svižný, stejně tak spouštění aplikací či jejich přepínání. Vytknout musím zbytečně předinstalované aplikace a hry, které lze naštěstí bez problémů odstranit. Škoda také, že tablet nemá nějakou speciální „tabletovou“ aplikaci, zapomenout také můžete na tzv. Desktop režim, jako má velký MediaPad. Takto se tablet tváří jako přerostlý telefon. On jím také tak trochu je, jelikož podporuje telefonní funkce. Zavolat si klidně můžete, jen počítejte s tím, že hlas volaného je přenášen jen do reproduktorů.
BATERIE A VÝDRŽ
Kapacita baterie 5 100 mAh není pro tablet s výkonným čipsetem nijak naddimenzovaná hodnota. Jenže power management je vyladěný naprosto skvěle a MediaPad se tak může chlubit skvělou výdrží. Když jsem jej trápil celý den, abych vyzkoušel všechny funkce včetně fotoaparátu, GPS, volání a her, zastavila se večer kapacita baterie na 36 %. Samozřejmě, že tablet během dne i nečinně ležel. V těchto chvílích ubývala energie rychlostí pouhých desetin procenta za hodinu. Přes noc, kdy byl tablet zcela odpojen od sítí, ubylo pouhé 1 % kapacity.
Když už energie v baterii dojde, dokáže ji rychlo nabíječka s výstupy 5V/2A a 9V/2A plně nabít za hodinu a půl. Tak dlouho mi trvalo nabití ze zbývajících 19 % kapacity. Nabíjení drží konstantní rychlost 66 % za hodinu, a to až do téměř úplného nabití.
KONEKTIVITA
O podpoře LTE, včetně možnosti telefonování, jsem se již zmínil. Ať už sáhnete po této či jen Wi-Fi verzi, budete se moci spolehnout na komunikaci v pásmu 2,4 GHz i 5 GHz včetně nejnovějšího standardu 802.11ac. Dosah bezdrátové sítě je nadmíru dobrý a i při slabém signálu je dostatečně stabilní pro plynulé streamování videa. Bluetooth modul je ve verzi 4.2 a i ten fungoval naprosto spolehlivě. Do výbavy se nedostala NFC konektivita ani FM rádio. Absenci obojího lze bez problémů tolerovat. Totéž platí pro VoLTE, přeci jen tohle není primární zařízení pro telefonování.
GPS
Ano i na lokalizační funkci se dostalo, sice bez podpory GLONASS a BDS, což lze s klidem akceptovat. Fix byl bleskový a přesnost absolutně bezproblémová. U tabletu beru GPS jako doplňkovou funkci, i když chápu, že velký displej se např. pro navigaci v autě docela hodí. Výrobce navíc osadil i elektronický kompas, můžete tak s tabletem vyrážet i na túry do přírody.
FOTOAPARÁTY
Focení a natáčení videí s tablety bylo vždy bráno jako nouzové řešení, když jste zrovna neměli po ruce nic lepšího. Nic na tom nemění ani MediaPad M5. Hlavní snímač disponuje 13 Mpx rozlišením, fázovou detekcí ostření i elektronickou stabilizací videí. Na LED blesk už se ale nedostalo, je tedy potřeba pořizovat fotky i videa pouze za dobrých světelných podmínek. Výsledky vašeho snažení pak nejsou vyloženě špatné. Obrazová kvalita duálních fotoaparátů podpořená umělou inteligencí je pochopitelně výrazně lepší. Do galerie přidávám i výřezy fotek ve velikosti 1:1.
Elektronická stabilizace, kterou nemůžete aktivovat při natáčení záznamů ve 4K a Full HD s 60 sn./s je poměrně účinná a dokáže otřesy slušně eliminovat. Při rychlejších pohybech ale počítejte s pomalejším automatickým ostřením.
Přední 5 MPx kamera podává vcelku standardní výkony. Je ale pochopitelně ještě náchylnější na světelné podmínky.
ZVUK
Už na krabici najdete označení Harman Kardon a logo Hi Res Audio. Reproduktory, za kterými má stát věhlasná značka, hrají opravdu velmi dobře a i hodně nahlas. Tablet bez problémů ozvučí i velkou místnost. Zvukový projev je čistý a i poměrně bohatý. Basy jsou sice trochu plošší, ale to je vzhledem k velikosti reproduktorů pochopitelné. Filmové ozvučení zvládne tablet s naprostým přehledem.
Sluchátkový výstup, který musíte chtě nechtě řešit dodávanou redukcí do USB-C konektoru, poskytuje naprosto čistý zvuk, který uspokojí i náročnější posluchače. Huawei doplnil zvukové nastavení o vlastní technologii nazvanou Huawei Histen pro vytvoření 3D zvuku. Jednou to vyzkoušíte a více už nikdy. Vcelku zbytečná věc.
ZÁVĚR
Huawei MediaPad M5 je podařený tablet, se kterým je konzumace on-line i off-lilne obsahu skutečnou radostí. Hardware má dostatek sil na téměř jakoukoliv zábavu, systém je skvěle odladěn a ani výdrž na baterii vás trápit nebude. Bonusem navíc je výborný zvuk, podpora LTE a telefonních funkcí, GPS i precizní zpracování. Jenže bude to k prodejnímu úspěchu stačit? Cena 9 990 Kč za tablet ke konzumaci obsahu není malá. Bez LTE pak stojí o 1 400 Kč méně. Je ale také pravda, že konkurent v podobě Samsungu Galaxy Tab S3 je o hezkých pár tisíc dražší.
Na produktivní práci je tento 8,4 palcový tablet malý a chybí mu navíc podpora stylusu či desktop režimu. Tím se může pochlubit až jeho větší sourozenec, který může mít navíc připojitelnou klávesnici. Své zákazníky si MediaPad M5 určitě najde a pokud ti budou vědět, proč si jej kupují, budou s ním určitě spokojeni a já je od koupi rozhodně odrazovat nebudu.
Za zapůjčení tabletu k recenzi včetně flipového pouzdra ještě jednou děkujeme českému zastoupení firmy Huawei.