Hodnocení recenzenta

Uhans K5000 si pořídíte, pokud jste nenáročný uživatel, který vyžaduje především odolné tělo a je ochoten překousnout svérázné chování nainstalovaného systému.

5
Hodnocení recenzenta

Uhans K5000 je levný outdoorový telefon se zvýšenou odolností dle podmínek certifikace IP68. Je tedy vodě a prachu odolný, můžete se s ním ponořit až do hloubky 1,5 metru a díky robustnímu pogumovanému tělu a tvrzenému sklu mu neublíží ani pád na tvrdou zem. Jak si telefon povede v běžném životě se podívám v následující recenzi. Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme e-shopu Gearbest.

BALENÍ

Již na balení je jasně vidět, že máme co do činění s levným telefonem. V krabici najdete jen volně položený trn na šuplík SIM karet, který ale vůbec u tohoto telefonu nepotřebujete. Dále už jen nabíječku a USB kabel. Obojí je ledabyle zabaleno a vypadá to, jako by to již někdo používal. První dojem tedy nijak neohromí.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Tento telefon není, a ani si nehraje, na stylového fešáka, se kterým byste ohromovali kolegy na ranním meetingu. Robustní pogumované tělo s velkými tlačítky a zakrytovanými konektory jasně dává najevo, kde se Uhans K5000 bude cítit dobře. V chlapské ruce někde v terénu na stavbě nebo při outdoorových sportovních aktivitách. Rozměry telefonu činí 147 x 73,5 x 14,2 mm a hmotnost se vyšplhala na 210 gramů. Když vezmete telefon do ruky, máte pocit fortelného zařízení, a to je dobře.

Tlačítka a konektory najdete tam, kde jste zvyklí. Pravý bok patří zapínacímu tlačítku a dvojtlačítku pro regulaci hlasitosti. Na spodní straně sídlí microUSB konektor a hlasitý reproduktor s nepříliš kvalitním a plochým projevem. Na horní straně najdete konektor pro sluchátka s nepříliš širokým vykrojením v gumovém těle telefonu. Pokud mají vaše sluchátka širší koncovku kolem konektoru, nemusí se jej podařit do zdířky zasunout. Levý bok zabral hybridní slot pro SIM karty. Šuplík vytáhnete celkem lehce i krátkým nehtem. Pod ním je pak další tlačítko, kterým aktivujete funkci vysílačky, nebo-li push-to-talk. Všechna tlačítka mají poměrně silný odpor a musíte tedy vynaložit nemalou sílu pro jejich aktivaci.

Přední strana telefonu patří 5 palcovému displeji, trojici senzorovým nepodsvíceným tlačítkům a 5 Mpx přední kameře. Displej má být krytý tvrzeným sklem, přesto je na něm nanesena ještě ochranná fólie, což určitě není na škodu. Na zádech pak sídlí 13 Mpx fotoaparát, LED blesk a čtečka otisků prstů. Ta funguje svižně, ale nikoli příliš spolehlivě. Musíte se naučit trefit se prstem přesně na její střed, pak odemknete telefon bleskově. Nesmíte ale mít prst nebo čtečku mokrou, tím veškeré snahy o odemčení telefonu skončí. Boky zad jsou zaoblené a jejich rovná část má jemnou vroubkovanou strukturu. Obojí má za následek, že se telefon dobře drží a vůbec neklouže z ruky .

Výrobce se chlubí vysokou odolností dle IP68. Pár testovacích pádů na zem jsem telefonu dopřál, stejně jako ponoření do vody a obojí ustál bez úhony. Kryty konektorů těsní opravdu dobře. Pokud by vás lákala možnost natáčet podvodní videa či pořizovat fotky, musím vás zklamat. Jakmile se voda dostane k senzorovým tlačítkům, ty začnou reagovat, jako byste je mačkali a nic kloudného s telefonem už neuděláte.

 

DISPLEJ

HD rozlišení na displeji s pěti palcovou úhlopříčkou osobně označuji za použitelné minimum. Použitý panel u tohoto telefonu je sice IPS, ale na první pohled si nemůžete nevšimnout, že jde o levnou produkci. Barvy nejsou nijak živé ani věrné. Pozorovací úhly jsou však poměrně dobré a nezklame ani široký rozsah intenzity podsvícení. Bez větších problémů se dá s telefonem pracovat i na přímém slunci. Minimální jas pak nevypálí oči při nočním hraní či chatování. Bez potíží funguje i automatická regulace podsvícení.

Barevné podání si můžete upravit díky technologii MiraVision, která umožňuje zobrazení přepnout na „živé barvy“, příp. si barvy vyladit ručně dle vlastních preferencí, žádné zázraky ale nečekejte. Změny jsou jen minimální a velmi často je výsledek spíš horší, než lepší. Výrobce nezapomněl na možnost probuzení telefonu poklepáním na displej.

HARDWARE A VÝKON

Pravděpodobný výprodej skladů u MediaTeku využil Uhans a nakoupil více než tři roky staré čipsety MT6753, které pak našly své místo v modelu K5000. Procesor sám o sobě v době svého uvedení nabízel slibné parametry v podobě osmi výkonných jader postavených na architektuře Cortex A53, která se liší pouze frekvencí. Čtyři jsou taktovaná na 1,5 GHz a zbylá čtyři na 1,3 GHz. Grafický čip je Mali-T720. V době svého vydání to byl poměrně zajímavý procesor. Jenže čas je neúprosný a takto starý procesor už dnes mnoho parády neudělá. Ke cti mu ale mohu přičíst podporu přehrávání videí v HEVC kodeku.

Pro aplikace a systém je dále k dispozici 3 GB operační paměti a 32 GB interního úložiště. Reálně z něj je k dispozici 25 GB. Byť použité paměťové čipy taktéž nepatří k žádným rychlíkům, kopírování dat z a do telefonu dokázalo plně využít USB 2.0 rozhraní.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Nyní je tedy otázka, jak si postarší hardware poradí s operačním systémem Android 7, který je dodán v prakticky netknutém stavu. Jedinou předinstalovanou aplikací je Zello, kterou využijete pro on-line komunikaci namísto klasických hovorů. Aby vás druhá strana slyšela, musí mít taktéž Zello nainstalované a musíte na telefonu stisknout tlačítko, obdobně jako na vysílačce. Přenášený zvuk využívá Wi-Fi nebo datové přenosy. Wi-Fi budete v přírodě hledat horko těžko, rychlá data už asi snáze, ale i tak mi smysl této aplikace i extra tlačítka navíc uniká.

Zpátky ale k systému. Ten běhá poměrně svižně, což je určitě i zásluha čistého Androidu. Sem tam si sice na nějakou operaci počkáte, ale nejde určitě o nic tragického. Co už ale za tragédii označit lze, je extrémně agresivní power management system, který nadobro uspí téměř každou aplikaci. To znamená, že nebudete schopní přijímat zprávy z aplikací jako je Hangouts, Pushbullet, WatsApp či Facebook Messenger. Kupodivu Zello bylo k dispozici pořád. Naštěstí Gmail zůstává na pozadí stále živý a stane se jediným nástrojem jak být alespoň nějak on-line. Z výše uvedeného důvodu nelze ani říci jak dobře funguje multitasking, vždy si totiž počkáte, než se aplikace spustí.

V nastavení ale najdete i pokročilé funkce, jako je ovládání pomocí gest, přijetí či zahájení hovoru přiblížením telefonu k uchu nebo ztlumení zvuku otočením telefonu displejem dolů.

BATERIE A VÝDRŽ

Kapacita baterie se promítla do názvu telefonu, můžete tedy počítat s 5 000 mAh, od kterých lze očekávat solidní výdrž vzhledem k malému displeji s nižším rozlišením a agresivnímu power managementu. Jenže realita není nijak růžová. Druhý den večer jsem skončil na 40 % baterie. Přes noc v režimu letadlo dokázal telefon vysát z baterie kolem 8 % kapacity. Výdrž tedy taktéž není silnou stránkou tohoto telefonu. Pokud budete telefon na noc vypínat, lze se dostat na třídenní výdrž.

Bylo by velkým překvapení, kdyby byl telefon vybaven jakoukoliv formou rychlého nebo snad bezdrátového nabíjení. S dodávanou 2A nabíječkou si na plnou kapacitu počkáte. Z 15 % do plna trvalo nabíjení rovné dvě hodiny a padesát minut. Při nabíjení se dodávaná nabíječka dokázala pořádně rozpálit. O její dlouhé životnosti bych si velké iluze nedělal. Bohužel nemohu k recenzi připojit tradiční snímky obrazovky s průběhem spotřeby a nabíjení, jelikož i aplikace sledující hodnoty baterie systém nemilosrdně ukončuje.

 

KONEKTIVITA

Po předchozích zkušenostech se systémem jsem měl velké obavy, jak na tom telefon bude s bezdrátovou komunikací. V této oblasti jsem se naštěstí žádného nepříjemného překvapení nedočkal. Wi-Fi má sice horší příjem, ale je stabilní a nepadá. Pozitivní je, že telefon podporuje sítě v obou pásmech, ovšem jen ve standardu 802.11n. Přes Bluetooth jsem se připojil k handsfree v autě i k náramku Mi Band 2. Bez problémů funguje i LTE. S VoLTE samozřejmě počítat nemůžete. Totéž platí i pro NFC. Velmi příjemným překvapením ovšem byla přítomnost RDS u FM rádia. Jeho příjem mohu jen pochválit.

GPS

Na svých stránkách prezentuje výrobce tento telefon jako drsňáka pro outdoorové aktivity, což je logické vzhledem k odolné konstrukci. K tomu účelu je telefon vybaven elektronickým kompasem, senzorem magnetického pole i kompletní podporou lokalizačních technologií GPS, GLONASS a BDS. Papírově tedy není co vytknout. Jenže realita má k ideálu hodně daleko. Fix polohy zabere pár sekund, což lze bez potíží akceptovat, pak se ale opět ozve uspávání aplikací. Několikrát jsem zkoušel zaznamenávat pohyb pomocí funkce Stopař v aplikaci Mapy.cz. Záznam vždy bez problému začal a pokračoval i po zhasnutí displeje. Po jeho zapnutí se ale najedou přestala trasa ukládat. Podle všeho ke ztrátě GPS signálu nedošlo. Proč k tomu docházelo, jsem nerozluštil.

S elektronickým kompasem jsem se pak nedomluvil už vůbec. Správnou orientaci nebyl telefon schopen určit, ať jsem se snažil kompas kalibrovat sebevíc.

FOTOAPARÁTY

Hlavní fotoaparát disponuje 13 Mpx senzorem a přední 5 Mpx, oba mají být z dílny Sony. Pro focení je potřeba mít zajištěno vždy dobré světlo, pak lze kvalitu fotek označit za uspokojivou. Ostrost fotek se směrem k okrajům trochu vytrácí. Vyhněte se focení v protisvětle, s tím si fotoaparát příliš neporadí. Zcela zapomeňte na focení i jen za mírného šera nebo v místnosti. V těchto podmínkách jde kvalita fotek rapidně dolů. V nastavení aplikace nechybí režim HDR, u kterého je využíván systém složení dvou fotek s různou expozicí. Z tohoto důvodu je potřeba fotit jen statické scény a nejlépe s položeným či jinak zafixovaným telefonem.

O videu ve Full HD rozlišení při 30 sn./s lze říci totéž, co u fotek. Je potřeba dbát na dobré světlo. Nahraný zvuk je čistý a bez zásadních vad. To může závidět i čtyřikrát dražší Xiaomi Mi Mis 2S.  Samozřejmě zapomeňte na jakoukoliv formu stabilizace obrazu. Přední 5 Mpx kamera mě naopak příjemně překvapila. Na světlo je samozřejmě ještě náchylnější, ale na slunci dokáže udělat až překvapivě kvalitní obrázky.

ZÁVĚR

Uhans K5000 to od začátku u mě neměl lehké. Dostal jsem jej do ruky po té, co jsem nejdřív testoval skvělý Huawei P20 a po něm neméně podařený Xiaomi Mi Mix 2S, což jsou telefony z úplně jiného cenového spektra. Rozdíly jsou v tomto případě propastné. Zatímco oba zmíněné top telefony bych označil za manažery v obleku, Uhans K5000 je dělník v montérkách. Rozhodně to není urážka, je zkrátka určen pro úplně jinou skupinu zákazníků. Pogumované robustní tělo má své nesporné výhody. Ke kladům lze přičíst i poměrně svižný systém, jen kdyby tak tvrdošíjně neukončoval téměř všechny aplikace. Tím pozitiva tohoto telefonu končí. Ostatní vlastnosti a funkce jsou buďto průměrně nebo podprůměrné.

Komu tedy telefon doporučit? Uživateli, který telefon nepotřebuje jako svoji pravou ruku, občas se podívá na mail či zprávy na internetu, zahraje si nenáročnou hru a hlavně neřeší, jestli mu telefon upadne. A když ano, tak jej zvedne a on bez následků funguje dál.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme e-shopu Gearbest. Bohužel, telefon dorazil s notným zpožděním, takže tam už jej nyní nepořídíte. Pokud ale budete hledat, najdete jej v jiných i českých e-shopech za cenu pohybující se kolem 3 800 Kč.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.