Revoluční realizace nejprve velice povedeného konceptu Vivo Apex, představeného na únorovém/februárovom MWC v Barceloně, se dočkala po menších úpravách skutečné prodejní verze v podobě Vivo Nex a Vivo Nex Ultimate. Velkolepé uvedení se odehrálo včera (12.6.2018) ve večerních hodinách místního času v Šanghaji.

Hned na začátku musíme podotknout, že oproti konceptu Apex přece jen prodejní verze Vivo Nex doznala některých změn. Už z obrázků je na první pohled patrná lépe zapracovaná ergonomie přístroje, zakulacené hrany, tenčí tělo apod. Na trh se dostanou nakonec dvě, respektive tři verze. Nejde však o žádné verze S nebo Lite. Ač o Vivo s pouhým přídomkem Nex by se dalo mluvit jako o jakési odlehčené verzi. Společnost však nakonec přístroje vrhla na trh pod obchodními názvy Vivo Nex a Vivo Nex Ultimate (v tomto případě jde o dva přístroje, odlišující se kapacitou úložného prostoru).

Revoluční smartphone Vivo Nex Ultimate

A proč takový humbuk kolem Vivo ve srovnání s předváděčkami ostatních vlajkových lodí konkurenčních značek? Tak především o společnosti Vivo je známo, že jde o čínského inovátora, co se mobilních technologií týče. Vzpomeňme například na představení technologie čtečky otisků prstů implementovanou pod displejem přístrojem. Právě Vivo ji představilo jako první na světě.

No a k této technologii se přidaly i další předem velmi zajímavě technicky řešené finesy. Již avizovaný přední panel telefonu, který nakonec zabírá celých 91,24 % z celé plochy s sebou nese některá další netypická a v dnešní době revoluční řešení. Asi nejvíce zaujme umístění přední selfie kamerky do automaticky výsuvného modulu, který se aktivuje spuštěním selfie módu v aplikaci fotoaparátu.

Dalším technickým kouskem bylo vyřešení kam se sluchátkem. A tak namísto klasického sluchátka v podobě reproduktoru zde slouží celý přední panel, a to s pomocí fyzikální rezonance celého sklíčka. S něčím podobným jsme se mohli již setkat u Xiaomi Mi Mix první verze. Věřme, že Vivo se s tím popasovalo lépe. Klasickou štěrbinu tedy nehledejte. V neposlední řadě bylo třeba někam umístit všechna ta čidla jasu či přiblížení. Ty se schovávají buď v bradě přístroje, nebo přímo pod displejem.

No a vraťme se k již zmíněné technologii čtečky otisků prstů implementované pod samotným displejem. Jde již o třetí generaci. To, co Samsung není stále schopen uvést do reálu, tak Vivo se již chlubí třetí generací. Ta je o 10 procent rychlejší a o 50 procent přesnější než předchozí verze. Najdeme ji však jen ve vrcholných verzích Vivo Nex Ultimate. V nižší verzi Nex snímač umístili na již tradičním místě, a to v horní třetině zad přístroje.

Vivo dnes také představilo, a to díky implementaci do těchto přístrojů, svého hlasového asistenta JOVI AI založeného na umělé inteligenci. V dnešní době již asi nezbytnost u významných technologických značek, viz například spojení Microsoft – Cortana, Samsung – Bixby, atd. Ten se ovládá, podobně jako v případě Samsungu, samostatným tlačítkem na boku přístroje.

Pojďme si představit klíčové specifikace obou verzí Nexů

Stěžejními specifikacemi pro obě verze je již zmíněný dominantní přední panel Super AMOLED o velikosti 6,59 palce, bez žádného „trapného vykousnutí nebo ofiny“, s Full HD+ rozlišením. Poměr stran se natáhl na 19,3:9 (chudáci vývojáři, co značka to jiný poměr stran).

Společné je i osazení fotoaparátů. V praxi se jedná o duální fotoaparát, kdy hlavní snímač je osazen 12 Mpx čipem Sony IMX363 a 5 Mpx senzorem v sekundárním snímači. Sony IMX363 se pyšní světelností až ƒ/1.8, rozměr senzoru je pak 1/2,55 “ s velikostí pixelů 1,4 μm. To vše navíc podporované 4 osou optickou stabilizací OIS pro zachycení ostřejších snímků a možností nahrávání videí až do 4K. Obě čočky chrání proti poškození safírové sklíčko. Přední pop-up samo vysouvací selfie kamerka je vyzbrojena 8 Mpx senzorem.

A vše ještě umocní použití algoritmů umělé inteligence Qualcomm Artificial Intelligence Engineering, tedy AI rozpoznávání scény, AI filtry, AI HDR a AI Beauty

Vivo překvapivě také kladlo důraz na svůj Game Engine, možná v reakci na některé z dalších značek z regionu, které na trh uvedly své herní verze chytrých telefonů. Ten vyvíjelo s pomocí Tencent Games a za využití Unreal Engine. To vše pro výsledný nadstandardní herní zážitek. A aby toho nebylo málo, vše ještě podpořilo zabudováním technologie dtsX se 7.1 kanálovým 3D ozvučením.

V souvislosti s herními vlastnostmi přístroje ještě společnost přepracovala i samotné umístění antén tak, aby v případě úchopu nebyl rušen příjem veškerých přijímaných signálů. Navíc za použití technologií HPUE a 4×4, což ještě více zabezpečí vyšší kvalitu přijímaných signálů. Více asi napoví níže uvedený obrázek.

A nebylo by to Vivo bez osazení Hi-Fi čipy. Ty ve spojení s touto značkou nemohou chybět. V nižší verzi najdeme integrovaný čip AK4376A a v dražších modelech Ultimate pak osazení kombinací čipů CS43199 a SSM6322. V obou případech se tak dá očekávat velmi vydařený audio zážitek.

Shodná je i kapacita baterie v obou verzích, která dosahuje na solidních 4000 mAh, navíc je podporována nově představeným manažerem výkonu nazvaným High Power UE.

Na telefonech je předinstalován Android 8.1 s vlastní nadstavbou FunTouch OS 4 a nově představeným uživatelským rozhraním Energy UI.

Nižší verze přichází s relativně novinkovým procesorem Snapdragon 710, identickým jako v případě nedávno představeného Xiaomi Mi8 SE. SoC zahrnuje CPU hexa-core Kryo 360 s kmitočtem až 2,2 GHz a GPU Adreno 616. To vše doplňuje dvoukanálová operační paměť, v tomto případě osazena 6 GB modulem LPDDR4X-1866. Vivo Nex si pro vlastní data vyhranil prostor 128 GB paměti ROM.

Naopak verze Ultimate se pochlubím tím nejlepším, co lze v současné době použít. Osmi jádrová čipová sada s 10 nm technologií zpracování Snadragon 845 a jádry Kryo 385 taktovanými až na 2,8 GHz a GPU Adreno 630, 8 GB dvoukanálové operační paměť RAM LPDDR4X-1833 a možností výběru kapacity úložiště mezi 128 a 256 GB interní paměti.

Společnost od dnešního večera (13.6.2018) přijímá rezervace. Samotné přístroje by se měly dostat na trh 23.června/júna, a to ve dvou barevných vyhotoveních, černá Black Diamond a rubínová Diamond Red. A ceny? No takové á la Vivo, žádná láce. Na druhou stranu nejedná se ani o nijak nadsazené cenovky, vezmeme-li v potaz s čím vším máme co do činění.

Za základní verzi Vivo Nex s 6 GB RAM/128 GB interní paměti bude třeba vysolit 3898 juanů, což je asi 609 USD. Na verzi Vivo Nex Ultimate s 8 GB/128 GB si připravte 4498 juanů, tedy asi 703 USD a v případě té nejvyšší verze 8 GB/256 GB se cena vyhoupne na hodnotu 4998 juanů, což je ekvivalentně 781 USD. Upozorňuji, že ceny se vztahují k domovskému, tedy čínskému trhu a k současným kurzům.

Oficiální trailer:

Galerie: