Hodnocení recenzenta

Mi Mix 2S je hodně podařený telefon, který právem patří mezi absolutní špičku na současném mobilním trhu. O to víc ovšem zamrzí zbytečné chybičky.

9
Hodnocení recenzenta

Telefony řady Mix od Xiaomi patří mezi průkopníky v oblasti ultra tenkých rámečků. Nově vydaný model Mi Mix 2S bude spolu se žhavou novinkou Mi8 patřit na absolutní vrchol nejen v nabídce tohoto čínského výrobce, ale i v celém segmentu chytrých telefonů. Do boje s konkurencí přichází Mi Mix 2S vyzbrojen nejvýkonnějším čipsetem od Qualcommu, výborným fotoaparátem a hlavně atraktivní cenou. Jak telefon funguje v reálu napoví dnešní recenze Xiaomi Mi Mix 2S. Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme e-shopu xm.cz.

BALENÍ

Balení bývá u Xiaomi tradičně velmi chudé a omezuje se jen na to nejnutnější příslušenství. Jak je na tom balení u Mi Mix 2S? Telefon dorazil v pevné černé papírové krabici se zlatými potisky, což samo o sobě vypadá opravdu hodnotně. Stejný styl pak pokračuje i uvnitř krabice. Vnitřní části jsou opět černé se zlatými popisky, a to včetně brožury se základními informacemi o telefonu. Samotné balení pak obsahuje nabíječku, USB kabel, USB redukci pro sluchátka a ochranný kryt na telefon. Ten je plastový s velmi příjemnou povrchovou úpravou, která je ale poměrně hladká a telefon tak má tendenci hlavně ve zpocených rukou klouzat. Velmi pěkně jsou provedena tlačítka na krytu, která nabízejí stejně jistý stisk a odezvu jako na samotném telefonu, bez nutnosti vynakládat výrazně větší sílu při jejich stisknutí.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Xiaomi konstrukci telefonů zkrátka umí a potvrzují to i u tohoto modelu, u kterého se nebáli použít keramická záda. Ta jsou extrémně lesklá, což znamená, že i kluzká a neustále upatlaná. Efekt se ale vydařil. Slícování jednotlivých částí rámu, je zcela precizní a přechody mezi částmi pro antény jsou téměř nezaznamenatelné. Totéž platí i pro vsazení tvrzeného skla Gorilla Glass 4 a keramických zad. U nich je ale patrná souvislá mezírka, což u tohoto typu materiálu jinak provést ani nejde. Pokud nebudete používat ochranný kryt, časem zde špína určitě ulpí.

Čelní strana téměř výhradně patří displeji, rámečky jsou velmi tenké, a to i nad a pod displejem. Na spodní okraj displeje do jeho pravého rohu se musela přesunout přední kamera a doprostřed bílá notifikační LED. Její velikost by mohla být větší a jas vyšší. Nedávno testovaný Huawei P20 na tom byl ale výrazně hůř. Nad displejem zůstala jen drobná škvírka pro sluchátko, jinak je celá přední strana jednolitě černá. To s sebou přináší drobný problém. Nejednou se mi stalo, že jsem telefon vzal do ruky a marně hledal prstem čtečku otisků prstů, po chvilce jsem zjistil, že mám telefon vzhůru nohama.

Z rovných zad lehce vystupují čočky duálního fotoaparátu s bleskem. Jejich orámování zlatou barvou je hezký detail, který koresponduje se zlatým písmem na zádech telefonu. Hned vedle pak sídlí anténa pro NFC a pod ní čtečka otisků prstů. Ta funguje precizně a extrémně rychle.

Rozložení ostatních prvků se pak drží v zaběhnutých kolejích. Pravý bok patří dvojtlačítku pro regulaci hlasitosti a spínacímu tlačítku. Oboje pevně drží a příjemně se mačkají. Na protějším boku najdete šuplík pro dvě nanoSIM karty. Spodní strana je obsazena mikrofonem, USB-C konektorem a reproduktorem. Jeho projev mě nijak neohromil. Hraje sice hlasitě a bez rezonancí, ovšem poměrně zastřeně. Na horní stranu pak umístil výrobce jen sekundární mikrofon.

Aby byly informace o telefonu úplné, musím doplnit informace o rozměrech a hmotnosti. Mi Mix 2S je pořádný kus telefonu s rozměry 150, 9 × 74,9 × 8,1 mm a hmotností 189 gramů. V ruce i v kapse jej tedy rozhodně ucítíte.

DISPLEJ

Úhlopříčka 5,99 palce, oblé rohy, žádný výřez, rozlišení 1 080 x 2 160 px a IPS panel, jsou základní strohé údaje o displeji, které přetavené do praxe znamenají velmi dobré pokoukání za všech okolností. Displej navíc podporuje HDR zobrazení, takže videa s vysokým dynamických rozsahem vypadají opravdu nádherně. Rozsah podsvícení displeje je dostatečně široký jak na večerní čtení, tak na pohodlné ovládání za slunečného dne. Ovšem pozor na jednu věc. Pokud přes léto nosíte, příp. v autě používáte, sluneční brýle s polarizačními skly a telefon otočíte na šířku, neuvidíte na displeji zhola nic. Plně spolehnout se můžete na automatickou regulaci jasu, funguje rychle a spolehlivě.

 

V nastavení můžete upravit kontrast, změnit teplotu barev, automaticky či ručně nastavit čtecí režim, včetně intenzity eliminace modrého světla. Displeji nechybí ani funkce pro probuzení telefonu dvojitým poklepáním, což je bezpochyby užitečná funkce. Bohužel se mi telefon ne vždy takto podařilo probudit a musel jsem klepat opakovaně.

HARDWARE A VÝKON

První místo v žebříčku prodávaných telefonů benchmarku Antutu s výsledným skóre 270 tisíc bodů je více než jasný důkaz, že Xiaomi Mi Mix 2S se po stránce výkonu ničeho nezalekne. Schválně uvádím, že se jedná o prodávané telefony, jelikož představený Mi8 dosáhl se stejným čipsetem skóre 301 tisíc bodů. Existuje tedy velká pravděpodobnost, že po aktualizaci na MIUI 10, které Mi8 již má, vzroste výkon i u Mi Mix 2S.

Za tyto špičkové výsledky vděčí Xiaomi čipsetu Snapdragon 845, jehož procesor je složen ze čtyř jader s frekvencí 2,8 GHz a ze čtveřice úsporných jader na frekvenci 1,8 GHz. Grafickou část tvoří čip Adreno 630, který si poradí s přehráváním i nahráváním 4K videí v HDR se snímkovou frekvencí 60 sn./s v HEVC kodeku. Čipsetu sekunduje 6 GB operační paměť a 64 GB úložiště. Pokud by vám tyto hodnoty pamětí nestačily, máte na výběr i verze s 6/128 GB a 8/256 GB.

Vzhledem k tomu, že interní úložiště nelze rozšířit paměťovými kartami, dobře zvažte, jak velkou paměť budete potřebovat. Mnou testovaná 64 GB varianta nechává uživateli k dispozici cca 52,5 GB prostoru. Sekvenční přenos dat z a do telefonu probíhá rychlostí kolem 30 MB/s, což odpovídá plnému využití USB 2.0. Upřímně čekal jsem použití USB 3.0, byť ani to nemusí být vždy zárukou výrazně rychlejšího přenosu dat.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Od doby, co se do světa vydaly telefony od Xiaomi spoléhají téměř výhradně na vlastní systém MIUI a nejinak je tomu u Mi Mix 2S, a to ve verzi 9.5, která je postavena na Androidu 8.0 Oreo. Asi netřeba zdůrazňovat, že MIUI nabízí spousty funkčností navíc, přitom si ale zachovává rychlý a svižný chod, což platí i u Mi Mix 2S. Během testování jsem nezaznamenal sebemenší problém s plynulostí spouštění či přepínáním aplikací nebo jejich pády. Bleskové bylo i spouštění systému po úplném vypnutí telefonu. Od stisknutí spouštěcího tlačítka do vstupu do systému nečekáte déle jak 20 sekund.

Kdo MIUI zná, zorientuje se v systému ihned. Pokud přecházíte z jiné nadstavby nebo z čistého Androidu, budete některé položky nastavení hledat. V nastavení najdete i možnost vytvořit si dva oddělené prostory – pracovní a soukromý, aplikace provozovat v duálním režimu, tzn. se dvěma různými nastaveními, nechat si zobrazit rychlého plovoucího zástupce vybraných akcí tzv. Quick ball. Nechybí množství klávesových zkratek např. pro spuštění fotoaparátu, Google asistenta, svítilny apod.

S velkým potěšením kvituji také bezproblémový přesun aplikací a jejich dat ze svého telefonu. Vůbec poprvé se mi korektně sesynchronizovala i data aplikací z mého účtu u Googlu. Žádný předchozí telefon s MIUI, který jsem testoval, to nedokázal. Drobnost, která se mi u MIUI hodně líbí, je přepínač polohy. Běžně mám nastaveno určování polohy dle Wi-Fi a mobilní sítě. Když potřebuji vysokou přesnost GPS, stáhnu horní lištu se zástupci, tapnu na příslušnou ikonu a zapne se GPS. Totéž funguje i naopak, nedojde však k vypnutí určování polohy úplně, ale zpět k přepnutí na výchozí metodu.

BATERIE A VÝDRŽ

Velká plocha displeje a výkonný čipset jsou dvě hlavní komponenty, které dokáží baterii s 3 400 mAh slušně potrápit. Naštěstí máte v systému velmi bohaté možnosti, jak energii uspořit. Pro každou aplikaci můžete nastavit, jak se má chovat na pozadí, tzn. zda může dál běžet, nebo se přepne do úsporného režimu, příp. jí chod na pozadí zcela zakážete. Další možností je chytrý režim spánku, kdy telefon rozpozná, že jste usnuli a uzavře aplikace a nebude zobrazovat upozornění. Další možností je nastavit si spořič baterie v určitou denní, resp. noční dobu. Vhod přijde i možnost automatického vypnutí telefonu po plném nabití baterie.

Já jsem během testování nechal telefon ve výchozím nastavení, tzn. žádné velké zásahy do zvýšení výdrže jsem neprováděl a výsledná výdrž se dostala na jeden a půl dne aktivního používání s nočním přepnutím telefonu do režimu Letadlo. V něm mi ale přes noc zmizelo i 10 % energie. Aplikace na pozadí zkrátka dál energii odčerpávaly. Pokud si tedy pohrajete s nastavením, příp. budete telefon na noc vypínat, pak nebude problém se na dvoudenní výdrž dostat.

Možné potíže s docházející energií můžete u Mi Mix 2S řešit dvěma způsoby. První je používat dodávanou nabíječku s rychlým nabíjením QuickCharge 3.0, která dokáže během dvaceti minut navýšit aktuální kapacitu baterie o cca 30 %. Z 18 % do plné kapacity to pak trvá 90 minut, z toho posledních 10 % trvá 30 minut. Na výstupu je nabíječka schopna poskytnou standardních 5 V s proudem 2 A nebo 9 V a 2 A, či 12 V a 1,5 A.

Druhou možností, jak baterii dodat energii, je bezdrátové nabíjení. Telefon podporuje standard Qi, pro který existuje nepřeberné množství dražších a stylových nabíječek, ale i těch levných z čínských e-shopů. Já jsem telefon nabíjel s noname nabíječkou za cca 100 Kč připojenou do USB konektoru počítače. Rychlost nabíjení se pohybovala kolem 20 % za hodinu. Pokud telefon na bezdrátovou nabíječku nepoložíte zcela přesně a nabíjení je tak pomalejší, než by mohlo být, telefon vás na to upozorní. Za to palec nahoru.

 

KONEKTIVITA

S okolím dokáže Xiaomi Mi Mix 2S komunikovat přes duální Wi-Fi vč. standardu 802.11ac, Bluetooth 5.0, LTE na všech českých frekvencích i přes NFC. Chybět tak někomu bude snad jen infraport. S žádnou z bezdrátových technologií jsem nezaznamenal žádné potíže. Naopak mě velmi příjemně potěšila citlivost Wi-Fi, která předčila vše, co jsem doposud mohl vyzkoušet. V místech se slabým signálem, kde mi testovaný Huawei P20 už vypovídal poslušnost a jiné telefony indikují jednu čárku, má Mi Mix 2S o čárku navíc a lze se tak od routeru vzdálit ještě o pár metrů dál.

Bluetooth se bez problémů spojil s handsfree v autě i s náramkem Mi Band 2. LTE je plně funkční na obou SIM kartách. Zamrzela ale absence VoLTE. Snad jej výrobce v nějakém budoucím upgradu systému doplní.

GPS

S Xiaomi Mi Mix 2S budete vždy vědět, kde jste. Telefon podporuje GPS, GLONASS i BDS. Nechybí elektronický kompas s předinstalovanou aplikací. K bleskovému fixu a výborné přesnosti nelze mít žádné výhrady. Citlivost je taktéž výborná, dokonce jsem měl signál i v obchodech s částečně prosklenými stropy.

 

FOTOAPARÁTY

Telefony od Xiaomi v dané kategorii vždy fotily dobře, tzn. ne špatně a ne výborně. Jenže to už dnes nestačí, obzvláště u telefonu, který má představovat špičku v nabídce výrobce. V Číně si toho byli nejspíš dobře vědomi a proto Mi Mix 2S vybavili duálním fotoaparátem, jehož výsledky právem patří na špičku současného mobilního světa. Dle DxO Marku patří tomuto telefonu deváté místo s 97 body. Ať už tomuto srovnání věříte či nikoliv, obrazová kvalita fotek i videí je opravdu skvělá. Nejvíce musím pochválit fotky za šera. Ty jsou prostě parádní. V galerii přidávám i výřezy fotek velikosti 1:1.

Za kvalitou fotek stojí dva snímače se shodným 12 Mpx rozlišením a použití umělé inteligence. Ta okamžitě rozpozná focenou scénu a přizpůsobí tomu parametry fotoaparátu. Primární snímač disponuje světelností f/1.8 a čtyř osou optickou stabilizací. Sekundární snímač má světelnost f/2.4 a jinou optiku umožňující dvojnásobné optické přiblížení. Telefon jej také využívá k vytvoření bokeh efektu.

Videa lze natáčet v rozlišení až 4K se snímkovou frekvencí 30 sn./s. Nechybí ani možnost zrychlených či zpomalených videí. Ta lze natáčet ve Full HD rozlišení rychlostí 240 sn./s. Jestliže obrazová kvalita je výborná, ze zvuku mít radost nebudete vůbec (stačí si pustit přiložené testovací video). Je to stará známá bolest téměř všech telefonů Xiaomi, což už je na pováženou. O to víc, že máme co do činění s top modelem.

Přední kamera s 5 Mpx snímačem nijak neexceluje, má tendenci hodně vyhlazovat a při lehce horším světle už výrazně nastupuje do obrázků šum. Video dokáže pořídit ve Full HD rozlišení. Vzhledem k tomu, že čočka kamery je pod displejem, je lepší si na selfie telefon otočit o 180 stupňů, abyste neměli fotky z podhledu.

Aplikace fotoaparátu je stará známá z předchozích verzí MIUI, jejíž uživatelská přívětivost není zrovna ideální, některé funkce a nastavení by mohly být lépe a hlavně rychleji dostupné.

ZÁVĚR

Xiaomi Mi Mix 2S je bezesporu hodně podařený telefon. Konstrukce a zpracování je na jedničku. Keramická záda vypadají parádně, bohužel se hodně špiní. Částečným řešením je pořízení bílé verze. Systém je s hardwarem velmi dobře sladěn, takže se nedočkáte žádných problémů ani při vysokém zatížení. Skvělý je také fotoaparát s optickou stabilizací, doplněný o umělou inteligenci. Kladné body si telefon připisuje také za bezdrátové a rychlé nabíjení. Co se naopak nepovedlo, a to hodně, je nekvalitní záznam zvuku u nahrávaných videí. Drobné mezery má optimalizace systému v nečinnosti. Nepotěší absence 3,5mm jacku pro sluchátka, což je ale trend poslední doby. Výdrž není špatná, škoda jen, že do tak velkého a poměrně těžkého telefonu se nevešla baterie s větší kapacitou.

Na závěr je potřeba srovnat Mi Mix 2S s jeho předchůdcem Mi Mix 2, který je aktuálně o nemalých 5 000 Kč levnější. Za tento příplatek dostanete displej podporující HDR, výkonnější čipset a výrazně lepší duální fotoaparát. Xiaomi Mi Mix 2S je se svojí aktuální cenou 14 890 Kč určitě atraktivní top model, který snese přímé srovnání s vlajkovými loděmi ostatních výrobců.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme e-shopu xm.cz, kde jsou k dispozici i verze se 128 GB a 256 GB vnitřní pamětí.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.