Hodnocení recenzenta

Konvice Mi Kettle zaujme svým designem a taky označením "smart". Po seznámení s ní ale zjistíte, že se v podstatě jedná o marketingový trik a konvice moc chytrá není. Zvládne sice ohřát vodu na požadovanou teplotu a udržet ji stále horkou, ale to je vše.

7
Hodnocení recenzenta

Nedávno jsem vám v recenzích představil základní sadu senzorů od Xiaomi, čističku vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier Pro a zvlhčovač Smartmi Humidifier. Dnes se pustím do pro mě neprobádaných vod, konkrétně do konvice Mi Kettle. Zatímco Xiaomi Gateway a desítky senzorů spokojeně využívám už asi rok, tak chytrá rychlovarná konvice Xiaomi Mi Kettle je pro mě novinkou. Ne, že bych o její existenci nevěděl, ale nijak mě neoslovila. Změním po testování názor a pořídím si ji a nebo ji budu i nadále přehlížet?

Smart konvici Mi Kettle nám k testu zapůjčila společnost Xiaomimobile.cz, kde jsou k sehnání i další produkty od Xiaomi.

Balení

Samo Xiaomi toho ke smart produktům do krabice moc nepřidává. Uvnitř tedy najdeme jen konvici, podstavec a čínský manuál. Kromě vody toho ale už víc potřebovat nebudeme.

Málem bych zapomněl. Přívodní kabel má kolíky, které do naší zásuvky nedostanete. Při nákupu teda počítejte s nutností redukce. Většina prodejců vám ji automaticky přihodí a i v mém případě jsem ji v krabici našel.

Design a zpracování

Konvice Mi Kettle je, nečekaně, bílá. Už jsem to zmiňoval posledně, že se Xiaomi rozhodlo u smart produktů pro čistý a elegantní design, který je zastoupen bílým provedením.

Čisté linie jsou doplněny stříbrným proužkem v horní části konvice. Na těle jsou pak ještě 2 kapacitní tlačítka a jedno mechanické pro otevření horního víka.

Tělo konvice je složeno ze 2 vrstev, takže se vám nestane, že se po kontaktu s konvicí spálíte. I když je v konvici vařící voda, tak teplota těla zůstává na bezpečné hodnotě. 2 vrstvy taky plní izolační funkci, což zajistí pomalejší chladnutí vody uvnitř a tím ušetří i kapku energie. Vnitřní část je vyrobena z nerezové oceli a vnější pak z matného plastu.

Na těle mi ale chybí průhledný proužek, který by ukazoval kolik vody je uvnitř. Vždy tak musíte konvici otevřít a na vlastní oči se přesvědčit. Chybí i filtr pevných částic.

Základna má kulatý, 360°, středový konektor a přívodní kabel je dlouhý asi jen 40 cm, což není zrovna moc. Pokud by vám i přesto někde překážel, tak jej můžete uklidit dospod základny, kde nebude překážet. Díky gumovým nožkám drží konvice na místě a neklouže.

Prázdná konvice váží asi 1,25 Kg a vejde se do ní 1,5 litru vody.

Spárování a obsluha

Xiaomi Mi Kettle se nepřipojuje, jako většina smart produktů od Xiaomi, přes Zigbee protokol a ani Wi-Fi. Komunikace probíhá prostřednictvím Bluetooth a tak je omezen dosah na cca 10-15 metrů. Prvotní spárování proběhlo bez problému a opět skrze aplikaci Mi Home.

V aplikaci si pak můžete nastavit na jakou teplotu chcete vodu ohřát a jak dlouho se má udržovat na požadované teplotě. Nastavit si také můžete i notifikace, které vás upozorní na dokončení ohřevu. To jsou v podstatě všechny smart funkce konvice Xiaomi Mi Kettle.

Ovládat konvici lze i „po staru“ tlačítky. Jedním konvici zapnete/vypnete a druhým aktivujete funkci trvalého ohřevu na požadovanou teplotu. Na konvici ale požadovanou teplotu nezadáte a tak musíte zabrousit do aplikace.

Funkce

Konvice překvapivě zvládne ohřát vodu, a to až 1,5 litru najednou. Doba ohřevu závisí i na teplotě vody, kterou do konvice napustíte. Při studené vodě z kohoutku ohřev na 100°C trvá cca 4 a půl minuty, což lze považovat za průměrnou hodnotu. Až konvice dokončí svou práci, upozorní vás na to jemným pípnutím, rozsvícením diody u kapacitních tlačítek a také notifikací do smartphonu.

Při použití aplikace Mi Home se dostáváme ke smart funkcím. Můžeme tak ohřívat vodu na libovolnou teplotu a konvice ji na této teplotě zvládne udržet až 12 hodin. Osobně mi to přijde jako zbytečnost a jediné využití vidím v menších kancelářích, kdy první příchozí dá vařit vodu a opozdilci si pak bez čekání zalijí šálek kávy.

Jelikož se konvice připojuje skrze Bluetooth, tak ji nelze ovládat z jakéhokoliv místa jako ostatní smart produkty od Xiaomi. Musíte být vždy v dosahu Bluetooth, což je asi 10 – 15 metrů.

Specifikace:

  • rozměry: 204 x 145 x 235 mm
  • váha: 1240 gramů
  • příkon: 1800 wattů
  • objem: 1,5 litru
  • konektivita: Bluetooth

Závěr

Konvice Xiaomi Mi Kettle vypadá skvěle a taky tak funguje. To je ale v podstatě vše, co mě na konvici zaujalo. Pokud teda nejste geek, který musí mít vše, co je označováno jako smart, mrkněte se u konkurence. Jistě si vyberete.

Pro volbu teploty musíte vždy zavítat do mobilní aplikace, což nakonec moc času neušetří. Taky chybí jakákoliv měrka, která by prozradila kolik vody je uvnitř a nenajdeme ani filtr pevných částic. Konkurence se s tímto poprala lépe. Za podobné peníze dnes seženete „hloupou“ konvici, kde si navolíte teplotu přímo na konvici. Na druhou stranu je design povedený a pokud už máte domácnost pokrytou Xiaomi produkty, konvice Mi Kettle do ní dokonale zapadne.

Jak to vypadá, tak ani po recenzi jsem nezměnil názor a dál zůstanu u své nesmart konvice, která mi plně dostačuje. Stejně si nedovedu představit, že bych si zalil kávu a nebo čaj vodou, která je 12 hodin v kuse na bodu varu.