Vleklá a komplikovaná kauza ohledně embarga prodeje amerických produktů čínské firmě ZTE kvůli porušení íránských sankcí se snad už definitivně blíží ke zdárnému konci. Podle dobře informovaných zdrojů už zástupci ZTE podepsali konkrétní návrh předběžné dohody a čeká se tak už jen na finální autogramy obou stran na konečné verzi. Pak už nic nebude bránit zrušení embarga a návratu značky ZTE k normální provozu, vývoji a výrobě.

Samozřejmě jsou podmínky dohody velmi tvrdé a ZTE rozhodně z celé kauzy nevyvázne lehce. Podle agentury Reuters zahrnuje předběžná dohoda pokutu ve výši 1 miliardy dolarů a dalších 400 milionů ve formě podmíněných záloh. K tomu samozřejmě musíme připočítat ještě 361 milionů dolarů již zaplacených minulý rok, takže se celkový účet vyšplhá na závratných 1.7 miliardy dolarů. A ještě několikrát více firma ztratila během celé kauzy, protože embargo na několik týdnů zcela ochromilo její činnost.

Další podmínky ve smlouvě by podle zákulisních informací měly zahrnovat neomezené možnosti kontroly a dohledu americké strany nad používáním amerických komponent v zařízeních ZTE a přesných kalkulacích a popisu tohoto využití na stránkách firmy. Dále pak masivní obměnu správní rady a vedení společnosti do 30 dní od podepsání dohody. To vše zní možná až přespříliš brutálně, ale jako nezaujatý fanoušek mobilních technologií musí být každý rád za světlo v tunelu a pozitivní vyřešení celé nešťastné lapálie.